برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 21 تير 1396
کد 4736

متن کامل سخنرانی رئیس دانشگاه

متن کامل سخنرانی دکتر صومی رئیس دانشگاه در جشنواره عمران سلامت

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، دکتر محمد حسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جشنواره عمران سلامت که در سالن اجلاس سران کشور های اسلامی در حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی  و جمعی از مسئولین و روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور  سخنرانی نمود ند که متن سخنان ایشان به شرح ذیل می باشد :   
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقاي رئيس جمهور
خدمتگزاران بزرگوار جامعه اسلامي
حاميان و مجريان بي‌ادعاي طرح تحول نظام سلامت
                                                                                          مقدمتان در جشنواره عمران سلامت گرامي باد
در بدو سخن با خوشحالي تمام جلب نظر قاطبه مردم و كسب راي اعتماد مجدد از ملت هوشيار ايران عزيز را ازطرف تلاشگران حوزه سلامت خدمت حضرتعالي تبريك عرض نموده و از حماسه آفرينان اين اقدام بزرگ تشكر مي‌نمايم و با كسب اجازه در فرصتي محدود گوشه‌اي از خدمات دولت حضرتعالي را طي 38 ماه گذشته در عرصه سلامت مورد مداقه قرار مي‌دهيم.
خانم دکتر چان مديرکل محترم سازمان جهاني بهداشت روزي در جمع روساي دانشگاهها گفت :«وظيفه مهم رهبران جامعه اين است كه نقاط بحراني آسيب‌پذير جامعه را شناسایی و رفع نمايند خوشبختانه رئيس جمهور روحاني با تیزبینی متوجه نارضايتي و آسيب‌پذيري مردم از خدمات درماني شد و با نشانه‌گذاري صحیح ، طرح تحول نظام سلامت را طراحي و اجرا نمود.»
 طرح تحول نظام سلامت قطعاً محصول تحليل دقيق شرايط اجتماعي – اقتصادي و سياسي سال‌هاي 92-90 و آشنايي با درد مردم بود لازم مي‌دانم از دقت نظر عميق حضرتعالي - هيئت دولت و وزیرمحترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دراین  اقدام بزرگ تشكر نموده و همزمان كسب عنوان پرافتخار مردمي (رئيس جمهور سلامت ) را از جانب مردم و روسای دانشگاهها تبريك عرض ‌نمايم.

