برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : پنجشنبه 7 بهمن 1395
کد 3788

رئیس سازمان غذا و دارو

کنترل واردات روغن پالم موفقیت بزرگی برای وزارت بهداشت است


رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اقدامات مفید وزرات بهداشت گفت: کنترل روغن پالم موفقیت بزرگی برای وزرات بهداشت بود که حتی انعکاس بین المللی داشت، این کار را در سال 93  انجام داده و تا اکنون نیز ادامه داده‌ایم، تعرفه کمرگی روغن پالم در سال جاری برابر با چهل درصد بوده است در حالی که این میزان در سال 92 برابر با چهار درصد بوده است، این موضوع دستاورد بسیار بزرگی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، دکتر دیناروند در همایش روسای دانشگاههای علوم پزشکی ومعاونین غذا ودارو شمالغرب کشور با اشاره به فرا رسیدن دهه‌ی فجر اظهار کرد: چند روز دیگر سی وهشتمین  سالگرد جشن انقلاب بوده و فرصتی برای ورود دستاوردهای انقلاب و همچنین رسیدگی به کسری ها و مشکلات و چالش هاست.
وی ادامه داد: در شش ماه پایانی دولت، واقعا باید برنامه هایی که پهن کرده‌ایم به سرانجام رسانده و کارنامه خوبی در نزد مردم و خداوند متعال از خود ارائه دهیم.
وی با اشاره به تجربه‌ی حضور خود در وزارت بهداشت، یادآور شد: با توجه به تجربه ای که بنده در چند دوره در وزرات بهداشت دارم، به خوبی برایم ملموس است که در دولت یازدهم، وزرات بهداشت و کل مجموعه سلامت کشور بسیار فعال بوده و عملکرد خوبی داشته است.
وی با اشاره به برنامه طرح تحول نظام سلامت نیز خاطرنشان کرد: این برنامه به یکی از نقاط قوت دولت تبدیل شد که این را هم مجموعه ی مسئولین و هم مردم به خوبی حس کردند و بر این اعتقاد هستند که یکی از دستاوردهای جدی دولت این طرح بوده است.
وی در این خصوص اضافه کرد: نتایج طرح تحول نظام سلامت کاملا ملموس بوده و طبق تمامی نظرسنجی ها نیز مردم در این راستا رضایت داشته و در تمامی نظرسنجی‌ها نیز این عملکرد وزرات بهداشت در رتبه اول و دوم بوده است.
وی ادامه داد: رضایتمندی مردم به نفع نظام و دولت است مردم نباید در این حوزه مشکل داشته باشند.
دیناروند بیان کرد: امید است که در بهمن ماه و همزمان با جشن انقلاب این اتفاق بیفند و حوزه سلامت هم بتواند هم امسال و در سال ۹۶ اقدامات خوبی انجام دهد
وی با اشاره به تسریع در روند اتمام کارهای نیمه تمام تاکید کرد: در حوزه غذا و دارو و همچنین تجهیزات پزشکی نیز در طول این دولت کار خوبی انجام شد که موارد اصلی آن در حوزه‌ی سلامت غذایی، آشامیدنی و خوردنی انجام گرفت، مردم نیز امروزه بسیار بر روی این موضوعات حساس هستند؛ چرا که در این حوزه هم سلامت مردم تامین می شود و هم به مخاطره بیفتند از این رو اهمیت به سزایی دارد.
وی با اشاره به اینکه تمامی چرخه ی تولید مواد غذایی در تامین سلامت و یا به مخاطره انداختن سلامتی مردم نقش دارند، اضافه کرد: در طول این سه سال و چند ماه توانمندی دانشگاه ها را ارتقا داده و به تبع آن نیز مردم به ما اطمینان پیدا کرده و به این باور رسیده اند که دست اندرکاران حوزه ی سلامت کشور دلسوز مردم هستند.
وی با اشاره به فراهم کردن اعتبار ۶۰ ملیاردی برای تجهیزات شناسایی تاکید کرد: بخشی از این تجهیزات آمده و بخشی دیگر نیز در راه است که این تجهیزات قدرت نظارتی ما را افزایش می دهد و به تبع همین تجهیزات اکنون کنترل ما در خصوص کالاهای تقلبی افزایش یافته است.
