برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : دوشنبه 18 آبان 1394
کد 1045

کنگره بین المللی نقشه برداری مغز ایران

کنگره بین المللی نقشه برداری مغز ایران

...
دومین کنگره بین المللی نقشه برداری مغز در ایران در تاریخ ۲۳-۲۵ آبان ۱۳۹۴ در تهران برگزار می شود. کنگره امسال با همکاری موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار خواهد شد. دانشمندان عالی رتبه این رشته از کشور های اروپایی در کنگره سخنرانی می کنند.

نقشه برداری مغز علم مطالعه ساختمان و عملکرد مغز با استفاده از انواع فنآوری های پیشرفته اندازه گیری مقادیر بیولوژیک است که حاصل آن به صورت نقشه فضایی- زمانی نمایش داده می شوند. این علم بخشی از پزشکی است که از علوم روانشناسی، مهندسی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، کامپیوتر و نانوتکنولوژی کمک می گیرد. "نقشه برداری مغز" گرچه از "تحلیل تصویر" image analysis اسفاده بسیار می کند اما معادل آن نیست چرا که تحلیل تصویر، بعنوان شاخه ای از مهندسی، فقط یکی از مهارت هایی است که در نقشه برداری مغز مورد استفاده قرار می گیرد.

در ایران احتمالا اولین متن نوشته شده تحت عنوان نقشه برداری مغز رساله دکترای پزشکی عمومی جناب آقای دکتر مجتبی زارعی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال ۱۳۶۹ تحت عنوان "نقشه برداری فعالیت الکتریکی مغز" با نظارت استاد دکتر حسن عشایری و استاد دکتر حمید اشکانی است. 

در 23 اسفند 1382 جناب آقای دکتر زارعی که خود از اعضای هیات علمی مرکز تصویربرداری عملکردی مغز در آکسفورد (Oxford Centre for FMRI of the Brain) که زیر مجمرعه بخش مغز و اعصاب دانشگاه آکسفورد است، بود اقدام به ایجاد یک ارتباط علمی میان آن مرکز و مرکز تحقیقات تکنولوژی پزشکی بیمارستان امام خمینی کرد، تا پایه های علم نقشه برداری مغز در کشور ریخته شود. این ارتباط بصورت تبادل اطلاعات علمی، و مطرح کردن طرح های قابل انجام و آموزش نیروی انسانی لازم در کشور بود.

اولین کارگاه تحلیل تصویر ام.آر.آی عملکردی توسط متخصصین دانشگاه آکسفورد (دکتر هایدی یوهانسن برگ، دکتر متیو راشورث، دکتر کریستن بکمن و دکتر زارعی) در تاریخ 7-10 خرداد 1384 در  مرکز تحقیقات تکنولوژی پزشکی بیمارستان امام خمینی تهران و با حمایت رییس مرکز جناب آقای دکتر سرکار و همکارانشان برگزار شد.

براي اطلاعات بيشتر به آدرس زير مراجعه فرماييد:

http://nbmc.ir/fa/about.aspx?module=13


  • نوشته شده
  • توسط رضا محمدی نسب
  • تعداد بازدید 2207
  • تایید شده
  • در 1394/08/23
  • ساعت 10:22