برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : سه شنبه 11 مهر 1396
کد 5275

سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگوی ویژه خبری:

هیچ انتخاب یا گزینه دیگری به جز ادامه اجرای طرح تحول سلامت وجود ندارد

دکتر حریرچی با بیان این که در بسیاری از آمارها و نظر سنجی ها، رضایتمندی مردم از طرح تحول سلامت 85 درصد گزارش شده است، گفت: هیچ انتخاب یا گزینه دیگری به جز ادامه اجرای طرح تحول سلامت وجود ندارد زیرا مسئولان رده بالای کشور و نظام، اجازه توقف این طرح را نمی دهند.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که با حضور همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت مجلس، و طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با موضوع، چالش های منابع مالی طرح تحول سلامت پخش شد، گفت:هیچ کشوری در دنیا نتوانسته هزینه های پرداختی مردم در حوزه سلامت را در یک سال، بیش از 5 درصد کاهش دهد.

وی در ادامه افزود: با اجرای طرح تحول سلامت، پرداختی مردم در یک سال، 16.8 درصد کاهش یافت که معادل کاهش هزینه 21 هزار تومانی برای خانوارها در ماه و معادل 40 درصد یارانه های نقدی است.

دکتر حریرچی با بیان این که در طرح تحول سلامت، 16 میلیون خدمات بستری و 150 میلیون خدمات سرپایی ارائه شد، تصریح کرد: در طرح تحول سلامت، هزینه های کمرشکن سلامت، 0.57 درصد کاهش یافت و در سالهای 94 و 95، 910 هزار نفر از مردم، کمتر دچار هزینه های کمر شکن در حوزه سلامت شدند.

وی با بیان این که در حال حاضر، 2.32 درصد از مردم کشور، دچار هزینه های کمر شکن در حوزه سلامت هستند، گفت: بر اساس قانون برنامه های چهارم و پنجم و ماده 78 برنامه ششم توسعه ، باید این هزینه ها به کمتر از یک درصد در کل جمعیت برسد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به 450 هزار پرسنل وزارت بهداشت ادای احترام می کنم زیرا با وجود تاخیر یک ساله در پرداخت مطالبات خود، نگذاشتند هیچ خدشه ای به خدمات درمانی و سلامت مردم وارد شود.

وی در عین حال گفت: خیلی دشوار است که یک فرد که در بخش دولتی شاغل است و درآمدی از بخش خصوصی ندارد، مطالبات خود را با تاخیر 12 تا 14 ماهه دریافت کند.

دکتر حریرچی افزود: تاخیر در پرداختی به داروخانه ها با تسویه سال ۹۵، در چند روز گذشته به حدود 6 ماه کاهش یافت

معاون کل وزارت بهداشت گفت: برای منابع حوزه سلامت طبق قانون از محل ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها 6800 میلیارد تومان به طرح تحول سلامت اختصاص پیدا کرد که از این محل در سال 93، تقریبا کل این بودجه، در سال 94 تقریبا نصف این بودجه یعنی 3100 میلیارد تومان و در سال گذشته کمتر از یک سوم یعنی 2600 میلیارد تومان به وزارت بهداشت پرداخت شد در حالی که خدمات بدون هیچ کم و کاستی به مردم ارائه شد و حتی با گسترش خدمات نیز روبرو بودیم.

دکتر حریرچی در مورد برخی گفته ها مبنی بر بودجه 10 هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت نیز گفت: مملکت آزاد است و ارقامی ممکن است اعلام شود اما ارقام رسمی بیانگر این ادعای کذب نیست.


وی گفت: از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده در سال 93، 2380 میلیارد تومان به وزارت بهداشت اختصاص یافت ولی در سالهای بعد این رقم به طور کامل پرداخت نشد.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: اعتبار یک درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده، از منابع پایدار برای حوزه سلامت است اما هدفمندی یارانه ها، منبع پایداری نیست و قبل از دولت یازدهم حتی یک ریال از این محل به وزارت بهداشت پرداخت نشد.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: هیچ انتخاب یا گزینه دیگری به جز ادامه اجرای طرح تحول سلامت وجود ندارد زیرا مسئولان رده بالای کشور و نظام، اجازه توقف این طرح را نمی دهند.

وی گفت: رییس جمهور، دستوراتی برای واریز نه بیست و هفتم حق بیمه سازمان تامین اجتماعی به خزانه داده تا این منابع، تحت کنترل باشد و صرف درمان بیمه شدگان شود اما تا کنون ساز و کاری برای آن در نظر گرفته نشده است.

