برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 22 ارديبهشت 1397
کد 6778

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در سومین اختتامیه جشنواره بین‌المللی سیمرغ:

جشنواره بین المللی سیمرغ مردمی ترین جشنواره فرهنگی و هنری کشور تبدیل شده است

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که دانشگاهیان جهان و نخبگان فرهنگی و هنری اقدامات جنگ افروزانه سیاستمداران‌شان را برنمی‌تابند، تصریح کرد: نخبگان دانشگاهی به تعامل فرهنگی می‌اندیشند و نه جنگ تمدن‌ها و این یکی از موفقیت‌های این دوره از جشنواره سیمرغ است.
 
به گزارش وبدا، سومین و آخرین آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سیمرغ در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رییس نهمین جشنواره سیمرغ در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: بعد از گذشت هفت ماه از زمان اعلام فراخوان جشنواره و پس از گذشت یک هفته از مرحله پایانی این دوره از جشنواره به ایستگاه آخر رسیده‌ایم و امیدوارم هفته‌ای را که پشت سر گذاشتیم و میزبان شما بودیم هفته‌ای پر نشاط، هیجان‌انگیز و خاطره انگیز بوده باشد و توانسته باشید این هفته را به خوبی پشت سر بگذارید.
جشنواره بین المللی سیمرغ مردمی ترین جشنواره فرهنگی و هنری کشور تبدیل شده است
وی با اشاره به اینکه این دوره، چهارمین دوره از جشنواره سیمرغ است که در دولت تدبیر و امید آن را برگزار شده است و به همت همه دانشگاه‌های علوم پزشکی سال به سال بر کیفیت و کمیت این جشنواره افزوده شده است، گفت: امسال ۵۲ هزار اثر به جشنواره ارائه شد که نشان می‌دهد جشنواره سیمرغ به مردمی‌ترین جشنواره فرهنگی و هنری کشور تبدیل شده است.
به رغم تبلیغات مسموم و ایران‌هراسی دشمنان ۹۳ کشور در جشنواره شرکت کردند
دکتر فراهانی اظهار کرد: این دوره از جشنواره در حالی بین‌المللی شد که شاهد تبلیغات مسموم و ایران‌هراسی دشمنان کشور بودیم و در یک سال گذشته مثلث شوم و شیطانی ترامپ، بن سلمان و نتانیاهو تبلیغات عظیمی علیه ایران به راه انداختند ولی به رغم این تبلیغات ناجوانمردانه شاهدیم که ۹۳ کشور در این دوره از جشنواره شرکت کردند و نکته جالب توجه این است که به لحاظ تعداد آثاری که در بخش بین‌الملل جشنواره ارائه شد، ایالات متحده آمریکا دومین کشور شرکت کننده در جشنواره بود؛ اتفاقی که نشان داد دانشگاهیان جهان و نخبگان فرهنگی و هنری سیاست‌های جنگ افروزانه سیاستمداران‌شان را برنمی‌تابند؛ نخبگان دانشگاهی به تعامل فرهنگی می اندیشند و نه جنگ تمدنها و این یکی از موفقیت های این دوره از جشنواره بود.
رییس نهمین دوره جشنواره سیمرغ در ادامه اظهار کرد: رسانه‌های معدودی جشنواره را با رسالت‌های وزارت بهداشت همخوان و همراه نمی‌دانستند و به نوعی آن را زیر سوال بردند یا به عبارتی گفتند این جشنواره یک دورهمیِ فرهنگی است و چرا منابع بزرگی صرف این جشنواره می‌شود که در پاسخ باید گفت، یکی از اهداف معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از برگزاری جشنواره سیمرغ، افزایش نشاط در دانشگاه‌ها است و  یکی دیگر از اهدافمان افزایش سرمایه فرهنگی و اجتماعی دانشجویان و دانشگاهیان است.
انشجویان بهره مند از سرمایه فرهنگی در زندگی فردی و اجتماعی موفق ترند
دکتر فراهانی اظهار کرد: مطالعاتی که در دانشگاه‌های دنیا انجام شده نشان داده است که دانشجویان برخوردار و بهره‌مند از سرمایه فرهنگی بالا در زندگی فردی و اجتماعی‌شان موفق‌تر خواهند بود؛ بنابراین آشنایی با سرمایه‌های فرهنگی کشور بسیار مهم است. شاید روز نخست جشنواره را جشنواره‌ای آماتور می‌دانستیم که به دنبال پروراندن هنرمندان بزرگ نیست اما اکنون معتقدیم این مهم نیز غیرممکن نیست و همان‌گونه که هنرمندان بزرگ زیادی در جامعه پزشکی وجود دارند، جشنواره سیمرغ نیز می‌تواند بستری برای پرورش هنرمندان بزرگ در جامعه پزشکی فراهم کند.
وی، ضریب هوشی بالا، جوانی و ذهن خلاق را از مزیت‌های نسبی دانشجویان هنرمند علوم پزشکی برشمرد که باید به آن توجه کنند و افزود: معتقدم سال‌های آینده این جشنواره می‌تواند آثاری ارائه کنند و ایده‌هایی به دنیای هنر ارائه کند که به دنیای هنر نیز خدمت خواهد کرد؛ البته ضریب هوشی و خلاقیت دانشجویان به شرطی به ارائه آثار بهتر هنری و فرهنگی می انجامد که دانش و معرفت خود را افزایش دهند.
دکتر فراهانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر فضای مجازی ذائقه ما را تغییر داده است از دانشجویان خواست برای کسب معرفت به مطالعات عمیق و تامل در آموخته های خود بپردازند و اظهار کرد: در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت امسال آموزش‌های هنری را در دستور کارمان قرار داده‌ایم. نکته دیگر این است که دانشگاه‌های ما باید تمام بودجه‌ای که دولت در سرفصل فرهنگی به آن‌ها اختصاص داده است را صرف فعالیت‌های فرهنگی کنند و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تحقق این مهم را به دقت و به صورت قاطعانه دنبال خواهد کرد.
معاون وزیر بهداشت موفقیت جشنواره سیمرغ در طول ۴ سال اخیر را مرهون حضور ۵۲ هزار شرکت کننده‌ای دانست که آثارشان را به دبیرخانه جشنواره ارائه کرده اند و گفت: بخش دیگری از این موفقیت مرهون دانشجویان کشور به عنوان ستاره‌های فرهنگی نیز سفیران پرتلاش جشنواره در دانشگاه‌های علوم پزشکی است.
دکتر فراهانی همچنین از روسای و معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی و دبیران و مسئولان دبیرخانه‌های دانشگاهی جشنواره قدردانی کرد و گفت: یکی از ماموریت‌هایی که از روز نخست مسئولیت دنبال کرده‌ام، فعال کردن کانون های فرهنگی و هنری در دانشگاه های علوم پزشکی بوده است و وزیر محترم نیز در تمام جلسات این هدف و این مهم را دنبال می‌کنند. اگر حمایت‌های همه‌جانبه ایشان بود برگزاری این جشنواره با مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد و وزارت بهداشت نیز با آن درگیر است امکان پذیر نبود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد دانشجویان و سفیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی اسوه‌ای برای تمام دانشجویان کشور باشند.
  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 161
  • تایید شده
  • در 1397/02/22
  • ساعت 10:26