برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 21 ارديبهشت 1395
کد 1901

آیین بزرگداشت حاج کریم مردانی آذری

.

مهربانی رنگ خوبی دارد، رنگی از جنس خدا و خدایی زیستن، رنگی از جنس دیدن محرومیت و تلاش برای رفع آن. آری مهربانی کار هر کسی نیست و همتی می خواهد قوی و استوار. همتی که در وجود اشخاصی همچون حاج کریم های مردانی آذری می توان آن را جست و نظاره گر آن بود
به گزارش ایسنا ، تبریز شامگاه شنبه میزبان برگزاری مراسم تکریم برای یکی از فرزندان غیور خود "حاج کریم مردانی آذری" بود. مردی که به همراه دو برادر خود، عمرشان را صرف کارهای خیر همچون ساخت مسجد، مدرسه، مجتمع های آموزشی برای دانش آموزان روشن دل و ده ها کار خیر بزرگ و کوچک کرده اند. کمتر کسی است که نام مردانی آذران را نشنیده و با خدمات ارزنده آنان به اقشار مختلف مردم به ویژه مردم استان در دورترین و محروم ترین نقاط استان آشنایی نداشته باشد
.

محبت از چشمانش سرازیر است و می خواهد تمامی مال و اموال خود را صرف مردم محروم نه تنها در ایران بلکه در کل جهان بکند. گویی خداوند کلید خزانه اش را در اختیار حاج کریم قرار داده و به وی توصیه کرده که در این گیر و دار پر پیچ و خم روزگار و زندگی ماشینی اکثریت مردم، به فکر مردم و کودکان و نوجوانان در مناطق محروم باشد. فشار روزگار قامت استوار حاج کریم را نسبتا خم کرده ولی وی مرد و مردانه همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و طعم محبت و مهر را در کوچه پس کوچه های تنگ سرزمینم جاری می سازد .

زحمات عمر 80 ساله ام را فدای ملت و فرزندانم می کنم/ از شادی در پوست خود نمی‌گنجم

ثروتی را که دارد امانت خداوند در دستانش می داند و معتقد است که مردم، صاحبان این امانت هستند و باید صاحب امانت های خداوند در دستانش باشند .

در بخشی از این مراسم و در حالی که اقشار مختلف مردم استان در مقابل همت غیور مرد سرزمین خودشان ایستاده بودند، حاج کریم با صدایی لرزان می گوید: "از بابت اینکه زحمات عمر 80ساله ام را فدای ملت و فرزندان سرزمینم می کنم از شادی در پوست خود نمی گنجم ."

اشک استاندار، این بار با غبطه به کریم مردانی آذری/ ما به امثال مردانی آذری ها نیاز داریم

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی در حالی که اشک بر دیدگانش حلقه بسته است سخنانش را آغاز می کند و خطاب به حاج کریم مردانی آذری می گوید: "خوشا به سعادت شما که پدر معنوی هزاران هزار دانش آموز و کودکان بی سرپرست ایران اسلامی هستید ."

وی با اشاره به خدمات ارزنده خانواده مردانی آذری در استان و کشور می افزاید: " شما به برگزاری مراسمات تجلیل و همایش های این چنینی احتیاجی ندارید. اقرار می کنم که ما به شما نیاز داریم. نیاز داریم تا ایثار و دلاوری های غیور مردان سرزمین قهرمانمان آذربایجان را به نسل های آینده بازگو کرده و آن ها را با خدمات خیرینی همچون شما در تمامی حوزه های مدرسه سازی، مسجد سازی و .... آشنا کنیم ."

با افتخار بر دستان حاج کریم مردانی آذر بوسه می زنم

وی تصریح می کند: خانواده مردانی آذر به معنای واقعی کلمه، راه انسانیت را طی کرده و مراتب عالی ایثار و از خودگذشتگی را طی کرده اند .

استاندار آذربایجان شرقی در بخشی از سخنان خود با اشاره به مختصری از زندگی براداران مردانی آذری عنوان می کند: با افتخار در این همایش، بوسه ای بر دستان پرتوان و تلاشگر حاج کریم مردانی آذری می زنم .

