برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : پنجشنبه 18 آذر 1395
کد 3609

منابع آبی و خاکی ایران در حال شور شدن است -

استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز از شوری روزافزون منابع آبی و خاکی ایران خبر داد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، دکتر محمد مسافری در سمینار یک روزه‌ی تحلیل اثرات سلامت بحران دریاچه ارومیه برای مدیران ارشد دانشگاه اظهار کرد: همه‌ی انسان‌ها حق دسترسی به منابع آبی سالم و کافی را دارند و در تبریز نیز در هر ثانیه چهار هزار و 472 لیتر آب مصرف می‌شود که 451 لیتر آن از تصفیه خانه‌‍ نهند و 899 لیتر آن نیز از چاه‌ها تامین می‌شود.

وی با اشاره به بحران دریاچه‌ی ارومیه گفت: اگر آب زرینه رود و آجی چای 33 سال تمام به دریاچه‌ی ارومیه بریزد بحران دریاچه حل خواهد شد و در این صورت نیز در برآورد آب آشامیدنی مردم دچار مشکل خواهیم شد.

وی تاکید کرد: بحث تاثیر آب بر انسان کمی و کیفی است و بحث خشکسالی و کمبود آب، نیازها و زندگی انسان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و طبق برآوردها و آمارهای جهانی در هر 15 ثانیه یک کودک بر اثر کمبود آب و بیماری‌های عفونی از بین می‌رود.

مسافری با اشاره به توسعه‌ی پایدار و اهداف این طرح گفت: توسعه‌ی پایدار 17 هدف اصلی و 169 خرده هدف دارد که ششمین بند از 17 هدف اصلی به تضمین دسترسی و مدیریت پایدار آب و فاضلاب برای همگان تاکید دارد.

وی عنوان کرد: حفاظت از اکوسیستم‌ها، توقف بیابان‌زایی، بهسازی فاضلاب‌ها و نمک‌زدایی کارآمد آب و تصفیه‌ی مناسب و بهداشتی آب از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی بیان کرد: برای نیل به این اهداف باید با تمام توان از سازمان‌های متولی درخواست همکاری کرد تا منابع به درستی مدیریت شوند.

مسافری خاطرنشان کرد: فاضلاب به عنوان یک منبع معتبر و قابل اطمینان آبی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد و از آن جهت تامین آب آشامیدنی و مصرفی به طور کاملا بهینه استفاده کرد
 
  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 1596
  • تایید شده
  • در 1395/09/18
  • ساعت 10:15