برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 27 شهريور 1398
کد 9735

نشست خبری چهل وچهارمین سالگرد تاسیس اورژانس

رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز: 15درصد تماس‌های اورژانس مزاحمت تلفنی است


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز دکتر فرزاد رحمانی در نشست خبری سالگرد تاسیس اورژانس وهفته اورژانس که روز بیست وهفتم شهریور ماه نودو هشت در سالن اجتماعات مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار گردید ، اظهار کرد: مزاحمت‌های تلفنی از معضلات اصلی اورژانس محسوب می‌شود؛ چرا که با اعزام نیروها به یک ماموریت کاذب، پایگاه، خالی از نیرو شده و تعطیل می‌شود و اگر در مجاورت آن منطقه، حادثه‌ای رخ دهد، باید از سایر پایگاه‌ها نیرو اعزام کنیم که این امر نیز حضور ماموران بر بالین بیمار را زمان بر خواهد کرد.
دکتر رحمانی ادامه داد: برخی از این تماس‌ها منجر به شکایت می‌شود ولی برخی نیز از طریق تلفن‌های بدون نام است که نمی‌توان فرد را شناسایی کرد ، در یکی از موارد فردی در طول یک روز ۲۵۰ بار به قصد مزاحمت با اورژانس تماس گرفته بود.
وی با اشاره به استقرار 105 پایگاه پیش بیمارستانی در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: علاوه بر پایگاه‌های پیش بیمارستانی، اتوبوس آمبولانس، موتورلانس و دو پایگاه هوایی در تبریز و میانه مستقر هستند.
وی با بیان این‌که براساس برنامه‌های عملیاتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، سال 97، پنج پایگاه اورژانس در استان راه اندازی شد، گفت: آمبولانس اختصاصی نیز با تجهیزات مخصوص و متفاوت از سایر آمبولانس‌ها برای انتقال بیماران روانی اختصاص داده‌ایم.
وی با اشاره به توسعه‌ی پایگاه‌های پیش بیمارستانی در تبریز، گفت: امسال پایگاه امامیه، توانیر، عینالی و نصف راه را در تبریز توسعه می‌دهیم.
رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اهمیت آموزش‌های احیا برای عموم مردم جامعه، افزود: ارائه‌ی آموزش‌های احیای بیمار برای مردم ضروری است؛ این امر باعث افزایش شانس بیمار برای بقاء می‌شود، عوامل اورژانس در فاصله زمانی حدود سه تا 10 دقیقه بربالین بیمار حاضر می‌شوند در حالی که استاندارد جهانی 15 دقیقه است، معتقدم با گسترش آموزش احیا در بین مردم، نتایج مثبتی دریافت خواهیم کرد.
وی از توزیع 13 آمبولانس دو دیفرانسیل در استان خبر داد و گفت: آمبولانس‌های دو دیفرانسیل در مناطق صعب العبور مستقر و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
دکتر رحمانی بیان کرد: همکاران متخصص در پایگاه‌های اورژانس مستقر هستند، مردم می‌توانند با شماره گیری دو کد 247 و 724 که مخصوص بیماران قلبی و سکته‌ی مغزی است، نیروهای امدادی را به بالین بیمار حاضر کنند.
وی با بیان این‌که از ابتدای سال‌جاری تا کنون ۵۶ هزار ماموریت تصادفی و غیرتصادفی توسط کارشناسان اورژانس ۱۱۵ استان انجام شده است، گفت: از این تعداد ۳۷ هزار و ۱۹۵ ماموریت در تبریز و ۱۸ هزار و ۸۷۷ ماموریت در سایر شهرستان‌ها انجام شده است.
دکتر رحمانی ادامه داد: از مجموع ماموریت‌های اورژانس استان، ۴۴ هزار و ۸۸۷ مورد ماموریت غیرتصادفی و ۱۱ هزار و ۷۱۵ مورد نیز ماموریت تصادفی بوده است.
وی ادامه داد: از مجموع ماموریت‌های غیرتصادفی، ۳۱ هزار و ۹۳۷ مورد در تبریز و ۱۲ هزار و ۹۵۰ ماموریت در سایر شهرستان‌های آذربایجان شرقی انجام شده است.
وی همچنین اظهار کرد : از مجموع ماموریت‌های غیرتصادفی ۲۲ هزار و ۱۷۹ نفر به مراکز درمانی منتقل و ۱۴ هزار و ۱۳۲ نفر نیز در محل درمان شدند.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان شرقی افزود: ۱۱ هزار و ۶۳۵ نفر از مصدومان تصادفی به مراکز درمانی منتقل و یک هزار و ۳۲۲ نفر نیز در محل درمان شدند.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری، دو هزار و ۸۰۶ مورد ماموریت قلبی، ۴۵۹ مورد سکته مغزی، یک هزار و ۴۶۴ مورد مشکل تنفسی، ۶۳۳ مورد سقوط از بلندی، ۴۵۹ مورد سوختگی و ۲۱۰ مورد نیز ماموریت مربوط به مسمومیت با مونوکسید کربن انجام شده است.
وی یادآور شد: سال گذشته نیز ۱۰۲ هزار و ۳۹۵ ماموریت تصادفی و غیرتصادفی توسط کارشناسان اورژانس ۱۱۵ استان انجام شد که از این تعداد ۸۱ هزار و ۵۹۵ ماموریت غیرتصادفی بود.
 
  • نوشته شده
  • توسط آمنه سلیمی
  • تعداد بازدید 163
  • تایید شده
  • در 1398/06/27
  • ساعت 14:38