دکتر دیناروند با تاکید بر اینکه توان ما در حوزه کنترل کالاهای سلامت محور تقلبی بیشتر شده است، گفت: در طول دولت نیز کار جدیدی مطرح شد که بحث سلامت محوری در کالاها بود، در این راستا اهتمام ما صرفا رعایت حد مجاز نبوده بلکه ما احساس کردیم که باید به مردم کمک کنیم تا در انتخاب غذای سالم اهتمام داشته باشند.
وی با اشاره به تخلف واحد تولیدی که بازار مصرف 40 درصد اب معدنی کشور را در دست داشت، افزود: این واحد به خاطر یک اشتباه در مقابل وزرات بهداشت ایستاد اما ما وظایف خود را انجام داده و اعلام کردیم که متخلف هستید و درنتیجه متوقف شد، چرا که اعلام همین متخلف بودن بزرگترین جریمه ای است که می تواند باشد برای یک واحد تولیدی باشد.
وی با اشاره به کنترل واردات روݟن پالم یادآور شد: در این راستا ۳۰۰هزار پوند واردات این ماده حذف شد و همچنین مقدار زیادی نیز این ماده از لبنیات حذف شد.
دیناروند تشریح کرد: در حوزه‌ی دارو و تجهیزات پزشکی نیز کارهایی کردیم که باید تکمیل کنیم کهذر این حوزه مشکل دسترسی که به عنوان یک بحران مطرح بود، حل شد.
وی با اشاره به وضعیت حوزه‌ی دارو نیز تاکید کرد: وضعیت ما در این حوزه خوب است و تنها چهار قلم دارو داریم که مردم در دسترسی به این موارد به زحمت می افتند، و همچنین در برنامه ششم نیز اگر تصویب شود، تجویز داروهای خارج از لیست ممنوع می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در تامین و دسترسی مردم به داروهای موجود در فهرست رسمی کشور مشکلی نداریم، بیان کرد: وزارت بهداشت در حمایت از بیماران نیز شرایط خوبی را داشته است چرا که طبق آمار تا قبل از سال 92 بیماران سرطانی عمدتا با فرانشیز 30 درصد بود که از ابتدای شروع کار دولت این میزان به 10 درصد کاهش داشته و تقریبا اکنون فرانشیز  30درصدی نداریم.
دکتر دیناروند در خصوص حمایت از بیماران سرطانی نیز یادآور شد: این بیماران نیازهای دارویی شان کم نبوده و هزینه‌ای بالایی دارند که سالانه حدود 90 هزار نفر درداین حوزه شناسایی می شوند، اما عمده این هزینه را بیمه و وزارتبهداشت  متقبل می‌شودو همچنین در گذشته تنها 10 درصد این بیماران در حوزه ی تامین دارو به سختی می افتادند که این میزان اکنون به یک درصد کاهش یافته است.
وی در خصوص وضعیت داروهای وارداتی نیز متذکر شد: قیمت داروهای وارداتی نیز از 4 درصد به 90درصد کاهش داشته است که دستاورد بسیار خوبی بوده و همچنین طی این سال‌ها  450 میلیون دلار در حوزه‌ی واردات دارویی کاهش داشته ایم.
رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص عملکرد وزارت بهداشت تاکید کرد: ما در حوزه‌ی مبارزه با قاچاق، حذف سلیقه و.... و همچنین در حوزه‌ی ای تی نیز که کمک می کند به شفاف سازی دستاوردهای مهمی داشته ایم و اگر چنانچه بیمه ها نیز واقعا همکاری می کردند در این مسیر گام‌های مناسبتری برمی داشتیم.
وی در بحث ارتقای کیفیت خدمات نیز گفت: در حوزه ی نیروی انسانی مشکل داریم اما باید به سمت خرید خدمت حرکت کنیم و  در این مسیر نیز به دنبال راهی هستیم که 50 درصد این نیروها را سریع‌تر تامین کنیم.
دیناروند گفت: چیزی که نیاز به تکمیل دارد در حوزه‌ی نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای است که اکنون رسیده ایم به وضعیتی برابر با ۸۵ درصد، کمپین رسانه نیز در این زمینه شروع به کار کرده و بحث شناسه گذاری و پیگیری نیز در حال آغاز است.
گفتنی است درپایان این نشست تفاهم نامه‌ای بین سازمان غذا و دارو و همچنین دانشگاه‌های علوم پزشکی شمال غرب کشور امضا شد.
 
 
  • نوشته شده
  • توسط آمنه سلیمی
  • تعداد بازدید 1533
  • تایید شده
  • در 1395/11/07
  • ساعت 13:27