برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 31 شهريور 1395
کد 3025

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

گسترش برنامه پزشک خانواده نیازمند توسعه سیستم تبادل اطلاعات است

گسترش برنامه پزشک خانواده نیازمند توسعه سیستم تبادل اطلاعات است

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، نیازمند توسعه سیستم تبادل اطلاعات سلامت هستیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، محمد آقاجانی در همایش ملی فناوری اطلاعات سلامت در تبریز اظهار کرد: علوم پزشکی و بالینی از چند دهه پیش مسیر ترقی را طی کرده و با وجود نقصان در آموزش و ارائه خدمات درمانی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسیر توسعه را طی کرده ایم و اکنون در وضعیت خوبی قرار داریم.
وی با بیان اینکه از حیث خدمات پزشکی، جایگاه خوبی در منطقه داریم، گفت: به موازات خدمات سلامت، مدیریت اطلاعات سلامت هم پا به پا رشد کرده، ولی در این زمینه تاخیری اتفاق افتاده و با دو دهه تاخیر نسبت به غرب جسته و گریخته، بدون نظم و سامان لازم در این زمینه حرکت کرده ایم.

وی یادآور شد: اکنون علی رغم تاخیر رخ داده ما می‌توانیم روی شانه توسعه غرب، این راه را طی کرده و کمتر دچار خطا در مسیر توسعه شویم .

آقاجانی با اشاره به روند استقرار مدیریت اطلاعات سلامت در سطح کشور گفت: زمانی که این کار را آغاز کردیم، حدود 90 بیمارستان مجهز به سیستم تبادل اطلاعات بودند که اکنون پس از تلاش دوساله، تمام بیمارستان ها به سیتم تبادل اطلاعات مجهز شدند.

 

وی افزود: این برنامه پنج ساله بوده اما طی حدود دو و نیم سال همه بیمارستان ها به سامانه‌های اطلاعات مجهز شده و با سامانه مرکزی بهداشت و سلامت ارتباط برقرار کردند.

 

وی با اشاره به حذف سیستم دستی صدور پروانه موسسات، اظهار کرد: مردم با استفاده از اطلاعات سامانه، می‌توانند هر نوع خدمت پزشکی دریافت کنند و می‌توانند بدانند که چه خدمتی را از چه موسسه ای دریافت می‌کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: سامانه اطلاعات برای برنامه ریزی در دانشگاه ها کمک خواهد کرد، همچنین  کاهش خطا و به حداقل رسیدن سلایق در صدور پروانه ها و رفع مشکلات در این زمینه از جمله کارکردهای این سامانه است.

وی تاکید کرد: تعدد سامانه‌ها ممکن است برای کاربران ایجاد مشکل کند که امیدوارم به زودی سامانه مدیریت اطلاعات سلامت را هم برای پیشگیری از این مشکل ایجاد کنیم و همه سامانه ها زیر سایه مدیریت اطلاعات سلامت به کاربران کمک کنند.

آقاجانی یادآور شد: سیستم اوتوماسیون نیز نقایص و مشکلاتی دارد و هنوز در اکثر سامانه ها، پرونده الکترونیک سلامت را نداریم که برای ایجاد آن نیز باید اقدام کنیم و در راستای تجمیع و تبدیل اطلاعات به پرونده الکترونیک گام برداریم.

 

  • نوشته شده
  • توسط فاطمه دایی
  • تعداد بازدید 1699
  • تایید شده
  • در 1395/06/31
  • ساعت 14:28