زندگی نامه مردانی آذری مایه عبرت است/ وجود 600 هزار خیر مدرسه ساز در کشور

محمد رضا حافظی، رییس انجمن خیران مدرسه ساز ایران در این مراسم ، زندگی نامه خیرینی همچون برادارن مردانی آذری را عبرت‌آمیز می‌داند و می گوید: داشتن ثروت، قدرت نیست بلکه کسب علم و دانش و همچنین استفاده از ثروت در راه خدمت به خلق الله مهم ترین قدرت است .

وی با اشاره به تشکیل هسته اصلی انجمن خیرین مدرسه ساز کشور در جوار مرقد ملکوتی امام هشتم، امام رضا(ع) می افزاید: در آن زمان، تعداد اعضای انجمن به تعداد انگشتان دست بود ولی امروز افتخار می کنیم که در اثر تلاش های تمامی اعضا همچون مردانی آذری ها، احداث 25 درصد از مدارس کل کشور را در کارنامه خود ثبت کرده ایم .

به گفته وی، تعداد خیرین مدرسه ساز در داخل کشور 600 هزار نفر و تعداد ایرانیان خیر مدرسه ساز و مقیم در خارج از کشور در حدود یک هزار نفر است .

ریس انجمن خیرین مدرسه ساز ایران در بخشی از سخنان خود می افزاید: خیرین برای رفتن به بهشت، کاری نمی‌کنند و تنها هدفشان جلب رضایت خداوند و کمک به بندگان خداوند است و هیچ چشم‌داشتی از هیچکس ندارند .

خاطره جالب پورمهدی از مردانی آذری

محمد صادق پورمهدی، معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این دیدار از خاطرات خود با حاج کریم مردانی آذر لب می‌گشاید و می‌گوید: خانواده مردانی آذری، نعمت بسیار با ارزشی برای کشور و بخصوص استان هستند .

وی می افزاید: کمتر کسی با نام برادران مردانی آذری آشنایی نداشته و از خدمات ارزنده آنان در داخل و خارج از کشور آگاه نیستند .

وی در بخشی از سخنان خود به جلسات متعدد خود با این خیر مشهور تبریزی اشاره می‌کند و می‌افزاید: بنده در دوران خدمتم درس بسیار مهمی از شخص حاج کریم مردانی آذر آموخته‌ام و آن این است که وقتی می‌توانم کاری را امروز انجام دهم آن را به فردا وانگذارم .

معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی می‌گوید: بارها در جلسات متعدد به آقای مردانی آذری می‌گوییم که سرعت خدمتتان را کم کنید ما هم به شما برسیم ولی همیشه ایشان جلوتر از مدیران دولتی در بحث خدمت به مردم هستند .

به داشتن انسان‌هایی همچون مردانی آذری‌ها افتخار می‌کنیم

محمد حسین صومی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این مراسم با اشاره به خدمات ارزنده برادران مردانی آذری در حوزه بهداشت و درمان می‌گوید: تمامی مدیران استانی و مردم به وجود چنین انسان های وارسته و قهرمانی افتخار می کنند .

به گفته وی، اعمال خیرخواهانه و انسان دوستانه در بهبود سلامت روانی و اجتماعی شخص، نقش بسیار مهمی داشته و مانع از بروز رفتارهای پرخطر در شخص می شود .

وی در همین راستا ادامه می‌دهد: این گونه اعمال در تنظیم فشار خون و کاهش استرس فرد نیز بیش از پیش نقش آفرین بوده و باعث ایجاد حس نشاط در فرد می شود .

جعفر پاشایی در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایسنا گفت: برادران مردانی آذری تاکنون بیش از 30 مدرسه، شش پانسیون و مجتمع آموزشی و هفت خوابگاه تقدیم نظام آموزشی کشور کرده که در بیش از 500 کلاس درس، بیش از 10 هزار نفر دانش آموز از سیستان و بلوچستان گرفته تا تبریز در آن‌ها تحصیل می کنند .

از مهم ترین حاشیه های این همایش می‌توان به بوسه جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی و صادق نجفی، شهردار کلانشهر تبریز بر دستان حاج کریم مردانی آذری اشاره کرد. نامگذاری بلواری در تبریز به اسم کریم مردانی آذر، رونمایی از زندگی نامه کریم مردانی آذری با عنوان " کربم، کریم است"، رونمایی از تمبر و تندیس کریم مردانی آذر از دیگر حاشیه های مراسم بزرگداشت این خیر نامی آذربایجان بود .

 

  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 3725
  • تایید شده
  • در 1395/02/21
  • ساعت 13:47