برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 5 بهمن 1395
کد 3771

سی ویکمین جلسه کارگروه سلامت وامنیت غذایی در استانداری برگزار گردید -

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از کنترل و راههای عدم انتشار بیماری ایدز و آگاهی نسل جوان از خطرات این بیماری را رمز موففقیت در کاهش این بیماری دانست


به گزارش  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، دکتر محمد حسین صومی در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با تاکید بر لزوم استقرار پیامگذاران سلامت در دستگاه های اجرایی استان، گفت: مستندسازی پروژه‌ها و برنامه‌ها، مشارکت فعال در مجموعه جلسات پایش و عملیاتی کردن برنامه جامع سلامت استان از مهم ترین وظایف آنان می‌باشد.
 وی همچنین به تبیین معیارها و روش‌های انتخاب پیامگذاران سلامت پرداخت و عنوان کرد: علاقمندی و توانمندی در اجرای وظایف، داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس، سابقه اجرایی مرتبط با پیام گذاری سلامت و ... نیز از مهم‌ترین شاخصه های انتخاب آنان محسوب می‌شود.
وی خطاب به تمامی مدیران کل استان عنوان کرد: تا سی ام بهمن ماه سالجاری، پیامگذاران سلامت کلیه ادارات استان به مرکز بهداشت استان معرفی شوند و انتظار داریم که ادارات محترم افرادی را برای ایفای نقش در این حوزه معرفی نمایند که از تخصص و علاقه کافی برخوردار باشند.
 رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم آغاز فعالیت خانه مشارکت‌های مردمی تاکید کرد و ادامه داد:  انتظار داریم با تحقق این مهم، شاهد دستیابی به اهداف برنامه جامع سلامت استان، استقرار نظام مناسب برای دسترسی آسان به گروه‌های هدف مربوطه و... در آینده ای نزدیک باشیم.
دکتر صومی در همین راستا تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 230 مرکز سلامت و خانه بهداشت در سراسر استان در حال احداث است.
وی در بخشی از این جلسه با اشاره به برخی مصوبات و دستورات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر تلاش تمامی مدیران برای کاهش 20 درصدی ایدز و فوتی های ناشی از این بیماری تا پایان سال 1398 تصریح کرد: انتظار داریم تمامی دستگاه ها در راستای تحقق این مهم تلاش کنند و وزارت بهداشت نیز به منظور کاهش خطر انتقال ویروس ایدز؛ کلیه وسائل پیشگیری از بیماری های عفونی و جنسی را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهد.
 بر اساس گفته دکتر صومی، رسیدن به مرحله ایدز ،  بیماری به یک فاصله زمانی دو تا 10 ساله نیاز دارد .
وی اظهار کرد: راه های انتقال این بیماری، تماس جنسی، استفاده مشترک از سرنگ آلوده در معتادین، انتقال از مادر به کودک در سه مرحله بارداری، زایمان و شیردهی و ابزار و وسایل آلوده نظیر لوازم خالکوبی ، لوازم پزشکی و فرآورده های پزشکی آلوده  می باشد که بیش از 80 درصد علت انتقال این بیماری در جهان در حال حاضر، آمیزش جنسی است.
وی ادامه داد: این بیماری از طریق تماس عادی مانند استخر در شنا، وسایل نقلیه عمومی و گزش حشرات سرایت پیدا نمی‌کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با انتقاد از نگرش برخی ها مبنی بر عدم آموزش دانش جنسی به نوجوانان و جوانان، تصریح کرد: تحقیقات علمی و تجربه نشان داده است که آموزش دانش جنسی و خود مراقبتی به جوانان و نوجوانان به هیچ عنوان باعث افزایش ارتباطات جنسی در سنین جوانان نمی شود .
ایشان با بیان اینکه بیماری ایدز در حال حاضر، درمان قطعی ندارد، افزود: اصلی ترین عامل گسترش بیماری ایدز دو مقوله مهم جهل و انکار است.  نگرش های منفی نسبت به مبتلایان این بیماری نیز باید اصلاح شود؛ چرا که در سال های گذشته به دلیل نبود نگرش مثبت نسبت به این بیماران و فشار زیاد روحی و روانی به آنان، باعث بروز مشکلات فراوانی در زندگی های روزمره ، کار وخانواده ایشان شده است .
 به گفته این مقام مسئول، کشورهای ایران، چین، هند و ویتنام از دسته کشورهائی هستند که ایدز در بین گروههای پرخطر به مرحله ماکزیمم رسیده است  
گفتنی است که  بیش از 95 درصد موارد جدید ابتلا در بیماری ایدز مربوط به کشورهای درحال توسعه است.
وی همچنین به تبیین یکی از مهم ترین برنامه های سازمان ملل متحد تا سال 202 با عنوان، 90، 90،90 پرداخت و گفت: مفهوم طرح 90، 90، 90 این است که 90 درصد مبتلایان به بیماری ایدز، از بیماری خود آگاهی داشته باشند، 90 درصد از مبتلایان تحت مراقبت باشند و در بدن 90 درصد از مبتلایان نیز تکثیر ویروس  HIVبه حداقل ممکن برسد.
وی ادامه داد: تا پایان شهریور ماه سال 95، تعداد ثبت شده مبتلایان به بیماری ایدز در کشور  بیش از  32 هزار نفر است.  
 صومی در بخش دیگری از سخنان خود گردش مالی سالیانه مواد مخدر در کشور را یک هزار و 600 میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: سود سالیانه این گردش مالی نیز در حدود 530 میلیارد تومان است که مستقیما به جیب مافیای مواد مخدر داخلی وخارجی می رود  
 
آلبوم تصاویر سی ویکمین جلسه کارگروه سلامت وامنیت غذایی استان

  • نوشته شده
  • توسط آمنه سلیمی
  • تعداد بازدید 1385
  • تایید شده
  • در 1395/11/05
  • ساعت 14:50