برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 23 آبان 1396
کد 5568

جزئیات جلسه ستاد مرکزی فعالیت های داوطلبانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص کمک به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

باحضور اساتید، پیشکسوتان، اعضای هیأت علمی، روسای انجمن های داروسازی، دانشجویی، نظام پرستاری ، نظام پزشکی، شورای شهر، خیرین و سایر افراد درگیر در حوزه سلامت استان ، جسله ستاد مرکزی فعالیت های داوطلبانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز تشکیل شد.
جزئیات جلسه ستاد مرکزی فعالیت های داوطلبانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص کمک به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

جلسه ستاد مرکزی فعالیت‌های داوطلبانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص کمک به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه با حضور جمعی از فعالان حوزه‌ی سلامت استان و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد و طی آن مقرر شد تا کمکهای داوطلبانه فعالان سلامت استان توسط هیئت امنای منتخب پیگیری شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمد حسین صومی در جلسه ستاد مرکزی فعالیت های داوطلبانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص زلزله کرمانشاه، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های زلزله‌زده، اظهار کرد: در این شرایط باید آستین بالا زده و به کمک مردم زلزله‌ی کرمانشاه بشتابیم و امید است که دست به دست هم دهیم تا از آلام و مشکلات زلزله‌زدگان بکاهیم.

وی با تاکید بر اینکه جامعه سلامت استان می‌تواند کمک‌های شایانی را در این راستا انجام دهند، گفت: ایجاد صندوق "صندوق فعالان حوزه‌ی سلامت استان" برای جمع کردن کمک‌های جامعه سلامت استان در راستای کمک به زلزله‌زدگان یکی از قدم‌هایی است که در این راستا می توان برداشت. .

وی افزود: از تمامی فعالان حوزه‌ی سلامت استان درخواست می‌کنیم که کمک‌های خود را به این صندوق واریز کنند تا هیئت امنایی که در این راستا انتخاب می‌شوند امور مربوطه را در جهت کمک رسانی انجام دهند.

یکی از فعالان حوزه‌ی سلامت استان نیز در این نشست با اشاره به تجربیات خود در زلزله ارسباران افزود: باید مصالح را از حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده و احصا کنیم که مشکل چیست تا بتوانیم کاری ماندگار انجام دهیم؛ اکنون همه در سوگ هستیم و کمک‌های ما می‌تواند برخی مشکلات موجود در این حادثه را مرتفع کند.

وی افزود: ایجاد درمانگاه از طرف بیمارستان‌های خصوصی تبریز قابل قبول بوده است و بسیار اثربخش خواهد بود که هیئت امناء تشکیل شده و بحث‌های متفرقه را هدایت کند و بتواند در حوزه‌های آموزشی، بهداشتی و... و همچنین ارجاع و کانالیزه کردن این کمک‌ها اقدام کند.

دکتر صومی نیز در ادامه گفت: تمام کارهایی که از دستمان بر میاد باید ارائه داده و چه بسا نگهداری از زلزله‌زدگان بی سرپرست هم نیاز باشد؛ در این جلسه توافق می‌کنیم که هیئت مدیره‌ای انتخاب شده و وظایف و اقدامات مورد نیاز را احصا کنند، ما نیز کمک می‌کنیم تا اقدامات را شروع کرده و کارها را پیش ببرند.

یکی دیگر از فعالان حوزه‌ی سلامت استان نیز در این نشست با اشاره به اقداماتی که در زلزله ارسباران انجام داده بودند، گفت: بعد از زلزله ارسباران در خواجه سه مدرسه ساخته و تحویل داده‌ایم و دو مدرسه دیگر نیز در حال احداث است؛ کانکس‌ها را نیز در قالب خانه‌ی بهداشت آماده کرده‌ایم؛ ما هر خدمت و اقدامی که از دستمان بر می‌آید باید به زلزله زدگان کمک کنیم و این وظیفه ی انسانی ماست.

دکتر شهرام دبیری، دیگر عضو جامعه سلامت استان نیز در این نشست افزود: وظیفه‌ی ماست که در قبال هم‌نوعان خود احساس مسئولیت کرده و هر آنچه که از دستمان برمی‌آید را ارائه دهیم.

وی گفت: توصیه می‌کنم در ابتدا استعلام شود که نیازهای مناطق زلزله زده چیست و سپس الویت بندی شوند و هیئت امنایی برای پیشبرد کارها تعیین شود اما تمامی فعالان حوزه سلامت بتوانند در این راستا کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه جامعه سلامت استان می‌توانند کمک های شایانی را انجام دهند، بیان کرد: این قشر برای کمک به زلزله زدگان می‌توانند مقداری از حقوق خود را به این امر اختصاص دهند و همچنین از طریق دپارتمان‌ها نیز می‌توان اقدام کرد و کمک هایی را جمع‌آوری نمود؛ از طریق بیمارستان‌های خصوصی نیز می‌توانیم کمک‌هایی را جمع‌آوری کنیم.

