برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 15 آبان 1395
کد 3460

همایش روز جهانی سکته مغزی در تبریز برگزار شد

نماینده سازمان جهانی سکته مغزی (( WSOدر ایران با تاکید بر اینکه سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در ایران و کشورهای در حال توسعه است، خاطرنشان کرد: روزانه 15 تا 20 نفر در آذربایجان‌شرقی و به طور کلی 300 نفر در ایران دچار سکته مغزی می‌شوند.

دکتر مهدی فرهودی در حاشیه همایش روز جهانی سکته مغزی با اشاره به این‌که 29 اکتبر روزجهانی سکته مغزی نام‌گذاری شده‌است، گفت: همایش یکروزه متخصصان مغز و اعصاب و هم‌چنین قلب و عروق با هدف بررسی علل و راه‌های کنترل سکته مغزی در تبریز برگزار شد.

وی با اشاره به این که یکی از علل مهم سکته مغزی، بیماری‌های قلبی است، گفت: در این همایش مختصصان مغز، اعصاب، قلب و عروق از کل کشور گرد هم آمدند تا در مورد سکته مغزی، با هم به تبادل اطلاعات بپردازند.

وی یادآور شد: از موضوعات مورد بحث در این همایش می‌توان به نامنظمی ضربان‌های قلبی و ارتباط آن با سکته مغزی، مصرف داروهای ضد انعقاد، مصرف داروهای ضد پلاکت و درمان حل کننده لخته اشاره کرد.

فرهودی گفت: در این همایش متخصصانی همچون دکتر بابک کاظمی، دکتر صمد غفاری، دکتر کاوه مهرور و دکتر فرشاد روشن ضمیر به سخنرانی پرداختند.

وی شعار سازمان جهانی سکته مغزی در سال 2016 را " سکته مغزی قابل درمان است" اعلام کرد.

وی در خصوص شرایط درمان گفت: در صورت بستری شدن بیماران سکته مغزی در بخش مناسب تا حدود 14 درصد وضعیت بیمار بهتر می‌شود. همچنین اگر داروی حل کننده‌ی لخته در شرایط لازم استفاده شود تا حدود 30 درصد بیماران بهبودی می‌یاند و در صورت استفاده از از روش‌های مداخله‌ای این آمار به 50 درصد هم افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر نقش اساسی زمان خاطر نشان کرد: زمان، در درمان بیماران سکته مغزی بسیار مهم است و مراجعه به موقع و سریع می‌تواند شانس نجات از یک عمر ناتوانی‌ را به حداقل برساند.

وی افزود: در هر دقیقه‌ای که از سکته‌ی مغزی سپری می‌شود، حدود دو میلیون نورون مغزی از بین می‌رود و هر چقدر این زمان افزایش یابد، عارضه‌ی حاصل نیز بیشتر خواهد‌شد.

فرهودی توصیه کرد: افراد در صورت بروز انحراف ناگهانی صورت، اختلال تکلم ناگهانی و یا ضعف ناگهانی دست هرچه سریع تر با اورژانس تماس بگیرند تا به مرکز مناسب جهت درمان انتقال داده‌شوند.

بر اساس این گزارش، همایش روز جهانی سکته مغزی با حضور متخصصان از سراسر کشور به همت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تالار اجتماعات هتل پارس تبریز برگزار شد.
  • نوشته شده
  • توسط رضا محمدی نسب
  • تعداد بازدید 2295
  • تایید شده
  • در 1395/08/15
  • ساعت 10:29