برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 26 بهمن 1394
کد 1487

همایش ملی ارتقای کیفی سلامت اجتماعی در تبریز برگزار شد

همایش ملی ارتقای کیفی سلامت اجتماعی با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و مسئولان استانی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در این همایش با اشاره به فضایی که پس از مذاکرات هسته‌ای در ایران شکل گرفته است، عنوان کرد: سازمان یونسکو امروزه شرایطی را درسطح بین الملل ایجاد کرده است که می‌طلبد که دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و وزارتخانه‌های خود را در این فضای بین المللی بیندازیم و از عواید تعاملات آن استفاده کنیم.

سعدالله نصیری قیداری ابراز کرد: استان آذربایجان‌شرقی از جمله استان‌های تاثیرگذاری است که در توسعه و تاریخ کشور نقش زیادی داشته است.

وی با اشاره به مهم بودن نتایج این همایش، افزود: در تلاش خواهیم بود در برنامه‌ریزی‌های بعدی بتوانیم شاهد برنامه‌ها و کرسی‌های مشترک دانشگاه علوم پزشکی با سازمان یونسکو باشیم.

وی ادامه داد: تصمیم سازمان یونسکو بر این است که فعالیت‌های ما تنها به استان تهران محدود نشود و باید در دیگر استان‌های کشور نیز شاهد برنامه‌های مشترک این سازمان با نهادها باشیم.

نصیری قیداری عنوان کرد: موضوعی که در دستور اجرایی اخیر به تصویب رسید، و در تلاش برای به انجام رسیدن آن هستیم، از این قرار است که در دیگر استانهای کشور نیز کمیته یا دفتری از سازمان یونسکو داشته باشیم.

وی با بیان اینکه از سال 1360 به بعد در ایران پیشرفت‌های زیادی شده است، ابراز کرد: امروز شرایط برای اصلاحات و تلاش در خصوص تعاملات مناسب است.

وی با بیان اینکه فلسفه‌ی تشکیل سازمان یونسکو ایجاد صلح در ذهن انسان‌هاست، گفت: این فلسفه‌ی مهم بود که بال فرهنگی سازمان ملل به موازی بال سیاسی آن را تشکیل داد و همچنین کشورهای مختلفی نیز عضو این سازمان شدند که کشور ایران جزو اولین کشورهایی بود که در این خصوص اقدام کرد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، گفت: اگر کشوری بتواند با سازمان یونسکو تعاملات مناسبی داشته باشد و تجربیات و داشته های خود را در معرض نمایش دیگر کشورها قرار دهد، می‌تواند در حوزه‌های علمی، جهانگردی و...  به موفقیت رسیده و کشور خود را به دنیا معرفی کند.

وی با اشاره به آسیب‌هایی که بشر نادانسته به محیط زیست خود می‌زند، گفت: اگر تنها به اندازه ی یک درجه در دمای کره ی زمین خلل وارد کنیم نظم آن را به هم ریخته ایم و اگر چنین آسیب هایی ادامه پیدا کند باید در آینده شاهد تهدید حیات بشر باشیم.

نصیری قیداری با بیان اینکه تروریسم و خشونت زاییده ی تکنولوژی و فناوری است، ابراز کرد: باید در کنار پیشرفت‌ها و توسعه‌ها به اخلاقیات نیز توجه کرده و به این موضوع ارزش فراوانی بدهیم، چنانچه "جایزه‌ی ابن‌سینا" که مصوب ایران در سازمان یونسکو است تنها به دانشمندانی داده می‌شود که در حوزه‌ی اخلاق نمونه باشند.

وی افزود: اخلاق و رعایت آن را نمی‌‌توان با توسل به جبر به افراد آموزش داد؛ چراکه باید در این زمینه برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی شود تا اخلاق نیز به صورت یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود.

