برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
Aa

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : جمعه 3 خرداد 1398
کد 9315

رئیس دانشگاه:حدود ۲۵ درصد آقایان و ۳۰ درصد بانوان بالای ۳۰ سال فشارخون بالا دارند

دکترصومی رئیس دانشگاه ، سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تبریز بود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، دکتر محمد حسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تبریز با اعلام اینکه حدود ۲۵ درصد آقایان و ۳۰ درصد بانوان بالای ۳۰ سال فشارخون بالا دارند گفت : دلیل حضور بنده در نماز جمعه اشاره به یکی از معضلات مهم حوزه سلامت یعنی فشار خون بالاست.
وی افزود : نظام سلامت وظیفه صیانت از سلامتی انسان ها را دارد، اگرچه مدعی هستیم تنها ۲۵ درصد اختیارات جهت تامین سلامتی مردم در اختیار ما بوده و ۷۵ درصد تامین سلامت مردم وابسته به مردم و ارگان های دیگر است. در عین حال وظیفه می دانیم مباحث را طرح کرده و از مردم برای تامین سلامتی‌شان کمک بگیریم.
رئیس دانشگاه ادامه داد : در قرن بیستم علت مرگ و میر انسان‌ها عفونی بوده و اکنون به غیرعفونی تغییر یافته است.امروز سیستم سلامتی پیشرفت کرده تا مانع بروز بیماری‌ها شود به همین جهت اگر ۴۰ سال پیش از هر ۱۰۰۰ کودک متولد در ماه اول ۶۰ کودک فوت می‌شد امروز به ۶ کودک کاهش یافته است و در تبریز مرگ و میر نوزادان در ماه اول تولد، پنج و شش دهم به ازای هزار تولد است.
دکتر صومی گفت :ما عوامل عفونی را کنترل کرده‌ایم اما از سوی دیگر بیماری‌های تازه به میدان آمده‌اند. نمی‌توانیم به عنوان تقدیر جلوی مرگ را بگیریم اما وظیفه ما جلوگیری از مرگ زودرس است. امروز یک و نیم برابر شانس زندگی نسبت به ۴۰ سال پیش افزایش یافته و به ۷۵ سال رسیده است یعنی اگر فردی کمتر از ۷۰ سال عمر کند کم عمر کرده است.
رئیس دانشگاه افزود: فشارخون بالا در راس بیماری‌هایی قرار دارد که منجر به فوت فرد می‌شود، فشار خون برای حیات لازم است اما فشار خون بالا زندگی فرد را به مخاطره می اندازد.فعلا بر اساس اطلاعات موجود هرکس فشار بالایش بیش از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار پایینش بیش از ۹۰ میلیمتر جیوه باشد، مبتلا به فشار خون بالاست و این فشارخون بالا فرد را مبتلا به سکته مغزی و قلبی، نارسایی کلیوی، کوری زودرس و مسایل بعدی می‌کند. باید بدانیم فشارخون بالا اغلب علامت ندارد و شخص مبتلا از آن بی خبر است.   فشار خون در هر سنی محتمل است. دو گروه اولیه و ثانویه دارد که گروه اولیه عموما در بالای ۳۰ بروز می‌کند و امروز حدود ۲۵ درصد آقایان و ۳۰ درصد بانوان بالای ۳۰ سال فشارخون بالا دارند.
وی ادامه داد :40  درصد افرادی که مبتلا به فشارخون بالا هستند از بیماری خود بی خبرند. هدف اصلی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا شناسایی این افراد است. گام اول در این طرح آگاهی دهی به مردم در مورد فشارخون بالا به عنوان عامل خاموش مرگ است که از ۲۷ اردیبهشت شروع شده و تا ۱۸ خرداد ادامه دارد و گام دوم از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر غربالگری فشارخون بالا در کشور شروع می‌شود از این رو مردم به پایگاه ها و مراکز سلامت مراجعه کنند و فشار خون خود را کنترل کنند. این اطلاعات در سامانه ثبت شده و از طریق پیامک به اطلاع فرد می‌رسد که فشار خون بالا دارد یا خیر تا بقیه مراحل انجام گیرد.
دکتر صومی گفت : هدف اصلی طرح این است که بتوانیم فشار خون را درحالت طبیعی نگه داریم تا عارضه‌ای برای انسان نداشته باشد و در این رابطه سایت اینترنتی هم راه‌اندازی شده که مردم می‌توانند بدان مراجعه کرده و فشار خون خود را ثبت کنند. در استان حدود ۲ میلیون نفربالای ۳۰ سال داریم که از وضعیت فشار خون ۲۳۰ هزار نفر خبر داریم و بقیه مراجعه نکرده اند تا شناسایی کنیم.
وی در پایان گفت : بزرگترین سرمایه های یک جامعه انسان های سالم هستند. خوشبختانه استان ما جزو شش استان انتخابی برای طرح پرونده اکترونیکی سلامت بوده و در ماه‌ های آتی شاهد افتتاح این طرح خواهیم بود و از این طریق سلامت افراد را کنترل و صیانت خواهیم کرد.
گفتنی است : توسط مرکز فوریت های پزشکی استان در محوطه مصلی امام خمینی تبریز در حین برگزاری نماز جمعه یک ایستگاه در بخش خواهران و یک ایستگاه در بخش برادران ایجاد شده بود که به کنترل فشار خون نمازگزاران و ثبت آن پرداختند .


  • نوشته شده
  • توسط علی همراهی
  • تعداد بازدید 356
  • تایید شده
  • در 1398/03/03
  • ساعت 13:49