برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : يکشنبه 16 فروردين 1394
کد 539

برگزاری دوره آموزشی پایه (NIDCAP) توسط مدرس بین المللی

...

برگزاری دوره آموزشی پایه (NIDCAP) توسط مدرس بین المللی این نوع مراقبت( پروفسور دکتر    Nick Connaman)  در بیمارستان الزهرا با همکاری دپارتمان نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز

 

(NIDCAP   Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program)فراگیرترین  مدل مراقبتی  از  نوزادان نارس و ترم  و خانواده های آنها می باشد که  مبتی بر شواهد بوده و  شامل مراقبت در بیمارستان و گذار به منزل می باشد.

در  هر سال حدود 13% از نوزادان بصورت نارس متولد میگردند و در حدود 25% نوزادان نیز کم وزن برای  سن بارداری (Small For Gestational age   ) میباشند.تولد این نوزادان چالش بزرگی برای والدین و مراقبین انها در بیمارستان می باشد.این نوزادان در معرض خطرات بلند مدتی مانند ناتوانی های اموزشی و عاطفی هستند. شواهد و تحقیقات اثر مراقبت NIDCAP را در کوتاه کردن مدت زمان اقامت در بخش مراقبت ویژه نوزادان و بیمارستان  اثبات کرده است.وزن گیری بهتر و  پیش اگهی بهتر رفتاری  در سنین شیرخوارگی  از سایر منافع این نوع مراقبت از نوزادان می باشد.مطالعات همچنین با استفاده از روش های دقیق MRI  , EEG  اثبات کرده مراقبت از نوزادان  با روش((NIDCAP ساختار و کارکرد مغز  را بهبود بخشیده  است.

دکتر محمد باقر حسینی فوق تخصص نوزادان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در مورد اجرا  این برنامه آموزشی در بیمارستان الزهرا تبریز ابراز کردند :

اولین کارگاه بین المللی آموزش برنامه مراقبت تکاملی( NIDCAP) درآبان ماه سال 92 در  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار گردید  پس از ان تلاش برای اجرا و اموزش این روش مراقبتی نوزادان در بیمارستان الزهرا صورت گرفت.

در سایه این تلاش ها  و بدنبال تغییرات مشهود در بخش مراقبت  ویژه نوزادان  بیمارستان الزهرا بود که  این بخش بعنوان یکی از 3 بخش منتخب  دفتر UNICEF در تهران و اداره سلامت نوزادان برای تبدیل به بخش آموزشی( ( NIDCAP در کشور گردید تا با ادامه تلاش ها در نهایت به یک بخش مورد تائید از نظر فدراسیون بین المللی( ( NIDCAP تبدیل گردد  این مرکز آموزشی درمانی پس از تائید  برای سایر استان های شمالغرب کشور و همچنین کشور های همجوار نقش هدایت گر و آموزشی در این زمینه ایفا خواهد کرد . (  بیمارستان الزهرا ، بیمارستان حافظیه شیراز ، بیمارستان مهدیه تهران 3 بخش منتخب کشوری در زمینه اجرای این روش مراقبتی  میباشند ).

پروفسور دکتر    Nick Cannaman از طرف فدراسیون بین المللی NIDCAPو با دعوت دفتر یونیسف در تهران و اداره سلامت نوزادان مسئول برگزاری دوره آموزشی Basic  و سپس پیشرفته دربیمارستان الزهرا خواهد بود .وی فوق تخصص نوزادان بیمارستان اراسموس صوفیا هلند  بوده و مدرس بین المللی NIDCAP می باشد.

در این برنامه ایشان در تاریخ 23 تا 26 فروردین 94 میهمان دپارتمان نوزادان و مرکز تحقیقات سلامت کودکان دانشگاه علوم پزشکی بوده و در روز 23 فرودین سخنرانی در سالن کنفرانس این بیمارستان در زمینه اهمیت مراقبت های تکاملی در نوزادان و مقایسه مراقبت نوزادان به روش معمولی و NIDCAP بر اساس شواهد   ارائه خواهند کرد. سایر روز ها ایشان در بخش بصورت عملی  به تعداد محدودی فراگیر بصورت حرفه ایی  در مورد ارزیابی رفتار نوزاد آموزه های حرفه ایی خود  را ارئه  خواهد کرد. هدف غایی این برنامه های آموزشی  آموزش پرستاران و پزشکان شاغل در این بخش برای ارائه مراقبت های نوزادان با استفاده از روش NIDCAP و تبدیل این بخش به یک بخش مورد تائید از طرف فدراسیون بین المللی می باشد.

ایشان روز 26 فرودین تبریز را به قصد شیراز ترک خواهند کرد.

 

  • نوشته شده
  • توسط فرزانه یعقوب دوست
  • تعداد بازدید 5995
  • تایید شده
  • در 1394/01/16
  • ساعت 9:28