جناب آقای رئيس جمهور
نتايج درخشاني چون احداث فضای مناسب برای ارائه خدمت از خانه بهداشت دورترین روستاها تا مركز سلامت ، بيمارستان و تامين تجهيزات مورد نياز - كاهش هزينه خريد لوازم پزشكي و دارو و تامين و توزيع مناسب آن و حذف چرخه نا ميمون و مافياي درهم تنيده خريد اين اقلام از خارج بيمارستان ، استقرار تيم پزشكي در نقاط محروم ، حاشيه شهرها تا بيمارستان‌هاي مناطق محروم (به عنوان نمودی از تامين عدالت در دسترسي) ، كاهش پرداخت از جیب مردم با حفظ كرامت انساني و صيانت واقعي از اقشار آسيب‌پذير، جلوگيري از هدر رفت وقت مدیران و نمايندگان و ائمه جمعه (برای تامین هزینه درمان افراد ) ، ايجاد اشتغال در حوزه صنعت ساختمان مرتبط با سلامت وفارغ التحصیلان حرف پزشكي، ارائه خدمات مناسب دهان و دندان .. بیمه نمودن اقشار آسیب پذیر- بهره‌گيري از توان خیرين- اهتمام در خريد خدمت از بخش خصوصي آنچنان افتخارآفرين است كه با ديد تونلي و عينك بدبيني هم قابل كتمان نمي‌باشد.
ولي صادقانه بايد اذعان نمائيم آنچه حوزه بهداشت و درمان را با صدها مشكل به نقطه اميد رهبری ،مردم و دولت تبديل كرد تنها تزريق اعتبار نبود .حضرتعالي از ميزان اعتبار افزايش يافته ، روند تخصیص ، نقدينگي و موانع آن بخوبي اطلاع داريد. بلكه ايجاد سيستمي جوابگو، باانگیزه و احياءروحيه خدمتگزاری صادقانه با رهبري هوشمندانه بود كه مديران و كارشناسان را به مناطق محروم و روستاهاي دور و نزديك کشاند و انس و الفت بين مردم و ارائه دهندگان خدمت را تحكيم بخشید. لازم است از مقام معظم رهبري ، شخص رئيس جمهور ، نمايندگان محترم ، استانداران بزرگوار و تلاش شبانه‌روزي همكاران عزيز در مجموعه دانشگاهها تشکر نماییم .
همزمان با روشن شدن ابعاد طرح و به موازات افزايش رضايت مردم چالش‌‌هاي جديدي آغاز شد.
عده‌اي معتقد بودند طرح تحول از حوزه پيشگيري غفلت ورزيده و منبع را در چاه ويل درمان هدر مي‌دهد.يا منابع بخوبي هزینه نشده و صرفاً دريافتي پزشكان را افزايش مي‌دهد اما واقعيت ها چیزديگري می باشد که ادله واضحی  برای رد این بحث ها وجود دارد و متاسفانه در این فرصت نمی گنجد .
اجازه بفرماييد به عرض برسانم روزي دلخور از حملات ناجوانمردانه به دولت و مجریان دلسوز در جمع روساي دانشگاهها شعر :
 بي‌مزد بود و منت هر خدمتي كه كردم        يا رب مباد کس را مخدوم بي‌عنايت  
را خواندم .
ولي چون عميق فكر كردم به اين نتيجه رسيدم كه ما حق نداريم خيل عظيم مردم وفادار و قدردان را با معدود تربیت‌ شده‌هاي اطاق‌هاي فکر متخصصین جنگ رواني اشتباه بگيريم.
آنچه مسلم است ما خادمان عرصه سلامت ، حضرتعالی و حاميان بزرگوار طرح در هر جايگاهي را نه در آينه زنگار آلود تخريب كنندگان كم‌حوصله بلكه در قطره اشک زلال جاري از چشمان نگران مادري بي‌بضاعت مي‌نگريم كه با تمام وجود  چون آثار حمايت دولتي را در تامين دارو و درمان تنها فرزند مبتلا به سرطان خون در بيمارستان لمس نمود. چون زبانش بند آمد و از تشكر باز ‌ماند اشك شوق جاري ساخت و اين حديث مكرر در بحبوحه همه نامهري ها تن خسته ما را به ساحل آرامش رهنمون مي‌سازد.
همه ما به كرات تجربه كرده‌ايم كه جناب آقاي دكتر هاشمي پس از 19 ساعت بازديد و حركت مداوم در جاده‌هاي باريك با خودرو و حضور در مناطق مختلف و مشاهده خدمات وسيع سال‌هاي اخير از نظر فیزیکی و زیرساختی چگونه نيروي جديد مي‌گيرد. حتماً در مقابل جمله خدا قوت ما ، ( ما رايت الاجمیلا ) را سر مي‌دهد. و چون در نیمه شب به محل استراحت مي‌رسید اما بدون احساس خستگی حجم عظيمي از انرژي را در جمع دوستان تزریق مي‌ کرد. اگر چه عده‌اي اينها را نمی بینند یا خود را به خواب غفلت زده‌اند.