به گفته دکتر حریرچی برای تامین منابع پایدار در حوزه سلامت، یا باید در پرداخت یارانه ها و یا قیمت سوخت و حامل های انرژی و یا بستن مالیات بر کالاهای آسیب رسان به سلامت برنامه ریزی و تجدید نظر شود.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: به پشتوانه دولت و نظام و همکاری پرسنل وزارت بهداشت، برای ارائه خدمات بدون هیچ کاستی به مردم، ایستاده ایم اما بدون منابع پایدار، ادامه طرح تحول سلامت، دشوار است.

دکتر حریرچی در ادامه در خصوص تعرفه ها نیز گفت: رشد تعرفه ها در کل 3 تا 5 درصد بوده و رشد تعرفه ها در سال 94، صفر درصد بود
 
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: به اذعان مدیرکل منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، توانستیم با پرداخت دو هزار میلیارد تومان بیشتر، از 10 هزار میلیارد تومان دریافت های غیرقانونی و غیرمتعارف از مردم، جلوگیری کنیم.

وی با بیان این که حدود 40 سال در کشور، پرداختی مردم در حوزه سلامت، بیش از 50 درصد بود و فقط 30 کشور در دنیا چنین وضعیت نامناسبی داشتند، گفت: در اکثر کشورهای دنیا، حدود 90 تا 95 درصد از اعتبارات حوزه سلامت از دو محل دولت و بیمه و همچنین جیب مردم و حدود 7 تا 8 درصد نیز از محل بیمه های تکمیلی و خیریه ها، تامین می شود.


دکتر حریرچی گفت: دولت و بیمه ها در ایران حدود 35 تا 40 درصد از هزینه های حوزه سلامت را تامین می کردند و اگر می خواهیم هزینه های پرداختی مردم در حوزه سلامت کاهش یابد، دولت و بیمه ها باید 60 درصد از هزینه های حوزه سلامت را تامین کنند.

وی با اشاره به این که در دو سال اول اجرای طرح تحول سلامت، سهم دولت و بیمه ها از تامین هزینه های حوزه سلامت به 51 درصد افزایش یافت، افزود: در برنامه های چهارم و پنجم توسعه مکلف بوده ایم که هزینه های پرداختی مردم را به 30 درصد و در برنامه ششم به 25 درصد کاهش دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین افزود: بیمه ها منابع خود را از دو محل حق بیمه و پرداخت نیابتی دولت بجای اقشار آسیب پذیر مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی و 9 میلیون بیمه شده جدید تامین می کنند.

دکتر حریرچی با بیان این که یکی از محل های منابع پایدار برای حوزه سلامت، مالیات بر کالاهای آسیب رسان به سلامت است ،یاد آور شد: دکتر دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت محاسبه کردند که می توانیم در طول دو سال، مالیات بر کالاهای آسیب رسان به سلامت و دخانیات را از 4800 به 11000 میلیارد تومان افزایش دهیم.


قائم مقام وزیر بهداشت یکی از راهکارهای پایداری منابع در حوزه سلامت را افزایش ظرفیت پرداخت اقتصاد ملی به حوزه سلامت عنوان کرد و گفت: با رشد اقتصادی در سالهای اخیر، وضعیت دولت و بیمه ها بهبود می یابد.

وی دومین راهکار پایداری منابع در حوزه سلامت، مدیریت بهینه منابع عنوان کرد و یاد آور شد: وزارت بهداشت در حال حاضر 15 هزار و 263 میلیارد و 100 میلیون تومان بدهی به بخش های دارویی، لوازم مصرفی پزشکی، تجهیزات پزشکی، قراردادهای تامین غذا، پرسنلی و کارانه دارد اما از سوی دیگر، 18 هزار و 815 میلیارد و 300 میلیون تومان طلبکار است که این نشان دهنده تراز مثبت مالی 3600 میلیارد تومانی وزارت بهداشت است.

وی تصریح کرد: تراز مثبت مالی وزارت بهداشت با وجود بهره مندی مردم از خدمات بهداشتی و درمانی، یک دستاورد بزرگ برای نظام سلامت است.

دکتر حریرچی یاد آور شد: 11 هزار و 940 میلیارد و 200 میلیون تومان از 4 بیمه اصلی مطالبه داریم

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در طرح تحول سلامت، کنترل هزینه ها خوب بوده اما باید بهتر شود، تاکید کرد: ضرورت دارد که منابع حوزه سلامت به منابع پایدار متصل شود تا در صورت روی کار آمدن هر رییس جمهور یا وزیری، خدشه ای به طرح تحول سلامت وارد نشود.

وی در پایان گفت: صرفه جویی، کاهش و کنترل هزینه ها در نظام سلامت از برنامه های اصلی دکتر هاشمی است.
  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 358
  • تایید شده
  • در 1396/07/11
  • ساعت 12:8