برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 22 آذر 1395
کد 3629

دکتر صومی : مصرف مواد مخدر و اعتیاد به عنوان یکی از سه عامل مهم موثر در بروز انواع آسیب های اجتماعی -

دکتر صومی : مصرف مواد مخدر و اعتیاد به عنوان یکی از سه عامل مهم موثر در بروز انواع آسیب های اجتماعی
 
همایش راهکارهای فرهنگی و هنری پیشگیری از اعتیاد با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه بیست و یکم آذرماه ساعت 18 در مجتمع باغلار باغی تبریز به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی برگزار گردید.
دکتر محمدحسین صومی دراین همایش گفت : با توجه به  بند 4 سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر ابلاغی مقام معظم رهبری که در آن بند اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه در مقابله با تهدیدات و آسیب های ناشی از مواد مخدر و روانگردان با بهره گیری از امکانات دولتی و غیردولتی با تاکید بر تقویت باورهای دینی مردم و اقدامات فرهنگی، هنری، ورزشی، آموزشی و تبلیغاتی در محیط خانواده، کار، آموزش و تربیت و مراکز فرهنگی و عمومی می باشد همت یکایک مسئولان شهر و صاحبان قلم و رسانه های جمعی را می طلبد تا این امر میسر گردد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت : مصرف سیگار و قلیان، مواد مخدر و مشروبات الکلی به‌عنوان مثلث مهلک ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و نیز عامل کشنده و ناتوان‌کننده آحاد جامعه انسانی از بعد فردی، اجتماعی و فرهنگی است. بیماریهایی مانند : فشارخون بالا، حملات قلبی و مغزی ، انواع سرطانها ، اختلالات روانپزشکی و مشکلات اجتماعی مانند  طلاق، سرقت، خشونت، بی بند باری های اخلاقی و...از جمله پیامدهای اعتیاد به حساب می آیند.
دکتر صومی اعلام کرد الگوی تولید و توزیع توتون و تنباکو در بازار تغییریافته و تحت عنوان میوه‌ای در بازار عرضه می‌شود که متأسفانه 80 درصد محتویات آن‌ها مواد شیمیایی و اسانس‌ها هستند که عوارض مضاعفی را علاوه بر دود تنباکو بر سلامت مصرف‌کنندگان وارد می‌کنند.
وی با اعلام اینکه مصرف سیگار و قلیان به عنوان یک ماده اعتیاد آور دروازه ای نقش کلیدی در بروز اعتیاد و انواع آسیب های اجتماعی دارد گفت مواد مخدر سومين تجارت پرسود بین‌المللی بعد از نفت و اسلحه می باشد . گرایش مالی عظیم این حوزه را از مخاطرات اصلی و مبارزه با صابان این بازار را متذکر شد.
استاد گوارش و کبد و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین در خصوص گرایش جوانان به روان گردان ها گفت : مصرف مواد روان‌گردان مانند محرک‌های شبه آمفتامینی در سال 2010 در جهان بین 14.3 تا 52.5 میلیون نفر(2/1-3/0درصد جمعیت 15-64 ساله) تخمین زده‌شده است . محرک‌های شبه آمفتامینی در سال‌های اخیر بعد از حشیش دومین ماده پرمصرف در جهان بوده است و مقایسه نسبت کشفیات محرک‌های شبه آمفتامینی در ایران بین 2011 - 2010 در هرسال 400% افزایش داشته و این میزان افزایش کشفیات ایران را در مقام اول افزایش نسبی در مقایسه با 238% افزایش در مکزیک، 166% در تایلند، 153% در آمریکا و 140% در چین قرار داده است .
وی با شاره به نقش خودمراقبتی و توامندسازی آحاد جامعه ، همکاری هنرمندان ، اصحاب فرهنگ . هنر را در این حیطه خواستار شد و ضمن گزارشی از برگزاری کمپین نه ! به مصرف سیگار، قلیان، موادمخدر و مشروبات الکلي ،  مشارکت جمعی را طریق نیل به اهداف کمپین برشمرد .
 
همایش راهکارهای فرهنگی و هنری پیشگیری از اعتیاد با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی و دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و  دانشگاه علوم پزشکی تبریز و انجمن‌های فرهنگی،‌ هنری و ادبی استان  و با حضور مسئولین و اصحاب هنر و ادب استان برگزار گردید .
 
  • نوشته شده
  • توسط آمنه سلیمی
  • تعداد بازدید 878
  • تایید شده
  • در 1395/09/22
  • ساعت 10:30