برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 10 آبان 1395
کد 3422

تاکید معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریزبر ضرورت آینده پژوهی

برگزاری اولین جشنواره‌ی آینده پژوهی در تبریز

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر ضرورت آینده پژوهی برای نوجوانان و جوانان تاکید کرد و گفت: اولین جشنواره‌ی آینده پژوهی به منظور جذب نیروهای جوان در روز پنج‌شنبه، 13 آبان در تبریز برگزار می‌شود .


محمدرضا رشیدی با اعلام این خبر اظهار کرد: کارگاه توانمندسازی در زمینه‌ی پژوهش و رونمایی از جایزه‌ی آینده پژوهی نیز از سایر برنامه‌های مورد توجه در این جشنواره است .

وی با اشاره به وقت برنامه کارگاه گفت: تایم اختصاص داده شده به این کارگاه حدود پنج ساعت است که دو ساعت به کار گروهی و سه ساعت جهت سخنرانی به منزله‌ی آشنایی با اصول مقدماتی اختصاص یافته است .

وی در خصوص عناوین و مبانی برگزاری همایش اظهار کرد: بررسی مبانی آینده‌ پژوهی، تاریخچه، تعاریف و مفاهیم، جایگاه آینده پژوهی در دنیای امروز، انواع روش‌های آینده پژوهی، روش سناریو نویسی و دلفی، روش تجزیه و تحلیل روند و ابرروند و کار عملی از جمله مبانی برگزاری این کارگاه می‌باشد .

رشیدی بیان کرد: ارائه‌ی مقاله‌ از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره محسوب می‌شود و شایان ذکر است که منظور از مقاله، بعد آزمایشگاهی آن نیست، بلکه ارائه‌ی مقاله به طور اجرایی و فعال هدف ماست و از این میان 20 الی 30 اثر انتخاب شده و نهایتا از سه نفر اول تقدیر به عمل می‌آید .

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز عنوان کرد: بر خلاف تصور عموم مردم که می‌پندارند آینده یک بازه‌ی زمانی از پیش تعیین شده است، باید گفت امروزه با پیشرفت علوم و فنون و ورودی عرصه‌های جدید علمی، دنیا و زندگی در جوامع مختلف رو به تغییر بوده و سرعت تحول نیز بسیار بالا است .

وی افزود: از جمله علوم جدیدی که می‌توان به آن اشاره کرد، علم آینده پژوهشی است که با ورود خود به عرصه‌ی علمی بسیاری از رویدادها را تحت‌الشعاع خود قرار داده است .

وی عنوان کرد: علم آینده‌پژوهی به انواع روش‌هایی اشاره دارد که انسان را در شناخت آینده و مشکلات و مسایل مربوط به آن یاری می‌کند. به این معنی که با شناخت بحران‌ها و امکانات مورد نیاز در آینده می‌توان به درجه‌ای از شناخت رسید که هنگام مواجهه با زمان معین در آینده دچار سردرگمی نشویم و طبق مطالعات انجام شده مبتنی بر آینده پژوهشی بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن با مشکلات مواجه شده و آن را حل کنیم .

رشیدی با اشاره به چندجانبه بودن آینده‌پژوهشی گفت: در این علم شاهد همکاری تمامی علوم و فنون هستیم و این جامعیت می‌تواند شامل تمامی رشته‌ها اعم از رشته‌های  علوم انسانی، فنی‌ومهندسی، فناوری، پزشکی و ... باشد .

وی خاطر نشان کرد: قدمت آینده‌پژوهی کم‌تر از نیم قرن است و تقریبا از سه دهه‌ی گذشته به طور آکادمیک و به عنوان یک رشته‌ی دانشگاهی دنبال می‌شود و کشورهای پیشرفته‌ی زیادی از این برنامه برای توسعه‌ی کلان و به مدت چند دهه‌ی طولانی استفاده می‌کنند .

وی بیان کرد: در کشور ما نیز این رشته در دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه بین‌المللی قزوین به طور آکادمیک تدریس می‌شود .

رشیدی یادآور شد: در صورت بهره‌مندی سیستماتیک از آینده‌پژوهشی در تمامی جنبه‌ها و برنامه‌ها به این نکته پی خواهیم برد که حتی انرژی و مهندسی فناوری نیز بر عرصه‌ی زیست‌شناسی و پزشکی تاثیر می‌گذارد و علم آینده‌پژوهشی نیز به این امر مهم می‌پردازد .

وی با اشاره به عدم ثبات در مدیریت‌ها گفت: اکثر برنامه‌های تدوین شده به صورت کوتاه مدت بوده و به همین دلیل است که هر طرحی به صورت برهه‌ای اجرا شده و با برکناری آن مسئول یا اتمام دوره‌ی ریاست، این طرح نیز به دست فراموشی سپرده می‌شود .

وی اظهار کرد: با توجه به این نکته که امروزه رشته‌ی پزشکی طرفدار زیادی دارد و از رشته‌های مورد توجه اکثر دانشجویان است ولی از این نکته نیز نباید غافل شد که علم پزشکی مدیون و تحت تاثیر علوم پایه است و اگر این رشته‌ها متقاضی نداشته باشند، در این صورت آینده‌ی علم پزشکی و سایر علوم وابسته به این عرصه به خطر خواهد افتاد .

رشیدی افزود: در این میان رسانه‌ها، آموزش و پرورش و مسئولان مربوطه نیز باید به رسالت خود عمل کرده و در راستای آگاهی رسانی و آشنایی مردم با آینده پژوهشی تلاش کنند .

وی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره‌ای این جشنواره از جمله اهداف ما بوده و امید است تا در سال‌های آتی این برنامه را برای نوجوانان خواهد بود .


  • نوشته شده
  • توسط رضا محمدی نسب
  • تعداد بازدید 2466
  • تایید شده
  • در 1395/08/10
  • ساعت 9:7