برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 10 بهمن 1394
کد 1404

معاون طب سنتی وزارت بهداشت: ساخت 20 سلامتکده با معماری ایرانی در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد

معاون طب سنتی وزارت بهداشت: ساخت 20 سلامتکده با معماری ایرانی در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد

 

 

معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: 75 درصد پایگاه‌های سلامت مصوب و 81 درصد مراکز جامع ارائه خدمات سلامت در حاشیه شهرها فعال شده اند و 95 درصد جمعیت حاشیه نشین در این برنامه تحت پوشش قرار گرفته اند .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکترمحمود خدادوست در مراسم رونمایی از پایگاهها ومراکز سلامت جامعه در حاشیه شهرها با بیان اینکه آذربایجان شرقی یکی از بهترین و موفق‌ترین استان ها در اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت بوده است، گفت: اجرای موفق و موثر طرح تحول با  وجود مشکلات موجود در دوران تحریم تنها با تعامل و همدلی و همزبانی همه مقامات استانی تحقق یافته است.

وی افزود: در قانون اساسی ایران پرداختن به حوزه سلامت و امور پزشکی و تامین زیرساخت‌های لازم برای دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی‌‌ و درمانی مورد تاکید است اما علی رغم تاکیدات قانونی ، همواره سلامت در اولویت های یازدهم تا سیزدهم در کشور بوده است .

وی با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید مساله سلامت در اولویت دوم و سوم قرار گرفت، ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت پس از انقلاب به عنوان اتفاقی نادر در طول تاریخ خواهد ماند این اتفاق میسر نبود مگر به پشتوانه مدیریت جهادی و سخت کوشی وزیر و پشتوانه دینی و اعتقادی مبنی بر اینکه راه رسیدن به خدا با خدمت صادقانه و بی ریا هموار خواهد شد .

خدادوست تاکید کرد: در آغاز اجرای طرح تحول سلامت، نگرانی‌هایی مطرح می شد مبنی بر اینکه پرداختن به حوزه درمان به نوعی ایجاد هزینه مضاعف در نظام سلامت است و پایداری و ماندگاری در ارائه خدمت نخواهد داشت، اما در واقعیت وزارت بهداشت با تمام قوا و برنامه های منسجم به تمامی حوزه ها وارد شد .

معاون طب سنتی وزارت بهداشت با گریزی بر اقدامات حوزه تحول سلامت اظهار کرد: 11 میلیون نفر در اجرای طرح تحول سلامت در سطح کشور بیمه شدند که درآمد این افراد زیر یک میلیون تومان بوده است و این واقعیت ، توجه وزارت بهداشت و رفاه به افراد کم درآمد جامعه را نشان می دهد .

وی افزود: ارائه خدمت در 370 بیمارستان با ظرفیت 8 میلیون نفر بستری در سال و کاهش پرداختی برای درمان بیماران از جیب مردم به حدود 6 درصد و برای کسانی که از نظام ارجاع استفاده میکنند  به 3 درصد ازاتفاقات مهم در تاریخ کشور است .

وی با بیان اینکه بالغ بر 10 هزار نفر از قشر متخصص در کشور تربیت شده و چهار هزار نفر پزشک در مناطق محروم در حال خدمت رسانی هستند، گفت:  در بخش سرطانی ویزیت 40 میلیون نفر بیمار، از   35 هزار تومان به سه هزار تومان در بیمارستان های دولتی کاهش یافت .

معاون طب سنتی وزیر بهداشت گفت: حدود دو هزار خانه بهداشت ساخته شد و هم چنین مراکز بهداشتی و درمانی و محل زیست پزشکان در روستاها  نیز بازسازی و نوسازی شد .

وی اجرای این برنامه را توجه به قشر فقیر و کم درآمد جامعه دانست و گفت: حدود سی سال قبل وقتی نظام ارائه خدمات شبکه ای راه افتاده بود خدماتی نسبتا مطلوب در روستاها ارائه می شد و حاشیه شهر از نعمت حداقلی حوزه بهداشت محروم بودند و حداقل زیرساخت های رفاهی را نداشتند اما این اتفاق مهم در دولت تدبیر و امید توجه به حاشیه شهر بود که قبلا مورد غفلت واقع شده بود .

 

خدا دوست تاکید کرد: بر اساس آخرین سرشماری بالغ بر 10 میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین در کشور داریم که این جمعیت از حداقل خدمات بهداشتی درمانی برخوردارند و نیاز به ارائه خدمات بهتر در مراکز درمانی و بهداشتی پیشرفته دارند .

وی همچنین اظهار کرد: در طرح تحول سلامت، ساخت  20 سلامتکده با معماری ایرانی در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد که در استان آذربایجان شرقی نیز یکی از این مراکز افتتاح خواهد شد و خوشبختانه در بهمن ماه در 10 دانشگاه کشور به صورت پایلوت ادغام خدمات حفظ تندرستی و توسعه بر اساس آموزه های طب سنتی در نظام سلامت کشور انجام خواهد شد .

 

 

 

  • نوشته شده
  • توسط بهزاد محمدعلیزاده
  • تعداد بازدید 3191
  • تایید شده
  • در 1394/11/10
  • ساعت 15:29