برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 26 ارديبهشت 1397
کد 6823

هشدار اورژانس استان در مورد خطرات مصرف قارچهای سمی و کشنده

در صورت بروز علائم ناشی مسمومیت با قارچهای سمی سریعا" به مرکز درمانی مراجعه کرده و یا با اورژانس 115تماس بگیرید.

یادداشت دکتر رحمانی رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان در خصوص خطرات مصرف قارچهای ناشناخته: کشور ‌ايران با يكي از غني ترين اقليم‌هاي جغرافيايي و پوشش‌هاي گياهي، از تنوع مناسبي از نظر رويش انواع قارچ‌ها نيز برخوردار است. رويش قارچ‌هاي متنوع در مناطق مختلف جنگلي ...
کشور ‌ايران با يكي از غني ترين اقليم‌هاي جغرافيايي و پوشش‌هاي گياهي، از تنوع مناسبي از نظر رويش انواع قارچ‌ها نيز برخوردار است. رويش قارچ‌هاي متنوع در مناطق مختلف جنگلي و كوهستاني كشور، همراه با افزايش نسبي امكانات و تمايل بيشتر مردم براي سفر و گردش، احتمال بروز مسموميت‌هاي قارچي را افزايش مي‌دهد.

بايد توجه داشت كه تاكنون بيش از 500 گونه قارچ كلاهكدار از مناطق مختلف‌ ايران گزارش شده‌است كه در حدود 10 درصد از آنها، قارچ‌هاي سمي و خطرناك مي‌باشند. بنابراین همواره مراقب قارچ های سمی باشیم.

مسمومیت قارچی که mycetism هم نامیده می شود در اثر خوردن مواد سمی موجود در قارچها ایجاد می گردد. طیف علایم ناشی از مسمومیت می تواند از گاستروانتریت ساده تا مرگ گسترده باشد.

علایم جدی بدنبال مصرف قارچ سمی بلافاصله رخ نمی دهد و ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد. سموم قارچ ها با حرارت از بین نمی روند در نتیجه با پخت و پز، کنسرو، انجماد، خشک کردن، و یا روشهای دیگر آماده سازی مواد غذائی از بین نمی روند

هنوز معیار مناسبی برای شناسایی قارچهای سمی براساس شکل یا ظاهر آنها وجود ندارد.

بر طبق آمارهای موجود بیش از 100000 گونه قارچ در دنیا شناسایی شده که 100 گونه آن برای انسان سمی است و اکثر موارد مسمومیت منجر به مرگ در زمینه مصرف قارچ آمانیتا فالوئیدس می باشد.

مسمومیت قارچ به دو نوع سمیت اولیه (در عرض 2 ساعت پس از مصرف) و سمیت تاخیری (6 ساعت تا 20 روز بعد مصرف) تقسیم می شوند. به طور کلی، اگر مسمومیت در عرض 2 ساعت از مصرف قارچ آغاز می شود، دوره بالینی مسمومیت بیمار خوش خیم خواهد بود. اگر علائم 6 ساعت پس از مصرف شروع گردد، سیر بالینی بیمار جدی و به طور بالقوه کشنده خواهد بود

مسمومیت با قارچ در چهار گروه اصلی از افراد رخ می دهد: کودکان و نوجوانانی که بصورت غیر عمدی اقدام به خوردن قارچ می کنند، جستجو کننده های قارچهای وحشی، مصرف در زمینه اقدام به خودکشی، مصرف بدلیل ایجاد اثرات توهم زایی برخی قارچها. 


در صورت بروز علائم ناشی مسمومیت با قارچهای سمی سریعا" به مرکز درمانی مراجعه کرده و یا با اورژانس 115تماس بگیرید.
  • نوشته شده
  • توسط علی احمد ی نیا
  • تعداد بازدید 451
  • تایید شده اقای ادهم
  • در 1397/02/27
  • ساعت 10:28
نظرات شما
captcha refresh