برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : پنجشنبه 24 آبان 1397
کد 8038

دکتر طاهر اقدم در مراسم گرامی داشت هفته حمایت از بیماران کلیوی گفت :

شاخص‌های استاندارد نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در آذربایجان‌شرقی رعایت می شود

 

 

به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی دکتر طاهر اقدم گفت: نسبت دستگاه دیالیز به بیمار در آذربایجان‌شرقی، در سطح نرم کشوری و استاندارد است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تبریز درمراسم گرامی داشت هفته حمایت از بیماران کلیوی اظهار کرد: قبلاً مشکلات زیادی در بخش دیالیز داشتیم و با وجود ارائه خدمات به بیماران در سه شیفت، دچار مشکل می‌ شدیم، اما امروزه با حمایت‎های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تبریز و کمک خیران سلامت، اکثر بیمارستان‎ها در سطح استان، بخش دیالیز دارند. 

وی با اشاره به تلاش‎های متولیان امر در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که عمده‎ترین وظیفه تأمین سلامت مردم بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است، پیرو تلاش‎ها و اقدامات در این راستا، شمار دستگاه دیالیز به بیمار در استان ما یک دستگاه به ازای هرچهار الی پنج بیمار است، بهتر بوده و بیماران ما فقط در شیفت صبح و عصر دیالیز می‎شوند.   

وی افزود:  بخش دیالیز 122 تختخوابی بیمارستان امام رضا(ع) نیز در نوع خود بی‎نظیر بوده و حتی بعضی تخت‎ها نیز خالی هستند، حدود 1700 بیمار دیالیزی در استان داریم که نزدیک به 1000 نفر از آنان در بیمارستان‎های دولتی دیالیز می‎شوند. 

طاهر اقدم با تأکید بر نقش آموزش به شهروندان و فرهنگ‎سازی به‌منظور پیشگیری از ابتلا به نارسایی کلیه، گفت: پس از ابتلا به بیماری، فرد مجبور است تا هفته‎ای سه نوبت برای دیالیز شدن به بیمارستان مراجعه کند و هزینه زیادی به سیستم سلامت، چون تأمین دستگاه دیالیز نیز تحمیل می‎کند، از این‌رو می‎توان با آموزش، از ابتلا به این بیماری و مشکلات بعدی آن پیشگیری کرد. 

‎وی با اشاره به نقش سازمان‎های مردم نهاد در کمک به بیماران کلیوی یادآور شد: انجمن حمایت از بیماران کلیوی خوشبختانه حمایت‎های خوبی از این بیماران کرده است، اما لازم است که خیران و سازمان‎‏های مردم نهاد برای کمک به بیماران کلیوی و آموزش به شهرندوان بیش از پیش وارد عمل شوند، کار خیر فقط ساختن بیمارستان نیست، هزینه ایاب و ذهاب، از کارافتادگی این بیماران نیز مطرح بوده و خیران می‎توانند از این طریق به بیماران کمک کنند. 

به‌مناسب «هفته حمایت از بیماران کلیوی»، جمعی از مسئولان استان اعم از قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی، فرماندار تبریز و نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی و رئیس انجمن کلیه ایران از بخش 20 تختخوابی بیمارستان شهید محلاتی تبریز بازدید کرده و از نزدیک در جریان مشکلات بیماران قرار گرفتند.

  • نوشته شده
  • توسط اقای جهان مهر
  • تعداد بازدید 62
  • تایید شده بهزاد محمدعلیزاده
  • در 1397/08/26
  • ساعت 10:18