برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 29 فروردين 1397
کد 6620

4هزارکیلومترسفر از برلین تا تبریز برای اهدا عضو

فردی که بیش از ۲۲ سال است مقیم کشور المان و شهر برلین است  برای اهداء عضو بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر سفر کرده و توانست جان هموطن خود را نجات دهد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امامرضا(ع) فردی که بیش از ۲۲ سال است مقیم کشور المان و شهر برلین است برای اهداء عضو بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر سفر کرده و توانست جان هموطن خود را نجات دهد.
فردی که بیش از ۲۲ سال است مقیم کشور المان و شهر برلین است  برای اهداء عضو بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر سفر کرده و توانست جان هموطن خود را نجات دهد.
به گزارش روابط‌عمومی مرکز آموزشی درمانی امام رضا ( ع) تبریز،جوان 24 ساله ای که از یکسال پیش دچار سرطان حاد خون شده و در طول دوره درمان 5دوره شیمی درمانی برای وی تجویز شده و جواب منفی به تمام داروها داده بود، از این رو پزشکان بخش پیوند بیمارستان امام رضا ( ع) تبریز در صدد پیوند مغز استخوان برای فرد بیمار شدند وپس از اعلام نیاز در سامانه جهانی درخواست سلولهای بنیادین فردی ایرانی که بیش از 20 است در آلمان اقامت دارد پس از مشاهده اعلام نیاز از سوی بخش پیودن مرکز آموزشی درمانی امام رضا(ع) تبریز با این مرکز تماس گرفته و اعلام آمادگی نموده و با سفر به تبریز سلولهای بنیادی خود را اهدا نمود.
بابک نجاتی رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) تبریز گفت:بیمار از حدود یک سال پیش دچار نوعی سرطان حاد خون شده و طی 5دوره شیمی درمانی نیز پاسخ مناسبی به درمان نداد و باتوجه به اعلام نیاز از طریق سیستم سرچینگ جهانی برای اهداء سلولهای بنیادین فرد اهداء کننده از برلین آلمان با توجه به همخوانی گروه سلولی خود با فرد گیرنده اقدام به سفر به ایران کرد.
نجاتی افزود:کل پروسه پیوند 5روز بوده و پس از انجام یکسری آزمایشات اولیه بر روی فرد اهداء کننده و تجویز داروهای قبل از اهداء ،مغز استخوان به صورت سرپائی از از اهداءکننده گرفته و به فرد گیرنده انتقال داده شد.
وی در خصوص طول دوره درمان و مراقبتهای ویژه از بیمار گفت:بیمار پس از 2 هفته از بیمارستان ترخیص و در 4ماه اول بعد از پیوند مراقبتها و کنترلهای مستمری خواهد  داشت و رعایت برخی نکات که به وی توصیه می شود می تواند بعد از آن به زندگی عادی خود برگردد.
این عضو انجمن پزشکان هماتولوژی و انکولوژی اروپا با تاکید بر اینکه مورد انتقال مغز استخوان بسیار اورژانسی بود ادامه داد:با توجه به اینکه بدن بیمار به کیمیتراپی پاسخ منفی داده بود از این رو باید پیوند مغز استخوان به صورت اورژانسی انجام می گرفت و با هماهنگی های لازم از سوی این مرکز و همکاری فرد اهدا کننده این پیوند با موفقیت انجام گرفت.
نجاتی ابراز داشت:اینکه فردی از کشور آلمان که در علم پزشکی یکی از پیشرو ترین کشورهای جهان می باشد برای اهدا عضو خود به کشور ایران و شهر تبریز سفر کند،مایه افتخار برای دانشگاه علوم پزشکی تبریز هست که فرد اهداء کننده با اعتماد کامل به این شهر آمده و سلولهای بنیادین خود را اهداء میکندبا توجه به اینکه فرد می توانست این پیوند را در کشورآلمان انجام دهد.
وی ادامه داد:دانشگاه علوم پزشکی تبریز و علی الخصوص بخش پیوند مرکز آموزشی درمانی امام رضا(ع) تبریزدر زمره برترینهای جهان قرارداشته و گواه این ادعا شرکت در کنگره ها و سمینارهای پزشکی ،پرورش اساتید و مختصص نامدار دنیا، معرفی دانشگاه و بیمارستان امام رضا(ع) تبریز به عنوان مرکز مرجع در برخی از موضوعات،پذیرش دانشجویان خارجی در رشته های مختلف پزشکی در دانشگاه تبریز و اخیرا هم سفر یک ایرانی از آلمان به تبریز برای اهدائ عضو می باشد.
عضو انجمن پیوند اعضای ایران در خصوص عوامل مؤثر در بروز سرطان افزود:بروز سرطان متأثر از عوامل محیطی مانندشرایط شغلی،اشعه های هسته ای و یونیزه و رادیو تراپی و.. عامل ژنتیکی مانند ارثی بودن و.. عامل تغذیه به خصوص نیتراتها و نیتریتهای موجود در آب انواع کنسروجات که از ماده نگهدارنده در آنها استفاده می شودو...و عامل بهداشت شخصی مانند سیگار، الکل ،چربی های اشباع و نمک، در مجموع اگر فردی این موارد را رعایت نماید می تواند تا 40 درصد از بروز سرطان جلوگیری کند.
 


 
 
 
  • نوشته شده
  • توسط خسرو آقاپور مرکز آموزشی و درمانی امام رضا
  • تعداد بازدید 992
  • تایید شده فاطمه دایی
  • در 1397/01/30
  • ساعت 7:45