برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1396
کد 5805

مدير كل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت:

حضور ٢٤ تيم سلامت روان در مناطق زلزله زده/ غربالگری رواني اجتماعي بیش از 25 هزار نفر از زلزله زدگان استان كرمانشاه

مدير كل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با بيان اينكه 24 تیم سلامت روان در مناطق زلزله زده حضور دارند، گفت: تاكنون ٢٥٧٥٠ نَفَر از زلزله زدگان تحت غربالگری هاي رواني اجتماعي قرار گرفته اند.
دكتر احمد حاجبي در گفت و گو با وبدا درخصوص جزييات بازديد از روند خدمات تيم سلامت روان در مناطق زلزله زده كرمانشاه گفت: هدف از اين بازديد، بررسی وضعیت موجود و ارزیابی سطح آسیب های روانی ناشی از حادثه، شدت حادثه و تعداد تقریبی افراد آسیب دیده، ارزیابی تعداد نیروی روانشناس مورد نیاز، امکانات مورد نیاز ازقبیل اسکان، تغذیه و نحوه نقل و انتقال تیم ها به مناطق و همچنين هماهنگی با سایر دستگاه ها و سازمان های ذی ربط در استان از طریق برگزاری جلسات کمیته هماهنگی حمایت های روانی اجتماعی درحوادث و بلایا است.
مدير كل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت درخصوص روند کار تیم های سلامت روان گفت: در حال حاضر تعداد 24 تیم سلامت روان (48 روانشناس ) شامل روانشناسان استان های کرمانشاه، کردستان، همدان و لرستان در منطقه حضور دارند.
وي ادامه داد: طبق گزارشها، تا تاریخ ١٨ آذرماه، تقریبا 25750 نفر از کل افراد غربالگری شده اند که از این تعداد حدود 2803 نفر دارای علائم استرس هستند و نیاز به مداخلات تکنیکال دارند.
دكتر حاجبي خاطرنشان كرد: تیم هاي سلامت روان از طریق منطقه بندی که توسط گروه سلامت روان انجام شده است به مناطق زلزله زده اعزام می شوند.
وي گفت: اين تیم ها بر اساس پروتکل کشوری حمایت های روانی اجتماعی، با مراجعه به چادرها و یا کانکس ها و منازل، با پرسیدن چند سوال کوتاه غربالگری از تمام افراد تحت تاثیر حادثه را انجام می دهند.
مدير كل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت تصريح كرد: پس از غربالگری افراد آسیب دیده (افرادی که علائم استرس حاد دارند) را در قالب 4 گروه سنی تقسیم نموده و با تشکیل گروه هایی که متشکل از 8 الی 12 نفر هستند، برای افراد تعیین شده جلسات مداخلات روانی اجتماعی برگزار می کنند.

دكتر حاجبي درخصوص كاربرد روش های درمانی و مداخلاتی گفت: مداخلات روانی اجتماعی براساس پروتکل کشوری حمایت های روانی اجتماعی با تاکید بر مداخلات گروهی در قالب گروه های سنی انجام می شود، لذا اين تکنیک ها عبارتند از، ارائه کمک های اولیه روانشناختی، توضیح واکنش های روانی، مدیریت افکار مزاحم، مدیریت بیش برانگیختگی و مدیریت اجتناب که این مداخلات طی 3 الی 4 جلسه برای افراد آسیب دیده با فاصله 4 الی 5 روز انجام می شود.
وي درخصوص ارزيابي کارکرد تیم ها بيان كرد: با توجه به شرایط منطقه از نظر دسترسی، پراکندگی و وسعت حادثه و شرایط آب و هوايي تاکنون عملکرد تیم ها خوب و قابل قبول بوده است و توانسته اند نسبت به مدت زمان سپری شده از وقوع زلزله پوشش مناسبی ایجاد کنند.
دكتر حاجبي درمورد محل خدمت کارشناسان سلامت روان در مناطق زلزله زده گفت: كارشناسان سلامت روان، برای غربال گری در مناطق آسیب دیده (شهر و روستا ) به چادرها و محل اسکان حادثه دیدگان مراجعه می کنند و با حضور در چادرها اقدام به غربالگری فعال می کنند و برای ارائه خدمات تخصصی با تعیین یک چادر در محل حادثه، افراد غربال مثبت را به چادر دعوت می کنند و مداخلات فنی را در قالب گروه های سنی زیر 6 سال ، 6 تا 12 سال ، 12 تا 18 سال و 18 سال به بالا ارائه می كنند.
وي گفت: شرح وظایف تیم های سلامت روان، ارزیابی سطح آسیب در منطقه، شرکت در مراسم های عمومی مردم، ارائه کمک های اولیه روانشناختی، حضور در بیمارستان هایی که مصدومین حادثه بستری شده اند، ثبت اطلاعات افراد، غربالگری فعال در چادرها و کانکس ها، تشکیل گرو های آسیب دیده، ارائه خدمات فنی و روانشناختی به افراد آسیب دیده، ارسال گزارش عملکرد منظم به سطوح بالاتر، شناسايي افرادی که نیازمند خدمات مددکاری هستند و معرفی افراد واجد شرایط به دستگاه های ذیربط و پیگیری آنها است.

وي درخصوص آموزش هاي مديريت بحران به کارشناسان سلامت روان گفت: كارشناسان سلامت روان توسط دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با همکاری انجمن علمی روانپزشکی ایران و گروه های سلامت روان دانشگاه ها در کارگاه های کشوری یا منطقه ای آموزش می بینند.
دكتر حاجبي ادامه داد: تا کنون چهار کارگاه ظرفیت سازی برگزار شده است و حدود 150 نفر از همکاران روانپزشک و روانشناس آموزش دیده اند، در ضمن با ایجاد ظرفیت های مربی مربیان، علاوه بر تهران، امکان آموزش در استان کرمانشاه هم ایجاد شده است.
وي در پايان تاكيد كرد: در حال حاضر جهت هماهنگی های بیشتر و یکسان عمل کردن در منطقه، یک کمیته هماهنگی ملی حمایت های روانی اجتماعی با مشارکت دستگاه های ذیربط تشکیل شده که نقش سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرا در منطقه را دارد.
  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 213
  • تایید شده
  • در 1396/09/21
  • ساعت 10:54