وی افزود: در این راستا اعضای نظام پزشکی استان، تمامی همکاران پزشک، داروساز، کارکنان دانشگاه و... می‌توانند کمک‌های خود را ارائه دهند و هیئت امنا نیز موارد را پیگیری کند.

وی بیان کرد: کمک‌های مالی همواره ضروری است و این کار می‌تواند در قالب کمک‌های جامعه‌پزشکی و سلامت استان ارائه شود.

دکتر پرویزی دیگر عضو جامعه سلامت استلن نیز در این نشست بیان کرد: هرگز نمی‌توانیم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم؛ ما در بسیاری از حوزه‌ها مشکل داریم که در مواردی نیروها آموزش کامل نداشته و حتی ممکن است تجربه نداشته باشند.

وی گفت: پیشنهاد دارم افرادی که در مجامع علمی قابل قبولند، به عنوان هیئت امنا انتخاب شوند و همچنین بخش اورژانسی هم باشد که نیازهای منطقه را برآورد کند و احصا کند که ایرادهای اولیه چه بود و به چه کمک‌هایی در منطفه نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مسئله این است که دانشگاه علوم پزشکی در این راستا به رسالت اساسی خود توجه کرده و اقدام کند؛ خارج کردن مصدوم و زیر آوارماندگان مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی است چرا که باید با استاندارد و اصول علمی انجام گیرد و هیئت مدیره‌ی منتخب نیزباید به جنبه‌های علمی، استاندارسازی، آموزش و مانور برگزار کردن در راستای پیشگیری از آسیب‌هایی که در حوادث غیرمترقبه اتفاق می‌افتد، اقدام کند.

دکتر صومی نیر در ادامه در پاسخ به صحبت‌های دکتر پرویزی بیان کرد: به طور کلی امور امدادی برعهده هلال احمر بوده و حتی آموزش در این راستا نیز برعهده ی آنان است؛ ما نیز وظایفی را برعهده داشته و در این راستا اقدام خواهیم کرد، اما موافق صحبت‌های دوستان بوده و معتقدم آنانی که توانمند هستند باید اقدام کنند و باید به اصول علمی و استاندارد این کار توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: در پی آن هستیم که محوطه‌ای بزرگ را در سطح شهر تبریز فراهم کنیم تا در بحران‌ها بتوانیم به ۷۰ الی ۸۰ هزار نفر اسکان و خدمات ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه این زلزله را ما نیر احساس کردیم، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبربز ۲۰ هزار کارمند، ۱۰ هزار دانشجو و ۱۵ هزار نفر مرتبط با در حوزه سلامت داشته و در مجموع با ۴۵ هزار نفر در استان در ارتباط هستیم که این افراد می‌توانند کمک‌هایی را جهت مساعدت به زلزله‌زدگان ارایه دهند.


رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: اکیپی را در قالب این ستاد به منطقه می‌فرستیم و می‌توانیم در حوزه‌ی بهداشت و درمان کمک کنیم و همچنین استان‌های دیگر را نیز در این راستا با خود همراه کنیم.

رحمانی، رییس مرکز مدیریت حوادث(۱۱۵) نیز در این نشست افزود: ما نیروهایی را به همراه آمبولانس به سرپل ذهاب اعزام کرده بودیم که ۲۴ ساعته و بدون وقفه فعالیت داشتند؛ امروز نیز اکیپ ۱۴ نفره‌ی تازه نفس را به همراه یک آمبولانس و یک بیمارستان صحرایی به منطقه فرستادیم تا خدمات لازم را ارائه دهند.

وی افزود: مشکل اصلی مناطق زلزله زده در تامین دارو بوده و به ویژه در تامین داروهای ریوی و قلبی با مشکل مواجه هستند.

وی با بیان اینکه اکیپی جهت بازدید‌های میدانی در منطفه حضور دارد، گفت: طبق بازدید میدانی این افراد از ۱۵ خانه بهداشت، اعلام کرده‌اند که خانه‌های بهداشت مناطق زلزله زده تخریب شده اند.

