برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
Aa

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 7 خرداد 1398
کد 9332

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد:

ظرفیت بالای سمن‌ها و خانه مشارکت مردم در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد و خانه مشارکت مردم در سلامت در شناسایی مبتلایان به فشار خون بالا، تاکید کرد: سمن‌ها و خانه مشارکت مردم میتوانند در شناسایی مبتلایان، کمک شایانی به ما کنند، کافی است تیم مورد نظرش ان را به ما معرفی کنند تا تحت آموزش قرار گیرند.
دکتر علی اکبر طاهر اقدم در جلسه آموزشی بسیج ملی کنترل فشار خون برای سازمانهای مردم نهاد و خانه مشارکت مردم، با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس آمارهای جهانی، فشار خون بالا یکی از بیماریهای غیرواگیر است که میتواند منجر به ناتوانی جسمی حتی در سنین پایین شود، سن بسیاری از بیماری‌ها مانند سکته مغری نیز در کشور ما 10 سال پایینتر است.
وی افزود: با توجه به این که بسیاری از سکتههای مغزی و قلبی به دنبال ابتلا به فشار خون بالا روی میدهند، از این رو قصد داریم با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، مبتلایان به این بیماری را به درستی شناسایی کرده و تحت کترل و درمان درآوریم.
وی بیان کرد: متاسفانه بیتوجهی به فشار خون جزئی از فرهنگ مردم شده است، برخی افتخار میکنند که تا کنون به پزشک مراجعه نکرده‌اند که این مورد نیز با اجرای طرح پزشک خانواده و کنترل شش ماهه، برچیده میشود.
طاهر اقدم متذکر شد: هزینه پیشگیری در هر زمینهای کمتر بوده و عملیاتی کردن آن نیز راحتتر است و باید از خودم مردم نیز دعوت کنیم تا پای کار بیایند.
طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، از هجدهم خرداد ماه در بیمارستانهای دولتی، مراکز بهداشتی درمانی، کلینیکهای تخصصی و پایگاه‌های سطح شهر اجرایی میشود و زنان باردار در تمامی سنین، بیماران کلیوی در تمام سنین و افراد بالای 30 سال، گروههای هدف این طرح هستند.
مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه نیز گفت:
مرگ و میرهای منتسب به فشار خون، 5 برابر مرگ‌های منتسب به حوادث ترافیکی است
جبرئیل شعربافی با بیان این که آمار جهانی مرگ و میر منتسب به فشار خون بالا در سال 2017، 10 میلیون نفر اعلام شده است، اظهار کرد: این آمار در ایران 97 هزار نفر بود که استان ما نیز سهم زیادی در این مرگ و میرها دارد.
وی افزود: 16 میلیون ایرانی به فشار خون بالا مبتلا هستند که 60 درصدشان از بیماری خود مطلع هستند و تنها 19 درصد از این تعداد، درمان دارویی دریافت می‌کنند.
وی با بیان اینکه آمار بالای زنان مبتلا به فشار خون در مقایسه با مردان، نشانگر این است که این بیماری در زنان، بیشتر تشخیص داده می‌شود، گفت: کیفیت درمان مردان بهتر بوده و مردان دوره درمان را کامل‌تر طی می‌کنند.
شعربافی در ادامه از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از هجدهم خرداد ماه خبر داد و افزود: این طرح با هدف غربالگری مبتلایان به فشار خون اعم از زنان باردار و بیماران کلیوی در هر مقطع سنی و افراد بالای  30 سال در تمامی درمانگاه‌ها، مراکز بهداشتی درمانی، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های دولتی عملی می‌شود.
وی ادامه داد: داروخانه‌ها و مراکز خصوصی نیز می‌توانند با اعلام آمادگی اقدام به اجرای این طرح کنند و علاوه بر این، 26 پایگاه در سطح شهر تبریز و 130 پایگاه در سطح استان در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون مشارکت می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: اطلاعات افراد شرکت کننده که در این طرح در پرونده سلامت خانواده ثبت می‌شود و افراد می‌توانند اطلاعاتشان را پس از کنترل فشار خون در سامانه salamat.jov.ir وارد کنند.
شعربافی متذکر شد: این سامانه پس از وارد کردن اطلاعات فشار خونی که برای بار دوم کنترل شده است، با ارسال پیامک به افراد مشکوک به ابتلا فشار خون از آن‌ها  می‌خواهد به پزشک متخصص مراجعه کنند.
 
  • نوشته شده
  • توسط بهزاد محمدعلیزاده
  • تعداد بازدید 282
  • تایید شده
  • در 1398/03/07
  • ساعت 9:54