برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 16 مرداد 1397
کد 7334

خارج کردن سوزن خیاطی 6 سانتیمتری از کلیه مرد 44 ساله

سوزن 6 سانتیمتری از کلیه مرد 44 ساله به دست تیم جراحی کلیه و لاپاراسکوپی مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز با استفاده از روش عمل لاپاراسکوپی با موفقیت خارج شد.

خسرو آقاپور، مدیر روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: بیمار مرد 44 ساله‌ای که به دلیل بررسی بیماری غیر از درد کلیه به این مرکز مراجعه کرده بود، برحسب اتفاق در عکس رادیولوژی وی جسم خارجی مشاهده شد.

وی ادامه داد: در بررسی‌های تشخیصی، وجود جسم خارجی در کلیه بیمار به صورت عمودی مشخص شده و پس از انجام سونوگرافی و سی تی اسکن تکمیلی، بیمار برای اقدامات قبل از  عمل جراحی توسط تیم جراحی حاضر شد.

علیرضا فرشی، متخصص لاپاراسکوپی و اندویورولوژی و جراح نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: بیمار هیچ گونه سابقه‌ای از چگونگی ورود جسم خارجی به بدن خود نداشته و کلا موضوع مبهمی برای خود بیمار و پزشکان بود.

وی افزود: اینگونه موارد از دو طریق به وقوع می‌پیونند یا از طریق بلع از سیستم گوارش و یا از طریق پوست می‌تواند وارد بدن شده باشد،در روش دوم سال‌ها زمان نیار دارد تا به کلیه برسد.

این متخصصص اندویورولوژی بیمارستان امام رضا(ع) تبریز با تاکید بر اینکه اکثرا وجود جسم خارجی در کلیه سمت راست بیماران است، ابراز داشت: وجود جسم خارجی و به خصوص سوزن خیاطی در کلیه افراد بسیار نادر بوده و کلا  12 مورد در جهان گزارش شده که سه مورد از آنها وجود سوزن بوده و البته تمام موارد در کلیه سمت راست بیماران بوده و این مورد در کلیه چپ بیمار بوده که در نوع خود بسیار نادر است.

وی ادامه داد: پس از بررسی‌های اولیه و موافقت خود بیمار، اقدام به خروج جسم خارجی از کلیه به روش لاپاراسکوپی کرده و در مدت زمان حدود 2 ساعت موفق به خارج کردن سوزن خیاطی از کلیه بیمار با کمترین آسیب به بافت کلیه بیمار شدیم.

فرشی در خصوص مزایای عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل باز اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز،عدم برش پوست و بافت مورد عمل بوده که کمترین آسیب را به بافت عمل شده می‌زند، از این رو مدت زمان بستری در مرکز درمانی و طول دوره نقاهت نیز کاهش یافته و از خونریزی‌ها و عفونت بیمار جلوگیری می‌کند.

وی تصریح کرد: پس از انجام موفقیت‌آمیز عمل لاپاراسکوپی، وضعیت عمومی بیمار رو به بهبود بوده و پس از بررسی‌های تکمیلی، بیمار ترخیص و توصیه‌های لازم برای طی دوره نقاهت برای ایشان تجویز شد.

این گزارش حاکی است، علیرضا فرشی دارای بورد تخصصی اورولوژی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، لاپاراسکوپی و اندویورولوژی از دانشگاه هایدنبرگ آلمان و جان هابکینز آمریکا بوده و جراح متخصصص مرکز آموزش درمانی امام رضا (ع) تبریز است.

  • نوشته شده
  • توسط خسرو آقاپور مرکز آموزشی و درمانی امام رضا
  • تعداد بازدید 202
  • تایید شده فاطمه دایی
  • در 1397/05/16
  • ساعت 12:15