برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 14 دي 1395
کد 3704

دیدار دکترصومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با دکتر دانشور بنیانگذار عمل جراحی قلب در تبریز

دکتر محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ضمن دیدار با دکتر عباسقلی دانشور از ایشان عیادت و دلجویی کرد.
به گزارش روابط عمومی ، دراین دیدار که در فضای بسیار صمیمی و دلنشین برگزار شد، دکتردانشور درخصوص وضعیت و فعالیت های دانشگاه و نحوه تداوم فعالیت هایی که وی دردانشگاه علوم پزشکی تبریز که وی آغاز گرآنها بوده سوالاتی نمود که دکتر صومی نیز ضمن تشریح نحوه ادامه و گسترش امور آموزشی –پژوهشی -درمانی ، گزارشی از جایگاه و موقعیت کلی دانشگاه ارایه نمود.
دکتر دانشور نیز با اشاره به قدمت و سبقه تاریخی وعلمی تبریز در کلیه عرصه ها ، ابراز خرسندی خود را از کسب رتبه های برتر علمی درسطح کشور و منطقه توسط این دانشگاه و پیشرفت های چشمگیر تحقیقاتی و آموزشی این دانشگاه ، ابراز کرد.
گفتنی است دکتر عباسقلی دانشور پزشک، جراح و استاد دانشگاه، ملقب به پدر جراحی نوین قلب ایران، سال ۱۳۰۴ در شیراز متولد شد.
دکتر دانشور پس از پایان دوران ابتدایی و متوسطه در دبیرستان شاهپور سابق اهواز وارد دانشکده پزشکی شیراز شد و بعد از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۳۳۷ با مدرک دکتری پزشکی به آمریکا رفت و دوره‌های مختلف تخصصی قلب را در مراکز متعدد جراحی قلب آمریکا و کانادا گذراند و در سال ۱۳۴۶ به ایران بازگشت و به دلیل نیاز شدید دانشگاه آذرآبادگان تبریز به تخصص وی، به عنوان معلم پیمانی مشغول به کار شد و اولین بخش جراحی قلب و قفسه سینه را که تا آن زمان در تبریز وجود نداشت بنا نهاد.
وی با تلاش و همت سرانجام در سال ۱۳۴۸ اولین و مدرن‌ترین مرکز جراحی قلب ایران را با پیشرفته‌ترین وسایل و تجهیزات و امکانات، در بخشی از بیمارستان امام خمینی تبریز بنیان گذاشت که بعداً به طور مستقل بیمارستان و مرکز فوق تخصصی جراحی قلب و عروق شهید مدنی نام‌گذاری گردید و به عنوان مرکز ملی قلب ایران شناخته شد و در ۱۵ آبان همان سال اولین عمل جراحی قلب باز و تعویض دریچه میترال در ایران را در این مرکز انجام داد.
دکتر دانشور عضو کالج متخصصین بیماری‌های قفسه سینه آمریکا و عضو کالج متخصصین جراحی آمریکا است. وی در دی ماه سال ۱۳۶۹ از طرف دکتر ایرج فاضل؛ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، برای عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شد و به عنوان عضو پیوسته با فرهنگستان علوم پزشکی تاکنون به همکاری نزدیک ادامه داده است.
شایان ذکراست این دیدار  ازسلسله  برنامه های کاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در دیدار و تجلیل از پیشکسوتان واساتید بازنشسته و بنام دانشگاه علوم پزشکی تبریز بود.  

 
آلبوم تصاویر عیادت وتجلیل ازدکتردانشور بنیانگذارجراحی قلب

  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 2564
  • تایید شده فرزانه یعقوب دوست
  • در 1395/10/14
  • ساعت 13:59