برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 31 ارديبهشت 1397
کد 6866

بزرگداشت روزجهانی آسم

شعار سال 2018 روز جهانی آسم : «هرگز زود نیست، هرگز دیر نیست، در همه حال باید به فکر بیماری های مجاری تنفسی بود» .

جلسه بازآموزی آسم با همکاری اساتیدگروه ریه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان با شرکت حدود 200 نفر از پزشکان شاغل در شبکه های بهداشت و درمان، پزشکان متخصص داخلی وفوق تخصص ریه برگزار شد.
در راستای بزرگداشت روزجهانی آسم  ضمن برگزاری برنامه ویژه این روز، جلسه بازآموزی آسم در تاریخ 20/2/97 با همکاری اساتید محترم گروه ریه دانشگاه علوم پزشکی در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان با شرکت حدود 200 نفر از پزشکان شاغل در شبکه های بهداشت و درمان، پزشکان متخصص داخلی وفوق تخصص ریه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان، دراین جلسه راههای پیشگیری، کنترل و مراقبت بیماری آسم و تازه های آن توسط اساتید دانشگاه تدریس شد. بیان اهداف جلسه توسط رییس گروه پیشگیری و مراقبت بیماری های غیرواگیر شروع و با سخنرانی حدود 10 نفر از اساتید ریه تا ساعت 15ادامه داشت.
آسم، شایع‌ترین بیماری مزمن ریوی بویژه در کودکان است. در عین حال بیشترین مرگ‌ و میر ناشی از آسم و 90% مرگ و میر ناشی از COPD در کشورهای با درآمد پایین و متوسط روی می‌دهد. علاوه بر هزینه‌های غیرمستقیم بیماری‌های مزمن تنفسی مانند غیبت از حضور فعالانه درمحیط کار و تحصیل وکاهش فعالیت‌های اجتماعی و ...، هزینه‌های مستقیم یا به عبارت دیگر هزینه‌های بستری و دارو نیز از اهمیت فوق‌العاده برخوردار هستند.
تحقیقات نشان می‌دهد علاوه بر استعداد ژنتیکی، تغییرات ایجاد شده در محیط زندگی فرد شامل آلودگی‌های زیست محیطی، تنوع بیماری‌های عفونی به‌واسطه حضور در مهدکودک‌ها، تغییر عادات رژیم غذایی، سامانه‌های تهویه محیط مسکونی و از همه مهم‌تر دود سیگار و سایر دخانیات در افزایش شیوع بیماری آسم مؤثر بوده‌اند. روند رو به رشد زندگی شهرنشینی و تغییر سبک زندگی مردم، روند تخریب جنگل‌ها و کاهش سرانه جنگل، توسعه روزافزون آلاینده‌های زیست - محیطی، تشدید آلودگی هوا، روند رو به رشد مصرف دخانیات و کاهش سن شروع مصرف آن، تغییر باورهای فرهنگی جامعه و گرایش به مصرف قلیان و رواج استفاده از دخانیات در بین زنان ازجمله عوامل تشدید کننده شیوع بیماری آسم و سایر بیماری‌های تنفسی مزمن در کشور ما می‌باشد.
 تشخیص و درمان دیرهنگام، غلط بودن یا ناقص ماندن درمان و عدم دسترسی به دارو، فقر فرهنگی و اقتصادی، اختلالات روانی و اجتماعی، نوع رژیم غذایی، چاقی، استرس و هیجانات فردی ناشی از زندگی شهرنشینی نیز از عوامل مؤثرند.
در جهان بیش از  334 میلیون نفر به آسم، 210 میلیون نفر به بیماری مزمن تنفسی و 400 میلیون نفر به رینیت آلرژی مبتلا هستند.آسم یک بیماری التهابی، مزمن مجاری هوایی است که خس خس، سرفه و تنگی نفس از نشانه ‌های رایج این بیماری می باشد.


 
  • تایید شده فاطمه دایی
  • در 1397/03/01
  • ساعت 13:9