برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 16 آذر 1395
کد 3601

دکترصومی در سمینارتحلیل سلامت بحران دریاچه اورمیه:

هشت الی 14 استان تحت تاثیر اثرات احتمالی خشکی دریاچه‌ی ارومیه هستند

.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد: طبق برآوردها هشت الی 14 استان کشور تحت تاثیر اثرات احتمالی خشکی دریاچه‌ی ارومیه هستند.

دکتر محمدحسین صومی در سمینار یک روزه‌ی تحلیل اثرات سلامت بحران دریاچه ارومیه برای مدیران ارشد دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان متولی سلامت در جامعه نقش کم‌رنگی در حوزه‌ی احیای دریاچه‌ی ارومیه داشتند و با اعلام آمادگی از 1.5سال پیش خواستار ایفای نقش در این حوزه شدیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، وی با بیان اهداف و سیاست‌‌های شورای فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه و جایگاه و نقش آن گفت: با اجرای 10 سال پیش طرح کوهورت در آذرشهر و همچنین اجرای کوهورت در شبستر و خامنه به تاثیر خشک شدن دریاچه بر مناطق همجوار پی برده شده است.

وی با اشاره به اینکه به عنوان متولی سلامت بیش از 14جلسه در مورد مخاطرات احتمالی سلامت بحران دریاچه ارومیه برگزار کرده‌ایم گفت: برخی طبق شایعات و آمارهای غیرعلمی از افزایش شیوع سرطان خبر می‌دهند و این در حالی است که رسدها در حوزه‌ی دریاچه با سایر مناطق تفاوت چندانی ندارد.

دکتر صومی عنوان کرد: طرح ایجاد پایگاه در قالب مرکز تحقیقاتی منطقه در معاونت پژوهشی تصویب شده و به زودی ابلاغ خواهد شد تا مشکلات زیست محیطی با تکیه بر زیست کره و طراحی کوهرت در حوزه‌ی پژوهشی حل شوند.

وی تاکید کرد: در بررسی‌ها و پژوهش‌‎ها باید تمامی تاثیرات را بررسی کنیم و مداخلات باید قبل از بروز بحران انجام شوند و هر اتفاقی و تغییری در حوزه‌ی زیست محیطی و به خصوص دریاچه‌ی ارومیه باید پیوست سلامت را داشته باشد.

وی همچنین بیان کرد: صحت ریزش فاضلاب‌ها به حوضه‌ی دریاچه‌ی ارومیه نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و کارشناسان نیز باید خطرات احتمالی این گونه رفتارها را با استفاده از آینده‌پژوهی بررسی کنند و نیازهای احتمالی و اثرات تهدیدات زیست محیطی را اعلام کنند.

دکترصومی با بیان اینکه برخی کارشناسان از متاثر شدن جهت باد غالب منطقه و تغییر مسیر آن به دلیل خشکی دریاچه خبر می‌دهند، گفت: در حوزه‌ی سلامت مشکلات سلامتی مردم حاشیه‌ی دریاچه‌ی ارومیه تفاوت چندانی با سایر مناطق ندارد و هر شخص غیرمتخصصی نمی‌تواند در مورد افزایش آمار برخی بیماری‌ها متاثر از این پدیده سخن بگوید و صرفا متخصصان حوزه‌ی سلامت در این مورد صاحب نظر هستند.

وی بیان کرد: حل مشکلاتی از این دست همکاری تمامی اقشار جامعه اعم از مسئول و غیر مسئول را می‌طلبد و از رئیس دانشگاه تا بهورز در روستا باید در راستای حل این مشکل همکاری کنند.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تبریز با در نظر گرفتن یک سایت در بندر شرفخانه و تعیین مرزهای دانش با پشتکار وارد حل مشکلات سلامت خشکی دریاچه‌ی ارومیه خواهد شد.
  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 1461
  • تایید شده
  • در 1395/09/16
  • ساعت 14:14