برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : يکشنبه 2 دي 1397
کد 8317

رئیس انجمن صرع آذربایجان شرقی:

450 بیمار مبتلا به صرع، عضو انجمن صرع استان هستند


رئیس انجمن صرع آذربایجان شرقی تاکید کرد: 450 بیمار مبتلا به صرع عضو انجمن صرع استان هستند و با توجه به افزایش و توسعه امکانات، تلاش داریم تا این تعداد به حدود 800 نفر برسد.

دکتر داریوش سوادی اسکوئی در کارگاه آموزشی صرع با که با حضور مربیان آموزشی و تربیت بدنی در دانشکده پزشکی دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار کرد: انجمن صرع استان در زمینه تشخیص، درمان، ارتقاء سطح آگاهی مردم جامعه نسبت به اختلال صرع و آموزش بیماران و خانواده‌ها فعالیت کرده و بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب با این انجمن همکاری دارند.

وی افزود: متاسفانه به دلیل گرانی و تحت پوشش بیمه نبودن داروهای مورد استفاده بیماران مبتلا به صرع، بیماران علاوه بر درد و رنج‌های فیزیکی ناشی از تشنج، مجبور به تحمل مشکلات اقتصادی نیز هستند و انجمن صرع نیز به دلیل محدودیت منابع، امکان حمایت دارویی از بیماران را ندارد.

وی در ادامه با بیان این که یک الی دو و نیم درصد افراد جامعه مبتلا به صرع هستند، گفت: در کشور ما آمار دقیقی از میزان ابتلا به صرع وجود نداشته و به علت زیاد بودن تعداد تصادفات جاده‌ای، ممکن است آمار در ایران از نرم جهانی بیشتر باشد.

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه اظهار کرد: تشنج یک اختلال نورولوژیک بوده و می‌تواند به صورت سردرد، سرگیجه، اختلال هوشیاری و حسی، عدم تعادل، اختلالات حرکتی، حرکات اضافی، اختلالات شنوایی و حافظه بروز کند، حملات ناگهانی، گذرا و عود کننده هستند که اگر یک بار اتفاق بیفتند، تشنج و بیش از یک بار، صرع نامیده می‌شوند، تحریک پذیری گروهی نورون‌های مغزی باعث بروز تشنج می‌شود.
 وی، تشنج  را به سه دسته عمومی، موضعی و طبقه بندی نشده دسته بندی کرد و گفت: در تشنج عمومی هر دو نیمکره مغز و در نوع موضعی تنها یک نیمکره درگیر می‌شود، بسته به اینکه منطقه حسی یا حرکتی درگیر شود، علایم هم متفاوت خواهند بود.

 وی افزود: تشنج موضعی به دو دسته ساده و پیچیده تقسیم می‌شود که در نوع ساده، بیمار به حرکات و اقداماتی که در طول تشنج اتفاق می‌افتد، واقف است و در نوع پیچیده برعکس این اتفاق می‌افتد.
 رئیس انجمن صرع آذربایجان شرقی اظهار کرد: تشنج ممکن است موجب اختلال حسی شده و باعث شود تا فرد مزه، بو و مناظری را که وجود ندارند، احساس کند، تپش قلب، قرمزی صورت، درد شکم، و سرد شدن ناگهانی بدن از جمله علایم ناگهانی تشنج هستند و ما انتظار داریم مجموعه‌ای از علایم با هم دیده شوند.

 وی افزود: تمامی این علایم ممکن است تنها یک الی دو دقیقه طول بکشد و فرد در این نوع، بی اختیاری ادرار و مدفوع داشته و  از دهانش کف خارج می‌شود، حرکات تونیک و انقباض عضلات و گاز گرفتن زبان نیز از دیگر علایم این حمله هستند.

 وی تأکید کرد: حملات تشنجی ممکن است، اولین علامت سکته مغزی و ضایعاتی مثل ام اس و لوپوس باشد، حرکات غیر مناسب با موقعیت، رفتارها و حرکات غیر طبیعی نیز تشنج به شمار می‌آیند.
 این متخصص مغز و اعصاب در پایان، بی خوابی را از جمله علل بروز بسیاری از مشکلات دانست و خاطرنشان کرد: عواملی مثل تب عصبانیت، استرس، گرسنگی، تشنگی، استفاده بیش از حد از کامپیوتر و موبایل باعث عود تشنج شده و بیماری را غیرقابل کنترل می‌کند، باید توجه شود که رانندگی شب هنگام به افراد مبتلا به توصیه نمی‌شود.
 
  • نوشته شده
  • توسط اقای جهان مهر
  • تعداد بازدید 782
  • تایید شده بهزاد محمدعلیزاده
  • در 1397/10/06
  • ساعت 12:0