برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : پنجشنبه 24 تير 1395
کد 2443

معاون بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان سازمان جهانی بهداشت:

مشارکت مردم از نقاط قوت اجرای برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر ایران است

سازمان غذا و داروی ایران بسیار مقتدر و هدفمند عمل کرده است

معاون بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان سازمان جهانی بهداشت ضمن تمجید از برنامه ملی ایران در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، گفت: این برنامه بر اساس شبکه بهداشت مراقبت های اولیه و پوشش همگانی سلامت بنا شده و دولت توانسته دسترسی به خدمات را در سراسر کشور را فراهم کند .

به گزارش وبدا، دکتر اولگ چستنوف در نشست خبری مدیران و نمایندگان سازمان جهانی بهداشت که  در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، یکی از نقاط قوت اجرای برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر را مشارکت مردم در اجرای آن عنوان کرد و افزود: انجام دادن امور مختلف با مردم و مشارکت آنها اهمیت بسیار زیادی دارد که این مهم را در کشورهای دیگر جهان ندیدم .

به دولت ایران تبریک می گوییم
وی گفت: باید به دولت جمهوری اسلامی ایران به دلیل اهتمام و احساس مسئولیت جدی در مراقبت از سلامت مردمانش تبریک بگویم زیرا وزارت بهداشت ایران در شهرها و روستاها به دنبال ارائه خدمات با کیفیت حوزه سلامت به مردم است تا سلامت آنها تامین شود .
معاون بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: نقطه ضعفی که در اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در دنیا وجود دارد و به توسعه یافتگی یا نیافتگی و درآمد کشورها هم مربوط نمی شود، پیری جمعیت است که در این صورت با بهبود سلامت، مردم عمر بیشتری می کنند و البته بیشتر در معرض بیماریها قرار می گیرند بنابراین لازم است تا اقدامات هزینه اثربخش طراحی شود و علاوه بر دولت، مردم خودشان در تامین سلامت و هزینه ها مشارکت کنند تا وزارت بهداشت نباید وزارتخانه بیماری بلکه باید وزارتخانه سلامت باشد .
دکتر چستنوف یکی از بزرگترین موانع پیش روی برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در ایران را سوء مصرف مواد مخدر عنوان کرد و افزود: این مشکل بزرگ به دلیل موقعیت جغرافیایی و همجواری با برخی کشورها و یا به دلایل سنتی در ایران وجود دارد اما دولت ایران با محوریت وزارت بهداشت، توانسته است مدیریت یکپارچه ای انجام دهد و در این زمینه به موفقیت های خوبی رسیده است و افتتاح مرکز ملی مطالعات اعتیاد در روز گذشته به عنوان همکار سازمان بهداشت جهانی می تواند به کاهش مشکلات اعتیاد در ایران کمک کند .
وی با اشاره به آمار بالای حوادث ترافیکی افزود: بخش اندکی از مردم ایران قوانین رانندگی را رعایت نمی کنند و یا موتورسواران از کلاه های ایمنی استفاده نمی کنند بنابراین اگر قصد کاهش مرگ و میر مردم را داشته باشیم، باید به حوادث و سوانح ترافیکی توجه ویژه ای داشته باشیم .
معاون بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان سازمان جهانی بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ایران در برنامه اقدام سریع که در دنیا اجرا می شود، جزء 24 کشوری است که از میان بیش از 200 کشور انتخاب شده است تا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2018 تجربیات مثبت خود از اجرای برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر را به دیگر کشورها منتقل کند .

سازمان غذا و داروی ایران بسیار مقتدر و هدفمند عمل کرده است
وی همچنین در خصوص تدابیر سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از قاچاق دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی به ایران گفت: سازمان غذا و داروی ایران بسیار مقتدر و هدفمند توسط دکتر دیناروند اداره می شود و باید به دو نکته توجه ویژه ای داشته باشیم یکی تجارت غیر قانونی و دیگری قانون گذاری برای جلوگیری از قاچاق که در این زمینه ، سازمان غذا و دار و دکتر دیناروند اقدامات بسیار موثری را انجام داده اند . /


  • نوشته شده
  • توسط فاطمه دایی
  • تعداد بازدید 1395
  • تایید شده
  • در 1395/04/24
  • ساعت 9:43