برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
Aa

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 17 تير 1398
کد 9569

حضور پرشور و آگاهانه‌ای پرستاران در دوره پنجم انتخابات نظام پرستاری

رئیس هیات نظارت پنجمین دوره از انتخابات نظام پرستاری آذربایجان شرقی: پرستاران حضور پرشور و آگاهانه‌ای در انتخابات نظام پرستاری داشته باشند

رئیس هیات نظارت پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری آذربایجان شرقی:
پرستاران حضور پرشور و آگاهانه‌ای در انتخابات نظام پرستاری داشته باشند
 
رئیس هیات نظارت پنجمین دوره  انتخابات نظام پرستاری آذربایجان شرقی تاکید کرد: انتظار می‌رود جامعه پرستاری با مشارکت حداکثری در این انتخابات بتواند توجه و اعتنای جدی خود را نسبت به سرنوشت و ارتقا سلامت در جامعه نشان دهند، با توجه به اینکه پرستار سالم و توانمند می‌تواند با ارائه خدمات حرفه‎ای موجب ارتقاء کمی و کیفی خدمات سلامت در جامعه شود، انتظار می‎رود پرستاران با حضور پرشور و آگاهانه در پای صندوق‌های رای نسبت به انتخاب وکلای خود اقدام کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز؛ سیفعلی نصرتی با بیان این مطلب اظهار کرد: اعضای جامعه پرستاری، جامعه‌ای خدوم، تلاشگر و کم توقعی هستند که در طول تاریخ اعم از قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دوران هشت سال دفاع مقدس و بعد از آن تلاش کرده‌اند تا خدمات شایسته‌ای ارائه کنند.
رئیس هیات نظارت پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری آذربایجان شرقی تاکید کرد: با توجه به تحصیلات عالیه این قشر عظیم، ارائه دهنده خدمات مراقبتی، نیازمند سازمان یا نظام صنفی قانونمندی بودند که بتواند چهارچوب فعالیت‎ها و حدود انتظارات جامعه از این افراد را به طور قانونمند مطرح و همچنین نیاز بود تا یک نظام صنفی و قانونمند به نمایندگی از پرستاران بتواند مطالبه‌گری، حمایت و احقاق حقوق کند.
نصرتی گفت: جامعه پرستاری سال‎ها به دنبال تشکیل نظام پرستاری بود و طرح تاسیس نظام پرستاری در دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان مجلس مطرح و به طور رسمی در دوره ششم در صحن علنی مطرح شد و نهایتا در سال 1380 قانون سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران با اکثریت آرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
نصرتی با اشاره به اینکه اولین دوره انتخابات هیات مدیره‌های سازمان نظام پرستاری در سال 81 برگزار شد، بیان کرد: انتخابات سازمان نظام پرستاری یک انتخابات رسمی بوده که به موجب قانون برگزار شده و چهار چوب این انتخابات را هم قانونگذار تعیین می‎کند، آیین نامه اجرایی نظام پرستاری کشور در دوره اول توسط وزارت بهداشت و درمان تدوین و اجرا شد، اما حالا این آیین نامه  توسط شورای عالی نظام پرستاری کشور تدوین و پس از تایید وزارت بهداشت و درمان اجرایی می‎شود.
وی اضافه کرد: وزارت بهداشت و درمان مکلف است انتخابات نظام پرستاری را در سطح کشور برگزار کند و اکنون شاهد برگزاری پنجمین دوره از آن هستیم، در حال حاضر در شهرستان‎های تبریز و حومه بیش از شش هزار نفر عضو سازمان نظام پرستاری هستند و به موجب ماده 16 قانون سازمان نظام پرستاری، اعضای این سازمان شامل پرستار، بهیار، تکنسین‎های اتاق عمل و هوشبری و فوریت‎های پزشکی واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند.
 وی بیان کرد: شهرستان‎های اسکو، میانه، هشترود، چاراویماق، آذرشهر، شبستر، بستان آباد و تبریز جزو حوزه انتخابی تبریز هستند و علاوه بر این‎ها در دانشکده علوم پزشکی مراغه و سراب هم انتخابات نظام پرستاری به صورت مستقل برگزار می‌شود.
