برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 10 آذر 1397
کد 8134

پیام دکتر درستی رئیس مرکز بهداشت استان به مناسبت روز جهانی ایدز

به مناسبت روز جهانی ایدز (1 دسامبر – 10 آذر) دکتر درستی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز .....
به مناسبت روز جهانی ایدز (1 دسامبر – 10 آذر) دکتر درستی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز  با نگاهی اجمالی بر آمار کشور و استان و با توجه به شعار امسال «برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ­ آی­ وی می­دهم» بر اهمیت بسیج همگانی برای شناسایی افراد مبتلا به اچ ­آی­ وی تأکید نمودند.
به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان آذربایجان شرقی ،  دکتر درستی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز ،تخمین زده می شود که 60000 نفر در کشور مبتلا به اچ آی وی هستند و کل  موارد ثبت شده از ابتدا تا کنون 38474 نفر بوده اند و تا پایان شهریور 1397 ازبین افراد مبتلا به اچ آی وی  شناسائی، ثبت و گزارش شده 24860 نفر زنده هستندکه از این تعداد 14459 نفر برای دریافت خدمات به مراکز ارائه دهنده خدمت مراجعه می کنند و تعداد 12434 نفر تحت درمان قرار دارند.
اگرچه  84 درصد کل موارد را مردان و 16 درصد را زنان تشکیل می دهند. اما الگوی راه انتقال و درصد ابتلای زنان و مردان در سال های اخیر تغییر کرده است به گونه ای که از کل موارد شناسایی و گزارش شده در شش ماه اول سال جاری  31 درصد موارد ثبت را زنان و 69 درصد آنها را مردان تشکیل می­دهند .
علل ابتلا به اچ آی وی در بین کل مواردی که از سال 1365 تا کنون در کشور به ثبت رسیده اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترك در مصرف كنندگان مواد 67.5  درصد،  رابطه جنسي 18.7 درصد و انتقال از مادر به كودك 1.6 درصد بوده است.  راه انتقال در 11.5 درصد از این گروه نامشخص مانده است. لازم به ذکر است ک راه انتقال 0.7 درصد از این موارد مربوط به خون و فرآورده های خونی در سال های پیش از اجرای سیاست پالایش صد در صدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون می باشد.
این در حالی است که در بین مواردی که در شش ماهه اول سالجاری تشخیص داده شده اند راه احتمالی انتقال در37 درصد موارد اعتیاد تزریقی، 40 درصد روابط جنسی، 2 درصد مادر به کودک و در 21 درصد راه احتمالی ابتلا بیان نشده است.  ضمنا هیچ مورد ابتلا جدیدی از طریق خون و فرآورده های خونی ثبت نشده است.
در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم  پزشکی تبریز تا پایان شش ماهه اول سال جاری تعداد 455 مورد اچ­آی­وی مثبت گزارش شده است که از این تعداد 205 نفر تاکنون فوت شده­اند.
الگوی انتقال در استان نیز مشابه الگوی کشوری بوده و همانند سایر نقاط کشور در استان نیز در دو سال اخیر انتقال جنسی روند رو به افزایش را نشان می­دهد.
گفتنی است رئیس مرکز بهداشت استان آذربایجان شرقی  در جهت  تحقق  شعار سال روز جهانی ایدز "برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ ،آی،وی میدهم" آزمایش تست اچ آی وی دادند .
 
  • تایید شده فاطمه دایی
  • در 1397/09/10
  • ساعت 14:14