برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 20 آبان 1394
کد 1060

با مراقبت های تکاملی((nidcap، نوزادان آینده سالم تری خواهند داشت

با مراقبت های تکاملی((nidcap، نوزادان آینده سالم تری خواهند داشت

با مراقبت های تکاملی((nidcap، نوزادان آینده سالم تری خواهند داشت
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، پروفسور نیک کاملن محقق و استاد دانشگاه هلند در حاشیه کارگاه آموزشی مراقبت های تکاملی نوزادان در بیمارستان الزهرای تبریز، با بیان اینکه پیام اصلی ورک شاپ مراقبت های تکاملی نوزادان(nid cap) فراهم کردن محیط مناسب برای نوزادان در کنار مادران است، گفت: نوزادانی که زودتر از نه ماه به دنیا می آیند محل مناسب رشد آنان رحم مادر بود بنابراین باید محیطی مشابه رحم مادر برای آن ها ایجاد کرد تا در محیطی سالم و آرام در کنار والدین خود رشد کنند و در آینده مغز سالمی داشته باشند.
پروفسور نیک تاکید کرد:  با مراقبت های تکاملی((nidcap نوزادان، آینده سالم تر و احساسات عواطف و شخصیت بهتری خواهند داشت و طبق مطالعاتی که در سوئد انجام شده است اگر مراقبت های نوزادان به این روش انجام گیرد والدین نیز ارتباط بهتری با نوزادان خواهند داشت چرا که این روش مراقبت انسانی را ترویج می کند.
وی افزود: ما می توانیم نوزادان را زنده نگه داریم اما مهم این است که زندگی خوب و سالمی به آن ها ببخشیم تا آینده ای روشن و پر از نشاط و سلامتی داشته باشند.
پروفسور نیک افزود: در این روش رفتار نوزاد را تحت نظر می گیریم و تمامی حرکات و رفتارها و هم چنین ضربان قلب و رنگ پوست نوزاد را به دقت بررسی کرده و با دریافت این یافته ها اقدامات لازم را جهت مراقبت از نوزادان اعمال می کنیم.
محقق و استاد دانشگاه هلند همچنین خاطر نشان کرد: در این روش نشانه ها و یافته هایی را از رفتار و حرکات نوزادان می گیریم و پاسخ مناسب را اعمال می کنیم و البته خانواده ها را نیز در این جریان درگیر می کنیم.
وی با بیان اینکه در اردیبهشت ماه سال جاری نیز آموزش هایی را در بیمارستان الزهرا داشته ایم، اضافه کرد: نسبت به اوایل سال می بینیم که بیماران در لانه های خود وضعیت بهتری دارند و درک بهتری از نوزادان در پرسنل مشاهده می شود و شرایط محیطی مراقبت از نوزادان نیز نسبت به قبل ارتقا یافته است.
بنا بر همين گزارش، محمد باقر حسینی در حاشیه کارگاه آموزشی مراقبت های تکاملی نوزادان،  با اشاره به برگزاری ورک شاپ مراقبت های تکاملی نوزادان ((nid cap در بیمارستان الزهرای تبریز گفت: دومین ورک شاپ آموزشی مراقبت های تکاملی نوزادان به مدت چهار روز با حضور پروفسور نیک کاملن از کشور هلند برگزار شد.
فوق تخصص نوزادان و رئیس بخش NICU مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) گفت: بیمارستان الزهرای تبریز، حافظیه شیراز و مهدیه تهران برای ارائه این آموزش ها انتخاب شده اند تا با حمایت یونیسف و توسط اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت، دوره های آموزش پیوسته در این خصوص برگزار شود.
وی افزود: اولین دوره این ورک شاپ اردیبهشت ماه سال جاری در بیمارستان الزهرا برگزار شد و این دومین ورک شاپی است که با حضور پروفسور نیک با هدف آموزش مراقبت های تکاملی نوزادان به پزشکان و پرستاران برگزار می شود.
دکتر حسینی هدف اصلی از آموزش مراقبت های تکاملی نوزادان را توجه به مغز نوزادان و حفظ ارتقای سلامت آن ها دانست و اظهار کرد: پروفسور نیک آموزش های لازم را برای چهار نفر از فراگیران که از متخصصان بخش نوزادان هستند ارائه می دهند و سپس این آموزش ها از طریق این فراگیران به پرستاران و پزشکان دیگر نیز ارائه می شود.

  • نوشته شده
  • توسط فاطمه دایی
  • تعداد بازدید 4079
  • تایید شده
  • در 1394/08/20
  • ساعت 12:58