نصرتی افزود: در شهرستان‌های بناب، اهر، مرند نیز به دلیل وجود هیات مدیره‎، هیات نظارت و هیات اجرایی مستقل، انتخابات به طور مستقل برگزار می‎شود و رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیز معاون درمان را به عنوان بالاترین مقام اجرایی برای پیگیری روند اجرایی انتخابات تعیین کرده است.
وی با شاره به اقدامات هیات نظارت انتخابات نظام پرستاری گفت: مهم‌ترین وظیفه این هیات بررسی و تایید صلاحیت کاندیداها است، تقریبا 47 نفر حوزه انتخابی تبریز نامزد شده بودند که یک نفر از آن‌ها انصراف داده و یک نفر نیز رد صلاحیت شد.
وی اضافه کرد: با تایید صلاحیت 45 نفر، اکنون نامزدها مشغول تبلیغ بوده و برنامه‎ها و اهدافشان را به همکاران اعلام می‎کنند تا رای دهندگان به طور آگاهانه انتخاب کنند.
رئیس هیات نظارت پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در خود تبریز دو صندوق ثابت و پنج صندوق سیار مستقر می‎شود و در هر یک از شهرستان‌های اسکو، آذر شهر، شبستر، هشترود، میانه، بستان آیاد و چاراویماق نیز یک صندوق ثابت خواهیم داشت.
 وی تاکید کرد: هیات‎های نظارت در شهرستان‌هایی که انتخابات مستقل دارند، باید بعد از بررسی، محل و تعداد صندوق‌های ثابت و یا سیار مورد نیاز را اعلام کنند، تدابیر امنیتی لازم برای برگزاری پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری توسط مرکز حراستی وزارت بهداشت و درمان در نظر گرفته شده و تعرفه‌ها در اختیار مراکز استان‎هایی که انتخابات در آن برگزار می‎شود، قرار خواهد گرفت.
وی متذکر شد: نمایندگان هیات نظارت بعد از تایید صندوق‌ها و تحویل گرفتن آن به صورت خالی از فرمانداری، قبل از شروع انتخابات، صندوق‌ها را بررسی و پلمپ می‌کنند، زمان برگزاری انتخابات نیز به موجب آیین نامه انتخابات، حداقل پنج و حداکثر 14 ساعت بوده و تعیین زمان جزو اختیارات هیات نظارت بر انتخابات است، اگر زمانی بیش از زمان مذکور مورد نیاز باشد، باید توسط هیات مرکزی نظارت تعیین شود.
 نصرتی با بیان اینکه شمارش آرا پس از اتمام رای گیری آغاز می‎شود، گفت: به موجب ماده 36 آیین نامه اجرایی، مجموع کاندیداهای هر شهرستان می‎توانند دو الی پنج نفر با توافق کتبی را تعیین کرده و به هیات نظارت بر انتخابات معرفی کنند تا ناظر بر روند شمارش آرا و سلامت انتخابات باشند.
وی ادامه داد: حائزین اکثریت به ترتیب آرا و با ذکر تعداد آرا صورت جلسه شده و به هیات نظارت مرکزی انتخابات ارسال می‎شوند، حائزین اکثریت و اعضای اصلی باید حداقل 10 درصد از آرا را به خود اختصاص دهند و اعضای البدل نیز با کسب کم‎تر از 10 درصد آرا می‌توانند انتخاب شوند.
وی خاطرنشان کرد: پس از تایید صحت و سلامت انتخابات توسط هیات مرکزی، اعتبار نامه منتخبان مورد تایید قرار گرفته و سپس با حضور هیات نظارت بر انتخابات، اولین جلسه هیات مدیره برگزار می‌شود.
رئیس هیات نظارت پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری آذربایجان شرقی با تاکید بر ضرورت حضور حداکثری واجدین شرایط در انتخابات نظام پرستاری، متذکر شد: صندوق‌های ثابت شهرستان‎ها در بیمارستان‌های حجت کوه کمری و رازی مرند، دکتر ساجدی هادی شهر، باقرالعلوم اهر، کلیبر، ورزقان و هریس، امام خمینی (ره) و شهدا بناب، بیمارستان امام خمینی (ره) عجب شیر و بیمارستان فارابی ملکان نیز مستقر خواهند بود.
  • نوشته شده
  • توسط فاطمه دایی
  • تعداد بازدید 200
  • تایید شده
  • در 1398/04/17
  • ساعت 9:50