برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 26 مهر 1395
کد 3246

در بازدید اولین مرکز جامع اوتیسم در تبریز

وزیر بهداشت: تشخیص اوتیسم کافی نیست/ باید خدمات ارائه کنیم

.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ارائه خدمت به بیماران اوتیسمی باید به گونه‌ای باشد که خانواده کودک آن را لمس و احساس کند.

دکتر هاشمی در بازدید مرکز جامع اوتیسم تبریز گفت: باید به این سئوال پاسخگو باشیم که در صورت شناسایی بیمار اوتیسمی، چه خدماتی به این عزیزان ارائه خواهیم کرد؟ .

وی با تاکید بر اهمیت پوشش بیمه‌ای خدمات اوتیسمی گفت: طی روزهای گذشته خبری تحت عنوان ورود بیمه تامین اجتماعی به این عرصه منعکس شد، امیدوارم عرصه خدمت رسانی به بیماران اوتیسمی گسترده‌تر شود تا از مشکلات عدیده ی خانواده های بیماران اوتیسمی کاسته شود.

گفتنی است؛ اختلالات طیف اوتیسم دسته ای از بیماری های مهم روانپزشکی هستند که تاثیرات مخربی بر سلامت روانی و عمومی فرد و جامعه می گذارند .

این مجموعه بیماری نوعی ناتوانی رشد است که خود را با تاخیر یا عدم پیشرفت در تکامل گفتاری ورفتارهای کلیشه ای و پدیدارشدن ارتباطات غیرکلامی و تصورات و رفتارهای اجتماعی ابتدایی و عقب افتاده نشان داده و مشکلات متعاقب این اختلالات، عوارض و هزینه های زیادی را برای خانواده ها و جامعه تحمیل می کند .

برآورد می شود حدود هفت هزار کودک زیر هشت سال مبتلا به اوتیسم در آذربایجان شرقی وجود داشته باشد که از این تعداد متاسفانه در حدود 500 نفر شناسایی شده است .

مهم ترین ویژگی مرکز اوتیسم این است که به صورت جامع دارای واحدهای روانپزشکی کودک و نوجوان، روانپزشکی کودکان استثنایی، متخصصان کاردرمان، گفتار درمان، فیزیوتراپ و روانشاسان عمومی است .

این مرکز در سال 1348 احداث شده و در حال حاضر به صورت پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی و کلینیک عمومی شبانه روزی فعالیت می کند .

میزان مراجعان به این مرکز ماهانه بیش از 80 هزار نفر است که در مقایسه با سال 93 افزایش چهار برابری داشته است .

  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 2170
  • تایید شده
  • در 1395/07/26
  • ساعت 10:13