جناب آقاي دكتر روحاني  

همه به خوبي بر اين امر واقف هستيم كه عدم ثبات مديريت‌ها به هر دليلي كه يك دليل عمده آن تنگ شدن فضاي خدمت براي خدمتگزاران و فرسودگی بیش از حد در مواجهه با اصطكاكات و نهايتاً عدم رغبت در خود دلسوزان عليرغم سازگاري فكري با نظام اجرايي مي‌باشد ضررهای جدي را در عملياتي نمودن ايده‌هاي خوب وارد مي‌كند. معتقديم اقبال عمومي در جامعه و حس همدلي ، همراهي ، اهتمام سازماني و تعهد حرفه ای شكل گرفته براي صيانت از دستاوردهاي بسيار ارزشمند طرح تحول و توسعه خدمات موجود در تداوم روند مديريتي موجود فرصت بسيار مغتنمي است تا با بهره‌گيري از تجربه متمركز چهار سال گذشته و اعمال اصلاحات ضروري در اهداف- روش‌ها - عملكرد  زمينه را براي برداشتن گام‌هاي محكم در آموزش - پژوهش - فن‌آوري- خدمات بهداشتي - درماني فراهم كند جناب آقاي دكتر هاشمي سرمايه بي‌بديل‌ اين عرصه هستند كه با وقوف كامل به ابعاد موضوع وانگيزه قوي متاثر از دهها سال تفكر ديني و انقلابي و قدرت مديريت و تعامل بالاي عاطفي و عملكردي با همه اركان نظام و ساماندهي صدها تيم كاري اميدوار ، علاقمند و پا به ركاب به راحتي و سرعت و دقت بالا مي‌توانند اين مسير را بپيمايند.
مطمئنیم عدم همراهي‌ها وكارشكني‌ها درسايه بهره‌برداري مناسب دولت از سرمايه اعتماد ملي با تلاش انسان‌هاي پاكدست ، صبور ، پاسخگو ، كم حاشيه و تلاشگر رنگ مي‌بازد و لطف الهي ، دعاي خير مردم ، حمايت قاطع رهبري ، تعهد بي‌نظير شخص رياست جمهور محترم و همراهی مسئولانه نمايندگان محترم و دلسوزان حوزه‌هاي قضا و اجرا و احساس وظيفه ديني و انقلابي اعضاي محترم هيئت دولت مي‌تواند تمام گره‌ها را بگشايد.
ملت عزيز ايران با آگاهي به حقوق خود در حوزه سلامت خدمات مورد نياز خود را مطالبه مي‌نمايند و ما به عنوان آگاهان از تمام نيازها بايد تلاش كنيم آنها را محقق سازيم لذا روسای دانشگاهها انتظار دارند منابع مالي حداقلي سدراه خادمان ملت نشود ما بخوبي مي‌فهيم در خزانه شما چه مي‌گذرد ما با درد و التهاب دهه آخر هر ماه در سازمان برنامه و خزانه و بانك مركزي آشنا هستيم.
ولي داده تامين مالي هر چقدرهم مشكل باشد در مقابل ستانده عظيم رضايت مردم و رهبري واميدواري مردم عددی نيست در پایان چهارسال تلاش انتظار داريم دستور تادیه مطالبات را در اسرع وقت صادر و به سرانجام رسانيد و اجازه ندهيد نيروهايي كه در مسير گشودن گرههاي مختلف و ارتقاء سرمايه ملي در تلاش هستند در كوچه پس كوچه‌هاي تامين مالي مستهلك و مایوس شوند.
به عنوان نماينده روسای دانشگاهها اعلام مي‌كنم آماده‌ايم نه در جايگاه رئيس دانشگاه بلكه در کسوت معلمي و طبابت در خدمت شما طرح را به سرانجام رسانده و با میوه های این نهال نوپا کام ملت را شیرین کنیم.
در پایان چه زیباست باهم بگوییم
          دست در دست هم دهیم به مهر                میهن خویش را کنیم آباد
 
 
آلبوم تصاویر جشنواره عمران سلامت

  • نوشته شده
  • توسط علی همراهی
  • تعداد بازدید 1524
  • تایید شده
  • در 1396/04/21
  • ساعت 14:29