دکتر صومی در ادامه با تاکید بر انتخاب هیئت امنا در این جلسه، یادآور شد: هیئت امنای منتخب حسابی ویژه ای  باز کرده و تمامی افرادی فردا صبح کمک‌های خود را به حساب مربوطه واریز کنند و قول می‌دهیم هیئت رییسه از جمله اولین افرادی خواهند بود که کمک‌های خود را واریز می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید با برنامه‌ریزی و هماهنگی اقدام کنیم، بیان کرد: افرادی را منطقه اعزام می‌کنیم تا موارد مورد نیاز را احصا کرده و اعلام کنند؛ باید از همین ابتدای ماجرا و روزهای اول حادثه وارد عمل شده و اقدام کنیم.

دکتر صومی خاطرنشان کرد: تمامی کمک های دریافت شده در جایی هزینه می‌شود که لازم و قطعا مورد نیاز مردم زلزله زده است.

دیگر عضو جامعه سلامت استان تاکید کرد: با توجه به اینکه در بحث کلی سلامت، استانداری مسئول سلامت استان است از این رو پیشنهاد دارم که نماینده‌ی استانداری هم در این هیئت امنا حضور داشته باشد.

وی گفت: دانشکده مدیریت و برنامه ریزی شهری نیز در این راستا آماده است و باید علاوه بر کمک، تجربیات حاصله از منطقه را نیز جمع آوری کرده و گزارشی ارائه شود تا بتوانیم در پیشگیری از صدماتی که در حوادث طبیعی ممکن ایت دامن‌گیر شود، استفاده کنیم.

دکتر صومی نیز در ادامه خاطرنشان کرد: اعلام آمادگی کرده‌ایم تا موضوعات مربوط به بهداشت روانی ، بهداشت محیط  و کارهای توانبخشی را در منطقه تامین کنیم.

دکتر سعید شبستری خیابانی، دیگر عضو جامعه سلامت استان نیز در این نشست اظهار کرد: طبق تماسی که با مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان که در مناطق زلزله زده حضور دارند، داشتیم، بیان کردند که ثلاث بابا جانی شرایط خاصی داشته و متفاوت از سرپل ذهاب و قصر شیدین است، از این‌رو نیروهای اعزامی باید اطلاعات کافی در این راستا داشته باشند.

وی افزود: پیشنهاد دارم که موارد مورد نیاز و بخش‌هایی که فعالین حوزه سلامت می‌توانند در آن خصوص کمک کنند، اعلام شود تا کارها با برنامه ریزی پیش‌ برود؛ اعتقاد دارم که باید تمامی کمک‌های نقدی و غیرنقدی فعالان حوزه سلامت به حوزه "سلامت" مناطق زلزله زده متمرکز شود چرا که بقیه کارها را دستگاه‌های متولی و مردم انجام می‌دهند.

شبستری خاطرنشان کرد: هر بخش باید کار خودش را انجام دهد، اگر به حوزه دیگری ورود کنیم، در نتیجه انرژی و توانمندی‌های ما از دست خواهد رفت و همچنین تمامی اقدامات باید با استانداری ، وزارت بهداشت و مدیریت بحران استان کرمانشاه هماهنگ شود.

دکتر صومی نیز در ادامه ضمن تایید صحبت‌های دکتر شبستری تاکید کرد: تمامی کمک‌ها در جای مورد نیاز هزینه شده و این کمک‌ها با هماهنگی وزارت بهداشت و مدیریت بحران استان کرمانشاه انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای ایجاد ۱۲ خانه بهداشت و دو مرکز سلامت در کرمانشاه، دو میلیارد هزینه لازم است، افزود: معتقدم که این مبلغ به راحتی می‌تواند از طریق کمک‌های داوطلبانه فعالان حوزه سلامت استان تامین شود.

گفتنی است، در پایان جلسه اعضای  هیئت‌امنایی برای ساماندهی امور مربوطه و کمک‌های داوطلبانه فعالان حوزه سلامت استان انتخاب شدند تا با افتتاح حسابی کمک‌ها را دریافت کرده و بعد از بررسی های لازم در مناطق زلزله زده هزینه کنند.

شایان ذکر است، جعفر رحیمی پناهی از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر یزدان شناس، رییس انجمن داروسازان از مجموعه داروسازان، آقای شیرزاد از مجموعه پرستاران، دکتر حجازی از مجموعه بیمارستان خصوصی، محمد کاظم طرزمنی از مجموعه خیران، دکتر حق‌وردی از مجموعه دندان پزشکان، دکتر پرویزی از مجموعه نظام پزشکی و خانم دکترتقوی از جمله افرادی بودند که در این جلسه به عنوان هیئت امنای این امر انتخاب شدند.همچنین مقرر شد تا در زیر مجموعه این هیئت، کمیته دانشجویی نیز تشکیل شود.
 
 
آلبوم تصاویر جلسه ستاد فعالیت های داوطلبانه دانشگاه

  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 688
  • تایید شده پروین جوادی
  • در 1396/08/23
  • ساعت 17:36