برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 24 آذر 1394
کد 1228

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی پتانسیل بالایی برای تولید فناوری دارند

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز معتقد است با توجه به اینکه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جزو افراد نخبه هستند، پتانسیل بالایی برای تولید فناوری دارند.

 

" دكتر اکبر غلام پور" در مراسم روز فناوری در دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: مدیریت توسعه معاونت تحقیقات و فناوری در دو سال اخیر تأسیس‌شده و نوپا است و هدف از تأسیس آن سروسامان بخشیدن به بحث فناوری و اختراعات و تجاری‌سازی آن‌ها است.

 

وی افزود: می‌خواهیم اعضای هیئت‌علمی، شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس کنند و همچنین پایان‌نامه‌های دانشجویی را به سمت‌وسوی تجاری‌سازی هدایت کنیم.

 

وی عنوان کرد: داوری ادعانامه‌های ثبت اختراع در حوزه پزشکی و همچنین بررسی طرح‌های فناورانه دانشجویان و اساتید دانشگاهی و هدایت این طرح‌ها به سمت تجاری‌سازی و تولید انبوه آن‌ها جزو برنامه‌هاست. همچنین موضوع انتقال دانش به صنعت را نیز پیگیری می‌کنیم.

 

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در یک سال گذشته 30 پیش‌نویس طرح فناورانه تصویب‌شده است و پنج طرح فناورانه به مرحله تولید محصول رسیده‌اند.

 

سید اسماعیل هاشمی اقدم، مدیر مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در مراسم روز فناوری گفت: اقتصاد دانش‌بنیان بسیار سودآور است، اکنون مثل گذشته اقتصادها مبتنی بر نیروی انسانی نیست، بلکه اقتصادها مبتنی بر دانش و فناوری است.

 

وی بابیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان استقلال سیاسی نیز در پی دارد، اظهار کرد: ازنظر تولید علم در رتبه 13 جهان ولی ازنظر اقتصاد دانش‌بنیان در رده 119 جهان قرار داریم که این نشانگر ضعف ما در این حوزه است.

 

هاشمی اقدم خاطرنشان کرد: تا پایان برنامه توسعه پنجم باید 20 هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور ثبت شود که هم‌اکنون تنها سه هزار شرکت دانش‌بنیان وجود دارد و در استان آذربایجان شرقی نیز 70 شرکت دانش‌بنیان ثبت‌شده است.

 

رضا محمد زاده نماینده مرکز رشد بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این مراسم گفت: سال 90 مرکز رشد بیوتکنولوژی آغاز به کارکرده و از سال 92 شروع به جذب شرکت کرده است.

 

به گفته وی، حمایت از صاحب ایده، کمک به تسهیل فرآیند رشد صنایع کوچک استان، حمایت از کارآفرین، جذب سرمایه‌گذار در جهت توسعه و تولید محصولات، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ... جزو رسالت‌های این مراکز رشد است.

 

وی گفت: چهار شرکت و دو هسته فناوری در مرکز رشد بیوتکنولوژی مستقر هستند و همچنین یک شرکت رشد توسعه‌یافته و از مرکز رشد خارج یافته است.

 

سالار همتی مدیر مرکز رشد فرآورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این مراسم گفت: تبدیل علم به ثروت تنها با کمک ایده پرداز انجام نمی‌گیرد، بلکه باید سرمایه‌گذار، کارآفرین و دیگر ارکان نیز در 14 مرحله تبدیل ایده به ثروت حضورداشته و ایفای نقش کنند.


  • نوشته شده
  • توسط رضا محمدی نسب
  • تعداد بازدید 2822
  • تایید شده
  • در 1394/09/24
  • ساعت 13:51