برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 6 ارديبهشت 1395
کد 1794

حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جشن تولد 113 سالگی بانوی سالمند تبریزی

حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جشن تولد 113 سالگی بانوی سالمند تبریزی

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز به مناسبت هفته سلامت از "مرکز سالمندان آنا" بازدید نموده و درجشن تولد 113 سالگی یکی از سالمندان این مرکز شرکت کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز دکترمحمد حسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حاشیه این مراسم اظهار کرد: بر اساس آمارها ما جزو سه استان با شیوع بالای سالمندی در سطح کشور می‌باشیم  و اینکه در جامعه ما درصد سالمندی بالا است نشان‌دهنده‌ی این است که شانس بقا در جامعه ما زیاد است و همچنین مهاجرت جوانان نیز می‌تواند این درصد را بالا ببرد، چرا که درصد سالمندی را به نسبت کل جمعیت در نظرمی‌گیرند .

وی در خصوص ارائه خدمات به قشر سالمندان، بیان کرد: ایجاد کانون‌های دوستدار سالمندی از جمله خدمات می‌باشد؛ به این صورت که آن دسته از خدماتی که در مراکز سلامت به افراد داده می‌شود در کنار دیگر گروه‌های سنی، قسمتی هم به سالمندان اختصاص داده شده است، که اتفاقی جدید و پسندیده‌ می‌باشد .

وی افزود: در جهت توانمندسازی سالمندان نیز، آموزش دانسته‌ها و توامندی‌های سالمندان مثل شعر خوانی، نقاشی کشیدن و... می‌باشد که در کانون‌های دوست‌دار سالمندی پیگیر این نوع برنامه‌ها هستیم .

دکترصومی ادامه داد: با توجه به اینکه سطح بهداشت در جامعه در حال ارتقاء می‌باشد از این‌رو در آینده نیز شاهد افزایش تعداد سالمندان خواهیم بود؛ به همین جهت باید در این خصوص برنامه‌ریزی شود و دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در تلاش است که برنامه‌هایی در این خصوص داشته باشد .

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه مراکز سالمندی در جامعه ما مخصوص نگه‌داری از سالمندان سالم است، در برنامه ما وجود دارد که مراکزی را فراهم کنیم تا سالمندانی که بیماری داشته و در شرایط مناسبی نیستند، در مراکز خاص نگهداری و مورد مراقبت‌های بهداشتی قرار بگیرند .

وی افزود: ما برای به تحقق رسیدن این برنامه‌ها، نیاز به مساعدت خیران داریم، تا با سرمایه‌گزاری در این بخش، مکان مخصوصی برای احداث این نوع مراکز پیدا کرده و احداث کنیم تا شرایط مناسبی برای سالمندان فراهم شود .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گفت: بیشترین مشکلات سالمندان، ریشه در دوران میانسالی فرد دارد و اینکه افراد در این دوره از زندگی کمتر به سلامتی خود توجه کرده و به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌شوند .

وی بیان کرد: دوران میانسالی از سن 25-60 سالگی میباشد که افراد در جامعه کار کرده و به جامعه بهره می دهند، و همچنین از کودکان خود نیز مراقبت می‌کنند در این صورت از سلامتی خود غافل شده و کمتر برای چکاپ یا کنترل بیماری‌ها به پزشک مراجعه می کنند .

وی اظهار کرد: در این صورت فردی که از سلامتی مناسبی برخوردار نیست زمانی که به دوره‌ی سالمندی وارد می‌شود، توانمندی‌های خود را از دست داده و دچار مشکلات فراوانی می‌شوند .

صومی گفت: توصیه ما به مردم این است که تا زمانی که در سنین جوانی و میان‌سالی قرار دارند، مراقب سلامتی خود بوده و سطح آن را ارتقاء دهند و همچنین با شناسایی عوامل خطر برای سلامتی، از آنها پیشگری کنند تا در دوران سالمندی بتوانند حداقل به امورات شخصی خود برسند .

وی با بیان اینکه تمامی ما باید احساس مسئولیت داشته باشیم، بیان کرد: در جهت مراقبت از سالمندان، دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز تمام تلاش خود را خواهد کرد و به تمامی مسئولان و به‌خصوص خیران نیز توصیه می‌کنیم که در این خصوص سرمایه‌گزاری کرده تا شرایط مناسب‌تری را برای سالمندان فراهم کنیم .

وی با تاکید بر ضرورت تحکیم بنیان خانواده، ابراز کرد: باید تا آنجایی که در توان داریم شرایطی را فراهم کنیم که سالمندان ما در خانه باشند، و چنانچه توان آن را نداشتیم آن موقع این عزیزان را به مراکز سالمندی بسپاریم .

شایان ذکر است به منظور رعایت تغزیه سالم و همچنین پیشگیری از دیابت در این جشن تولد، به جای کیک و شیرینی، از میوه و هندوانه برای پذیرایی استفاده شد .

گفتنی است، این سالمند 113 ساله"بالاخانم موحد"، در حد مناسبی از سلامتی قرار دارد و تمامی کارهای شخصی اش را خودش انجام می دهد .

بر اساس این گزارش؛ این مراسم در مرکز سالمندان آنا، با حضور جمعی از اهالی مرکز بهداشت و همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی برگزار و از کادر زحمت کش این مرکز تجلیل شد .

  • نوشته شده
  • توسط بهزاد محمدعلیزاده
  • تعداد بازدید 3684
  • تایید شده
  • در 1395/02/06
  • ساعت 15:41