برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : پنجشنبه 17 دي 1394
کد 1307

نجات مادر باردار در روستای گل آخر منطقه سهند شهرستان بستان آباد

پیرو گزارش مورخه 10/10/1394 به مرکز فوریتهای پزشکی 115 بستان آباد، و اعلام به مدیریت بحران شهرستان، رأس ساعت 16 عصر اکیپ نجات مادر باردار متشکل از ماماهای شبکه بهداشت و درمان، تیم امداد و نجات هلال‌احمر و اداره راهداری به منطقه اعزام گردیدند ولی به علت برف و کولاک شدید و صعب العبور بودن مسیر و کوهستانی بودن منطقه مذکور، عملیات بازگشت اکیپ اول تا ساعت 3 بامداد روز جمعه بدون نتیجه پایان یافت. (روستای گل آخر در دامنه کوههای سهند و در مسافت 40 کیلومتری مرکز شهرستان واقع گردیده است که مسیر آسفالت روستا به شدت نامناسب بوده و در مواقع کولاک مسدود می گردد).

مجدداً پس از فروکش شدن کولاک در منطقه، اکیپ دوم متشکل از ماما و پرستار با همکاری هلال‌احمر و راهداری شهرستان، و فرمانداری رأس ساعت 13 ظهر روز جمعه مورخه 11/10/1394 عازم منطقه گردیدند ولی به علت کولاک شدید و گرفتار شدن اکیپ دوم در میانه راه، عملیات نجات مادر تا ساعت 15 روز شنبه مورخه12/10/94 به طول انجامید. لازم به ذکر است عملیات نجات جان مادر باردار توسط خودروهای برف‌رو( آرگو) صورت پذیرفت و عبور خودروهای شاسی‌بلند در معیت خودروهای برف‌روب و بولدوزر راهداری به علت کولاک شدید ممکن نبود که یک نفر ماما و پرستار با قبول خطر ریسک بالای جانی سوار آرگو شدن که به دلیل نداشتن سقف،ایمنی ازنظر سرنشین هم نداشت . در پایان عملیات، مادر باردار باحال عمومی مساعد به اورژانس بیمارستان استاد شهریار منتقل گردید و توسط متخصصین زنان و زایمان و داخلی ویزیت گردید و طی هماهنگی با معاون محترم درمان دانشگاه و خانم دکتر فیروزی در معیت گروه‌درمانی به بیمارستان امام رضا(ع) انتقال یافت.ضمناً" در طی عملیات نجات در 3 روز گذشته یک مادر باردار دیگر که در همان مسیر منتهی به روستای گل آخر ؛ احتمال زایمان زودرس می‌رفت به بیمارستان استاد شهریار و اتاق اسکان مادران باردار انتقال یافتند.

به دلیل برف و کولاک شدید با تقاضای اعزام بالگرد به منطقه موافقت به عمل نیامده و همچنین 3 خودروی امداد شبکه بهداشت و درمان به دلیل مسدود بودن مسیر در میان برف گرفتارشده و بین راه مانده‌اند که پس از باز شدن مسیر، اقدامات لازم به‌منظور انتقال خودروها به شبکه بهداشت و درمان بستان‌آباد صورت خواهد پذیرفت.


  • نوشته شده
  • توسط رضا محمدی نسب
  • تعداد بازدید 3988
  • تایید شده
  • در 1394/10/17
  • ساعت 10:5