برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : شنبه 11 آذر 1396
کد 5719

هشدارهای وزيربهداشت در همايش روز جهاني ايدز

آمار ایدز رو به افزایش است

وزیربهداشت با بیان اینکه آمار ایدز رو به افزایش است، گفت: تصور نکنید، عده ‌ای لاابالی به ایدز مبتلا می‌ شوند، همه مردم در معرض خطر هستند و همه در يك كشتي نشسته ايم و ايدز سال هاي متمادي مي تواند ناشناخته باقي بماند.

به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در همایش روز جهانی ایدز که صبح امروز برگزار شد، درخصوص این بیماری هشدار داد و گفت: عليرغم تمام تلاش هايي كه براي كنترل ايدز صورت گرفته، هنوز آمار اين بيماري رو به افزايش است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر بيش از 10 هزار بيمار مبتلا به ايدز درحال درمان هستند، خاظرنشان کرد: در قالب طرح تحول سلامت 11 ميليون نَفَر حاشيه نشين را تحت مراقبت هاي سلامت قرار داديم و توانستيم بيماران بيشتري را شناسايي كنيم.

دکتر هاشمی گفت: در يك پروژه مطالعاتی ، 316 مادر باردار را تحت آزمايش قرار داديم و 74 مورد مادر باردار مبتلا به ايدز شناسايي شد كه با درمان و مراقبت، 97 درصد آنها نوزادان سالم به دنيا آوردند.

وزیربهداشت با بیان اینکه از جهت آگاهی بخشي عمومي كارهايي انجام شد، اما كافي نيست، تصریح کرد: از صدا و سيما تشكر ميكنم، چرا كه گام هاي موثري در اطلاع رسانی از این بیماری برداشت و با پخش سريال پريا از شبکه 3 سیما موارد جديدي شناسايي شد و افرادي كه از بیماری خود آگاهی نداشتند، مراجعه كردند.

دکتر هاشمی با اشاره به این مطلب که 300 نفر درمانگر ايدز به نقاط مختلف كشور فرستاده شده است، گفت: محققين براي گام چهارم كنترل و نظارت و درمان ايدز در تلاش هستند.

وزیربهداشت خاطرنشان کرد: اينكه هرسال صحبت ها تكرار مي شود جاي غصه دارد، زيرا آمار ايدز رو به افزایش است.

دکتر هاشمی گفت: براي اولين بار بيماري ايدز را 30 سال پيش از خطيب نماز جمعه، آیت الله هاشمي رفسنجاني شنيدم كه ايشان گفتند خدا را شكر اين بيماري در ايران وجود ندارد و غرب به علت بي اخلاقي به آن دچار است، اما اكنون بيماري ايدز در كشور ما با اعتياد و روابط غيراخلاقي رو به افزايش است.

وزیربهداشت بیان کرد: خود را با كشورهايي كه باورهاي متفاوت دارند و از ما فاصله دارند، مقايسه نمي كنيم، حتي در مقايسه با كشورهاي همجوار مان نيز وضعيت خوبي نداريم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه اعتياد، ايدز و فحشا زيبنده تمدن هزارساله ما و شان انقلاب و حاكميت و دين نيست، اظهارداشت: بخشي از مراقبت به سياستمداران و بخشي به خود مردم برمي گردد، يعني اگر دولت كار خود را درست انجام ندهد، آیا مردم بايد نسبت به فرزندانشان بي توجه باشند؟ اين سلب مسئوليت است، چراكه وقتي با آسيب مواجه مي شويم، دنبال مسئولي غير از خود مي گرديم، لذا والدين بايد اكيدا مراقب فرزندان خود باشند.

وزیربهداشت با تاکید براینکه آمار زياد معتاد، طلاق، ايدز و صدها گرفتاري ديگر، كارنامه خوبي براي كشورمان ايران نيست، گفت: باید حرف بزنیم، البته من هم با بی‌عفتی مخالفم و باید برای صحبت کردن، هنر به خرج دهیم.

دکتر هاشمی گفت: ایدز با سیگار و قلیان و تریاک متفاوت است و فراگیری اش فاجعه است و تصور نکنید، عده ‌ای لاابالی به ایدز مبتلا می‌ شوند، همه مردم در معرض خطر هستند و همه در يك كشتي نشسته ايم و ايدز سال هاي متمادي مي تواند ناشناخته باقي بماند.

وزیربهداشت با بیان اینکه كنترل ايدز دست پزشكان نيست، ما آخر خط هستیم و خانواده‌ ها در خط اول قرار دارند، تصریح کرد: اگر خدمات وزارت بهداشت، بهورزان و مراقبین سلامت نبود، وضعیت ما از برخی کشورهای آفریقایی هم بدتر بود و لذا مسئولین موضوع اشتغال، رفاه اجتماعی، فقر و اقتصاد را باید در صدر برنامه ‌های خود قرار دهند.

دکتر هاشمی در پایان با تاکید براینکه هیچ وقت مدیران از من درخواست پول برای کنترل ایدز نکردند، هر چه بوده همکاری و حمایت بوده است، گفت: 30 سال قبل افتخارمان اين بود كه يك مورد هم ايدز نداريم اما امروز به كشورهاي همجوار غبطه مي خوريم.

  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 290
  • تایید شده
  • در 1396/09/11
  • ساعت 13:19