برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 15 ارديبهشت 1395
کد 1869

نوزدهمین جشن بزرگ ازدواج دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد

نوزدهمین جشن بزرگ ازدواج دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد

 

جشن بزرگ ازدواج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با حضور استاد دکتر حبشی و 140 نفر از زوجین دانشجو در تالار شهید شایانمهر دانشکده پزشکی برگزار گردید. این مراسم که با استقبال کم نظیر دانشجویان همراه بود، با سخنرانی مسئولین دانشگاهی و دکتر حبشی ادامه یافت.

بهگزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، قائممقام رئیس دانشگاه علومپزشکی تبریز گفت: خانواده کوچکترین واحد اجتماع است و تربیت فرزندان نیز مهمتر از بقیه موارد است؛ چرا که فرزندان به  مادیات احتیاج ندارند بلکه به تربیت و توجه و حمایت والدین نیاز دارند .

دکترعلیاکبر طاهراقدم در نوزدهمین جشن ازدواج دانشجویی اظهار کرد: ازدواج فلسفهی خاصی دارد که مرحله اول آن انتخاب همسر و مرحله بعدی نیز شروع زندگی مشترک است .

وی افزود: مرحله دوم ازدواج بسیار مهم تر از بخش اول بوده و زوجین باید در تلاش باشند شادابی و شوری را که در ابتدای ازدواج دارند تا آخر در زندگی خود حفظ کنند .

قائممقام رئیس دانشگاه علومپزشکی تبریز بیان کرد: درست است که پدران نیز در تربیت فرزندان نقش دارند اما نقش مادران پررنگتر بوده و توسط آن است که فرزندان در زندگی اجتماعی موفقیت کسب میکنند .

وی با بیان خاطرهای گفت: زوجین همسر هم هستند، نه سر هم و از این رو آرزو داریم، دانشجویان مزدوجی هم که امروز در این مراسم حضور دارند، با همفکری هم بتوانند سالیان سال، در شادی و سعادت زندگی کنند .

حجت الاسلام یوسف خیری، رئیس نهاد نمایندگی مقاممعظم رهبری در دانشگاه علومپزشکی تبریز نیز ضمن آرزوی خوشبختی برای زوجهای دانشجو، اظهار کرد: در آستانهی عید مبعث قرار داریم که یکی از عیدهای بزرگ دین اسلام که پیامبر اسلام انسانهای جاهل را با توسل به دین اسلام به راه راست هدایت کرد .

وی گفت: در دوران جاهلی اعراب دختران خود را میکشته و گاهی خود پدر و مادر برای دخترانشان کفش چدنی میساختند و در اثر کوچک ماندن پاهای دخنر، بر او میخندیدند .

وی افزود: پیامبر با ایمان به خدا توانست که از اعراب جاهلی انسانهای خوب و متقی بسازد .

دکتر حمید حبشی در نوزدهمین جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز اظهار کرد: یک زن یا مرد هرگز نمی‌تواند ویژگی ها و رفتار جنس مخالف را با ادراک خود تحلیل کنند؛ چرا که طرز خلقت دو جنس، کاملا متفاوت می‌باشد .

وی گفت: باید برای شناخت ویژگی‌های جنس مخالف، آنچه را که خداوند اساس خلقت او قرار داده است شناسایی و مورد توجه قرار بگیرد .

وی افزود: آنچه که خداوند مرد را براساس و پایه‌ی آن آفریده است "اقتدار" است .

این روانشناس گفت: نشانه‌های اقتدار در جسم مرد نشانه هایی از جمله؛ پوست زمخت، عضلات حجیم، استخوان‌بندی محکم، صدای بم است که این ویژگی‌ها کاملا در زنان به ترتیب در پوست لطیف، عضلات کم‌حجم، استخوان‌بندی ضعیف، و صدای نازک و لطیف متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه، زمان فرزندآوری در ابتدای ازدواج و جوانی است، گفت: در سنین جوانی زوجین دارای شادابی و شور فراوان هستند و از لحاظ روحی نیز در شرایط مناسبی برای تربیت فرزند قرار دارند؛ درصورتی که در سنین بعدی این انرژی ممکن است افول کند .

این روانشناس ادامه داد: تفاوت سنی زیاد بین والدین و فرزندان نیز تفاوت در درک را به همراه خواهد داشت؛ از این‌رو زوجین باید در سنین جوانی به فکر فرزندآوری باشند .

وی با استناد به حدیثی از امام‌علی(ع) مبنی بر اینکه "زن ریحانه است، نه قهرمان" اظهار کرد: باید لطافت زن در زندگی حفظ شود؛ چرا که تنها از این طریق است که آرامش درونی او تضمین می‌شود .

وی گفت: برای فراهم کردن یک زندگی توأم با آرامش و سعادت و احترام، باید اقتدار مرد و لطافت زن در زندگی حفظ شود؛ چرا که تنها در این صورت است که وجود هر کدام به آرامش خواهد رسید .

حبشی اظهار کرد: مردان نباید از قدرت اقتداری که خداوند وجودشان را برپای آن استوار کرده است در جهت تسلط بر زن سود جویند؛ چرا که مرد محکم و مقتدر آفریده شده است تا تکیه‌گاه و پایگاهی برای خانواده و ستون زندگی باشد .

وی افزود: اقتدار حقیقی در وجود مردان دو نشانه دارد: اولین نشانه‌ی آن استحکام و نشانه‌ی بعدی نیز پناهگاه و مأمن بودن آن برای سایر افراد خانواده است .

وی گفت: مرد تأمین دهنده، در کنار اقتدارمندی خود، رضایتمندی خانواده را نیز به دست می‌آورد .

گفتنی است در پایان این مراسم به زوجین حاضر در جلسه هدایایی به رسم یادبود اعطا شد .

 

  • نوشته شده
  • توسط علی همراهی
  • تعداد بازدید 3068
  • تایید شده
  • در 1395/02/15
  • ساعت 20:54