برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 15 مهر 1394
کد 930

رئیس سازمان غذا ودارو گفت: مسئولان نباید از کنترل ونظارت غذا ودارو وملزومات پزشکی غافل باشند

رئیس سازمان غذا ودارو گفت: مسئولان نباید از کنترل ونظارت غذا ودارو وملزومات پزشکی غافل باشند

دکتر دیناروند در افتتاحیه همایش دو روزه معاونین غذا وداروی سراسر کشور که به میزبانی معاونت غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی  تبریز در سالن همایش هتل بین المللی شهریار تبریز روز پانزدهم  مهر ماه برگزار شد گفت:
مسئولان نباید از کنترل ونظارت غذا ودارو وملزومات پزشکی غافل باشند

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز دکتر دیناروند معاون وزیر ورییس سازمان غذا ودارو با تشکر از دکتر صومی و دکتر نجفی در اثنای این همایش با عرض تسلیت به خاطر جان باختگان حادثه منا  بخصوص برای حجاج ایرانی  ، چندین مطلب را برای حضار خاطر نشان کرد.

 مطلب اول  در خصوص نقش معاونین غذا ودارو در تحول نظام سلامت بوده که در تامین دارو ولوازم پزشکی معاونین عملکرد مثبتی ارائه دادند  که این به یک واقعیت تبدیل شده است که بیماران برای دارو ولوازم پزشکی  به خارج از بیمارستان فرستاده نمی شوند ودر همان بیمارستان دارو وملزومات پزشکی برای بیمار مهیا می شود ودر ضمن در بیمارستانها از اقلام مرغوب واستاندارد استفاده می شود .
وی افزود : لازم است که ارزیابی طرح تحول سلامت با اعداد وارقام  نشان داده شود ویکی از شاخص های مهم طرح تحول سلامت شاخص کمی ومقایسه با سنوات گذشته می باشد.

مطلب دوم  در ارتباط با طرح تحول سلامت بحث کنترل قیمت هاست ودرفرایند خدمت رسانی عظیمی که این طرح سلامت  به مردم ارائه می دهد نباید کنترل قیمت ها وهزینه ها را فراموش کنیم وبا این کنترل قیمتها می توان صرفه جویی هایی کلانی کرده ودر اختیار معاونین غذا ودارو قرار داد تا صرف هزینه های پرسنلی و... گردد.

مطب دیگری که در مورد کنترل قیمتها است جلوگیری از هزینه های القایی است ودر خصوص داروها ولوازم پزشکی  به هیچ عنوان نباید کالاهای خارجی را ترجیح دهیم بخصوص اگر این داروها ولوازم پزشکی آلترناتیو داشته باشند.وهمچنین حوزه تجهیزات پزشکی باید جدی گرفته شود وموفقیت طرح تحول سلامت وابسته به عملکرد وفعالیتهای معاونتها می باشد.

مطلب سوم بحث داروخانه ها است که اخیرا اعلام شده که اولویت با داروخانه های بیمارستانی است .در حالیکه اصلا این مطلب درست نیست  وسیاست وزارت بهداشت توسعه داروخانه های بیمارستانی نیست ودر جایی که بخش خصوصی به نحو احسن ارائه خدمت می دهند نیازی نیست که بخش دولتی را توسعه دهیم  وتفاوتی در داروخانه های بیمارستانی وداروخانه های خصوصی وجود ندارد ودارو به یک  قیمت در داروخانه خصوصی ودولتی ارائه می شود .

وی خاطر نشان کرد که ما از معاونت های غذا ودارو انتظار داریم که سیاستشان تقویت داروخانه ها ی بیمارستانی نباشد.

مطلب چهارم  بحث مبارزه با قاچاق وتقلب است  واین پدیده درکشور ما متاسفانه به یک موضوع نهادینه شده تبدیل شده است معمولا علت آن نیز وجود تحریم بود وکسانی با روشهای غیر قانونی به وارد کردن دارو روی آوردند که با این کار سلامت مردم واقتصاد کشور را تهدید کردند واغلب این کالاهای  قاچاقی عمدتا تقلبی هستند . در حوزه دارو وملزومات پزشکی و وسایل آرایشی بهداشتی این  مورد زیاد اتفاق می افتد ولی در خصوص غذا نادر می باشد وما باید برای حفظ سلامت مردم این محصولات را در سطح عرضه کنترل نماییم.
ومطلب دیگر در خصوص اجرایی نمودن برچسب نشانگرهای سلامت بر روی اقلام تولیدی مواد غذایی می باشد و ایشان اجرایی شدن این طرح  را در کل استانها ضروری دانست.

دکتر دیناروند ادامه داد این حق مردم است که غذای سالم  دریافت کنند وما مسئولان  نباید از کنترل ونظارت غذا ودارو وملزومات پزشکی غافل باشیم .

  • نوشته شده
  • توسط آمنه سلیمی
  • تعداد بازدید 1436
  • تایید شده
  • در 1394/07/15
  • ساعت 14:42