برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 25 شهريور 1396
کد 5127

استاد حوزه علمیه قم:

نماز، نماد بندگی و دینداری است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، حجت‌الاسلام حسین صفری در اولین همایش یاوران نماز دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با تاکید بر اینکه طبق آیات قرآنی، کسی که خدا را یاری کند، خداوند یاریش می‌کند، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های یاوران خدا این است که وقتی مکنتی داشته باشند، نسبت به برپایی نماز همت می‌کنند.استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه نماز، نماد بندگی است، گفت: هر چیزی نمادی دارد و نماد دینداری نیز نماز است؛ اهمیت نماز در این است که از اهداف و ارکان بوده، دشمن نسبت به آن حساس باشد، اولویت خاص داشته باشد، از جایگاه ویژه‌ای برخورار بوده و آثار فوق‌العاده‌ای نیز در پی داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، حجت‌الاسلام حسین صفری در اولین همایش یاوران نماز دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با تاکید بر اینکه طبق آیات قرآنی، کسی که خدا را یاری کند، خداوند یاریش می‌کند، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های یاوران خدا این است که وقتی مکنتی داشته باشند، نسبت به برپایی نماز همت می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه حکم ماموریت حضرت موسی(ع)، نماز بود، خاطرنشان کرد: امید است که خداوند توفیق دهد تا ناصر دین خدا باشیم، وظیفه‌ی ما انجام کارهای بزرگ و خارق‌العاده نیست، وظیفه‌ی ما انجام کارهایی است که بر زمین مانده و متولی ندارد.
استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه نماز، نماد مسلمانی ماست، خاطرنشان کرد: نماد جامعه اسلامی برپایی نماز جماعت بوده و نماد حکومت اسلامی نیز برپایی نماز جمعه است، نماز هرگز تعطیلی نداشته و این فریضه حتی برای افراد معذور نیز تبدیل به ذکر و دعا می‌شود.
وی با بیان اینکه نماز از جمله عباداتی است که تعطیلی ندارد، گفت: در نماز سه مسئله وجود دارد، اینکه به چه نمازی امر شده‌ایم، چنین نمازی را چگونه اقامه کنیم و چگونه به چنین نمازی دعوت کنیم.
مدرس و سخنران علمی همایش، با تاکید بر اینکه نماز ستون دین است، بیان کرد: نماز خواندنی نیست بلکه برپا کردنی است؛ طبق آیات قرآنی ما امر شده‌ایم تا نماز را آگاهانه، مخلصانه، به موقع، بادوام، با حوصله و به جماعت برپا کرده و مراقبت در نماز نیز همواره باید برقرار باشد.
وی با اشاره به اینکه برپایی نماز وسطی(نماز ظهر) یکی از مهم‌ترین نمازها در ادارات است، افزود: باید توجه کنیم که چگونه این صلاه وسطی را اقامه کنیم.
حجت‌الاسلام صفری با تاکید بر اینکه "ناقص بودن نماز" دومین مشکل در نماز است، بیان کرد: در این رابطه نیاز به تکمیل جسم نماز(مقدمات مطلوب، مقارنات مطلوب، تعقیبات مطلوب) و روح نماز داریم.
وی اضافه کرد: مقدمات مطلوب، مقدمه‌سازی برای نماز بوده و مقارنات مطلوب نیز اموراتی است که به متن و اصالت نماز مربوط می‌شود و همچنین تعقیبات نماز نیز شامل آثار نماز است، نماز باید اثر داشته باشد و حتی برای نمازهای مستحبی نیز تعقیبات توصیه شده است.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه نماز یک مسئله تشکیلاتی است، تاکید کرد: اصول و مبانی تبلیغ دین را در دعای "رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی" حضرت موسی(ع) می‌توان یافت.
گفتنی است، اولین همایش یاوران نماز با موضوع شیوه‌های دعوت به نماز با حضور روسا، امامان جماعت و رابطین ستاد اقامه نماز مراکز تابعه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سالن اجتماعات مرکز مطالعات و آموزش پزشکی این دانشگاه برگزار شد.
 
  • نوشته شده
  • توسط علی همراهی
  • تعداد بازدید 462
  • تایید شده
  • در 1396/06/25
  • ساعت 12:56