برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 2 ارديبهشت 1396
کد 4217

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

تعداد پیوند مغز استخوان در استان به ۱۶ مورد در سال جاری رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: از آغاز افتتاح مرکز پیوند مغز استخوان در شمالغرب کشور و در تبریز، تا به امروز ۱۶ مورد عمل پیوند صورت گرفته که اکثر آنها موفقیت آمیز بوده اند.
دکتر محمد حسین صومی در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: انجام پیوند مغز استخوان در استان، یکی از آرزوهای ما بود که در سایه دولت تدبیر و امید توانستیم به آن جامه عمل بپوشانیم.
وی ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به نیاز بیماران نیازمند به پیوند، در آینده ای نه چندان دور، تعداد پیوند مغز استخوان در استان به ۵۰ مورد در سال برسد.
وی خاطرنشان کرد: انجام پیوند مغز استخوان رایگان بوده و تحت حمایت های دولتی است ولی متاسفانه داروهای بعد از پیوند هزینه های زیادی به خانواده های این بیماران تحمیل می کند که امیدواریم این مسئله نیز با حمایت های بیمه ای رفع شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح تحول نظام سلامت گفت: برخلاف برخی دیدگاه ها، طرح تحول نظام سلامت از حوزه درمان شروع نشد، بلکه با توجه به مشکلات دارویی کشور، در سه ماهه آعاز فعالیت دولت یازدهم، این مهم مورد اهتمام قرار گرفت و در کمتر از سه ماه مشکلات نسبی این بخش حل و کمبودهای دارویی جبران شد.
وی اضافه کرد: دومین مسئله ای ما در آعاز با آن روبرو بودیم، مسئله تامین پزشک عمومی برای مراکز درمانی و مراکز بهداشتی روستاها بود، به همین منظور در این زمینه نیز با اجرای طرح تحول نظام سلامت، عدالت و دسترسی آسان به مراکز درمانی و پزشک میسر شد.
دکترصومی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که مردم از آن رنج می برند، نبود و ضعف زیر ساخت های لازم در حوزه سلامت بود، در طول سه سال گذشته در حدود ۳۰ درصد اعتبارات حوزه سلامت در تامین زیرساخت ها، فضا و تجهیزات هزینه شده است.
وی با اشاره به بازسازی و توسعه و تقویت زیرساخت های مراکز بهداشت گفت: برای حل مشکلات مراکز بهداشت، در طول ۴ سال گذشته در حدود ۶۸۰ میلیارد تومان هزینه شده است‌.
صومی یادآور شد: تمام خانه های بهداشت احداث شده در این دولت قباله دار و در محوطه تعیین شده اند، مجموعا ۳۵ میلیارد تومان در طول سه سال گذشته برای احداث این خانه های بهداشت هزینه شده است‌.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین با اشاره به بیمارستان های در حال احداث در استان گفت: در حدود ۴۰ درصد، فضای جدید به حوزه سلامت استان افزوده شده و همچنین بیمارستان مردانی آذر، بیمارستان ۱۰۰۰ تختی تبریز، بیمارستان جایگزین دو بیمارستان شهید مدنی و شهدای تبریز نیز در حال احداث هستند که با افتتاح و آغاز بهره برداری از این بیمارستان ها بر امکانات و فضای فیزیکی حوزه سلامت استان افزوده می شود.
وی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آغاز هفته سلامت در کشور گفت: امسال شعار سازمان بهداشت جهانی"بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم" و در ایران "زندگی سالم با نشاط و امید" نامگذاری شده که بر اهمیت توجه به بیماری های روحی و روانی تاکید دارند.
وی اضافه کرد: آمارها نشان از افزایش میزان افسردگی در جوامع مختلف دارد، در کشور و استان آدربایجان شرقی نیز آمارها از رشد ۵۰ درصدی این نوع بیماری ها حکایت دارد.
دکتر صومی گفت: متاسفانه از ۱۲/۵ میلیون نفر مبتلا به اختلالات افسردگی در ایران، تنها ۱/۲ درصد افراد قبول می کنند که بیمار هستند و اقدامات لازم برای درمان بیماری خود به کار می گیرند.
وی با تاکید بر اینکه سواد سلامت جامعه در خصوص بیماریهای روحی و روانی افزایش پیدا کند، گفت: باید مبارزه با افسردگی را معادل با توسعه کشور در نظر بگیریم، در چنین شرایطی هیچ کس حق ندارد فضای یاس و ناامیدی را در کشور رواج دهد.
وی با اشاره به تاثیر فضای سیاسی کشور در میزان شیوع بیماری های روحی و روانی گفت: بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته به دنبال مسائل انتخابات سال ۸۸ میزان بروز اختلالات روانی در تهران افزایش پیدا کرد، پس یکی از پیام های حوزه روانپزشکی برای انتخابات پیش رو می تواند این باشد همه افراد در حفظ نشاط و آرامش انتخابات کوشا بوده و تنش را از جامعه دور کنند
 
آلبوم تصاویر نشست خبری ویزه هفته سلامت 96

  • نوشته شده
  • توسط فاطمه دایی
  • تعداد بازدید 889
  • تایید شده پروین جوادی
  • در 1396/02/03
  • ساعت 9:25