برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 25 دي 1396
کد 6068

عطاري ها فرصت يا تهديد

دکتر احمد میرزازاده، رئیس اداره نظارت بر فراورده هاي طبيعي،سنتي و مکمل : با عطاری های متخلف و فروشنده انواع دارو در استان برخورد قانونی مي شود.
عطاري ها فرصت يا تهديد
دکتر احمد میرزازاده، رئیس اداره نظارت بر فراورده هاي طبيعي،سنتي و مکمل : با عطاری های متخلف و فروشنده انواع دارو در استان برخورد قانونی مي شود.
      به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو دکتر احمد میرزازاده رئیس اداره نظارت  بر فراورده هاي طبيعي،سنتي و مکمل معاونت غذا و دارو در خصوص ارائه و تجویز انواع دارو در بعضی از عطاری های استان گفت: متاسفانه امروزه با وجود شبكه هاي ماهواره اي و تبليغات 24 ساعته آنها شاهد رشد قارچ گونه واحدهاي بي نام نشان و بدون پروانه با عناوين مختلف و مجعول داروخانه گياهي، داروخانه كهن، داروخانه ستني، گياه درماني و ... هستيم كه به جاي عرضه گياهان دارويي، انواع واقسام داروهاي قاچاق و غير مجاز و دست ساز با تركيبات ناشناخته را عرضه مي كنند و ادعاي درمان قطعي انواع بيماريهاي صعب العلاج را دارند و ناگفته پيداست كه بيماران بسیاری كه در دام اين سود جويان افتاده  و به جاي درمان بيماري با عوارض تركيبات  مصرف شده دست به گريبان مي گردند.
دکتر میرزازاده افزود : بروز حساسيت هاي دارويي، آسيب به ارگان هاي حياتي نظير كليه و كبد از عمده ترين عوارض استفاده از اين تركيبات بوده  كه در برخي موارد منجر به بستري شدن و حتی مرگ بيمار مي گردد. جالبتر آنكه كه در تبليغات اين قبيل اقلام به منظور گمراه كردن اذهان عمومي از منشا گياهي و بي ضرر بودن آنها و دارا بودن انواع مجوزها از قبيل تاييده FDA، اتحاديه اروپا و حتي تاييدیه سازمان غذا و داروي ايران سخن به ميان مي آيد كه نادرستي ادعاي مذكور ناگفته پيداست.
دکتر میرزازاده اظهار داشت : با اين وجود هنوز معدود عطاريهاي قانونمند و متعهد به رسالت اصلي خويش در سطح شهر به ارائه خدمات مشغولند كه ضمن قدرداني از احساس مسئوليت آنها دستشان را به گرمي مي فشاريم و آرزوي توفيق روزافزون براي اين عزيزان داريم.
وی در پایان پیشنهاد داد: از هموطنان گرامي انتظار داریم به منظور صيانت از سلامتي خود و افراد خانواده داروهاي مورد نياز خود را زير نظر پزشك معالج از داروخانه هاي مجاز سراسر كشور تهيه نموده و از خود درماني و مراجعه به مراكز غير مجاز تحت عناوين مختلف خودداري نمايند و در صورت تجويز داروهای گیاهی توسط  پزشک معالج ، از داروخانه هاي مجاز سراسر كشور  اقدام نمایند.
 در این راستا کارشناسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز بازدیدهای دوره ای خود را از عطاری های استان تشدید نموده و در صورت مواجهه با فروش محصولات دارویی، غیر مجاز و انواع تجویزهای غیر منطقی صاحب عطاری را به مراکز قانونی معرفی می نمایند. 
 
 
  • نوشته شده
  • توسط آمنه سلیمی
  • تعداد بازدید 825
  • تایید شده
  • در 1396/10/25
  • ساعت 13:38