دبیرکل کمیسیمون یونسکو در ایران، تعامل با سازمان یونسکو را فرصتی مناسب برای معرفی ایران به جهان دانست و گفت: ما تا به امروز در این عرصه ضعیف عمل کرده‌ایم اما باید از این پس حضور فعالانه ای داشته وهمچنین برای عزت و سربلندی کشور اسلامی خود تلاش کرده و آن را در سطح بین الملل معرفی کنیم.

محمدرضا رشیدی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این مراسم گفت: اقداماتی که در سال‌های اخیر در سازمان یونسکو انجام گرفت، مسائل دانشگاهی را با اهداف یونسکو پیوند داده و باعث ایجاد هماهنگی و تعامل بین این دو حوزه شده است.

 وی با اشاره به اهمیت شبکه‌ای بودن تمامی مسائل، عنوان کرد: هر دانش و مسئله‌ای متناسب با بستر حوزه‌ی علمی، فرهنگی، سیاسی و... خود و میزان گسترش این حوزه عملکردی متفاوت را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه امروزه بحث شبکه‌ای شدن تمام جنبه‌های زندگی انسان را دربرگرفته است، افزود: مهم‌ترین ویژگی سیستم‌های حیاتی شبکه‌ای بودن آن‌ها می‌باشد و همچنین علم پزشکی نیز زمانی می‌تواند در  فرایندهای زیستی قدم‌های موفقی بردارد، که موضوع شبکه ای بودن را در برنامه‌های خود لحاظ کرده و با مسائل متنوع دیگر نیز درگیر شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: سازمان یونسکو، وظیفه اصلی رسیدگی به موضوع سلامت اجتماعی و همچنین رهبری این موضوع را در سطح بین‌الملل بر عهده دارد.

رشیدی با بیان اینکه تا کنون تفکر ما این بود که تنها وزارت علوم و تحقیقات می‌تواند بیشترین قرابت را با سازمان یونسکو داشته باشد، افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بستر مناسبی است برای ورود به موضوع سلامت اجتماعی؛ چراکه این نهاد ارتباط بیشتری با متن مردم و مشکلات آنان دارد.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری این همایش ملی در تبریز، این مراسم را فرصتی مناسب برای ارتباطات و تعاملات دانشگاه علوم پزشکی با سازمان یونسکو دانست.

مهدی حسینیان، رئیس کنگره‌ی ملی ارتقای کیفی سلامت اجتماعی، نیز در این همایش عنوان کرد: مسئله ی سلامت اجتماعی اهمیت زیادی دارد و همانگونه که شاهدیم در قانون اساسی کشورمان و همچنین در سند چشم انداز 2004، برنامه ششم توسعه و در سیاست‌های کلی کشور به موضوع سلامت اجتماعی تاکید و توجه بسیاری شده است.

 وی با اشاره به توجه و تاکید نظام جمهوری اسلامی ایران به موضوع سلامت اجتماعی، افزود: ما باید به موضوع سلامت اجتماعی دیدگاه روشن گرایانه ای داشته و به وسیله همکاری و تعامل دانشگاه‌ها با سازمان یونسکو قدم های مهمی در حوزه‌ی بین الملل انجام دهیم.

شایان ذکر است، در این مراسم، دبیرکل کمیسیمون یونسکو در ایران وعده‌ی تاسیس دفتر یونسکو در تبریز، و برگزاری کرسی‌های مشترک با سازمان یونسکو و همچنین حمایت از تحقیقات و پژوهش‌های ارزشمند را به حاضران داد.

همایش ارتقای کیفی سلامت اجتماعی در دانشکده ی علوم پزشکی برگزارشد و سه نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به نام های شیدا مهنام، ژیلا خامنه‌یان و مریم برادران، مقالاتی در خصوص سلامت اجتماعی ارائه کردند.


  • نوشته شده
  • توسط رضا محمدی نسب
  • تعداد بازدید 2351
  • تایید شده
  • در 1394/11/26
  • ساعت 16:9
برچسب ها