برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 30 دي 1396
کد 6097

سمینار برنامه جامع مخاطرات بحران خشکی دریاچه ارومیه (آمادگی نظام سلامت) برگزارشد

تغییر الگوی بیماری‌ها بر اثر خشکسالی/آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های صدرنشین در مصرف سیگار است

دکتر نیره امینی ثانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی: تغییر الگوی بیماری‌ها بر اثر خشکسالی/آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های صدرنشین در مصرف سیگار است
استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد
تغییر الگوی بیماری‌ها بر اثر خشکسالی/آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های صدرنشین در مصرف سیگار است
استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تغییر الگوی بیماری‌ها بر اثر خشکسالی خبر داد.
دکتر نیره امینی ثانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سمینار برنامه جامع مخاطرات بحران خشکی دریاچه ارومیه (آمادگی نظام سلامت) با اشاره به اپیدمیولوژی بیماری‌های مختلف اظهار کرد: اپیدمیولوژی علم بررسی توزیع و علل زمینه ساز بیماری‌ها در میان یک جمعیت و مطالعه‌ی آنچه که بر روی مردم اتفاق می‌افتد، است.
دکتر نیره امینی ثانی، سه راس مثلث اپیدمیولوژی را، میزبان، فاکتور بیماری زا و محیط دانست و گفت: محیط فیزیکی شامل هوا، آب، خاک، دما و نور بوده و محیط بیولوژیک نیز به عوامل بیماری‌زا و محیط روانی_اجتماعی را به فرهنگ جامعه و مذهب و وضعیت اقتصادی اشاره دارد.
وی در ادامه با اشاره به نقش مخاطرات شیمیایی در ایجاد بیماری‌های مختلف عنوان کرد: از بین بردن حشرات مفید و استفاده از حشره‌کش‌ها در صنعت کشاورزی و آلوده کردن ذخایر آب‌های زیرزمینی از دیگر علل اپیدمیولوژیکی بیماری‌ها به شمار می‌آیند.
وی با اشاره به فلزات سنگین سرطان‌زا گفت: فلزات سنگین یکی از عللی است که در سه رده‌ی اول ابتلا به سرطان قرار دارد. این مواد از علل زمینه‌ساز اختلالات ژنتیکی و ابتلا به سرطان به شمار می‌آیند. غلظت بالای مواد سمی مانند آرسنیک، آلومینیوم و جیوه سبب بروز تغیرات رفتاری، کاهش توانایی یادگیری، عقب ماندگی، پیش فعالی و تغییرات هورمونی می‌شوند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: ژنتیک، ساختار بدن و ایمنی، عملکرد بدن، میزان پایداری سموم مورد استفاده، تشعشعات رادون که با مشکلات تتفسی و سرطان ریه ارتباط نزدیکی دارد، در کنار خشکی دریاچه و تغییر اقلیمی زمینه را برای بروز بیماری‌های مختلف فراهم می‌آورند. به منظور بررسی علل اصلی و ارزیابی همه‌جانبه‌ی اپیدمیولوژی بیماری‌ها حتی باید ساختار خانه‌ها و منازل مسکونی  نیز بررسی شوند؛ چرا که علل مختلف با هم افزایی دارند.
 
 
 
 
  • تایید شده فاطمه دایی
  • در 1396/11/01
  • ساعت 8:35