برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396
کد 4824

نتایج نظرسنجی مرکز مطالعات بین المللی مریلند درباره حوزه سلامت دولت یازدهم

تغییرات چشمگیر در حوزه سلامت ایران

بهبود حوزه بهداشت و درمان ایران رتبه نخست را در این نظرسنجی داراست / پارامترهایی چون، بهبود روابط خارجی، افزایش آزادی مدنی، پیشرفت ایران، افزایش خودکفایی و بهبود اقتصادی در رتبه های بعدی قرار دارند/ تحقق وعده های رییس جمهوری در حوزه سلامت
دانشگاه «مریلند» آمریکا به منظور بررسی میزان کارآمد بودن دولت دکتر روحانی، اقدام به انجام یک نظرسنجی کرد که نتایج آن گویای تغییرات چشمگیری در حوزه سلامت نسبت به دوره های قبل است.


به گزارش وبدا ، 37 درصد از کسانی که در این نظر سنجی شرکت کرده اند نسبت به اقدامات انجام شده در حوزه سلامت، نظر "بسیار موفق" و 46 درصد نیز این اقدامات را تا "حدودی موفق" اعلام کرده اند.

نتایج نظرسنجی دانشگاه مریلند ایالات متحده که از بخش های سلامت، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مردم ایران تهیه کرده است با نظرسنجی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بسیار نزدیک بوده و همخوانی دارد و در آن بهبود حوزه بهداشت و درمان ایران رتبه نخست را داراست و پارامترهایی چون، بهبود روابط خارجی، افزایش آزادی مدنی، پیشرفت ایران، افزایش خودکفایی و بهبود اقتصادی در رتبه های بعدی قرار دارند.


تحقق وعده های رییس جمهوری در حوزه سلامت
با مروری بر وعده های اعلام شده توسط دکتر روحانی در ابتدای دولت یازدهم به این نتایج خواهیم رسید که محقق شدن پوشش بیمه همگانی که از چند دهه گذشته علی رغم تصویب قانون بیمه همگانی در سال 1374 اجرایی نشده بود، با عزم جدی دولت یازدهم یازده میلیون نفر در سال 93 بیمه شدند.

از سویی دیگر، هزینه های پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت هم در خدمات بستری و هم سرپایی کاهش قابل توجهی وجود داشته است. پرداختی از جیب مردم از 50 الی 58 درصد پنج سال منتهی به شروع طرح تحول یعنی از سال 88 تا 92 به 40.2 و 39.6درصد در سال 93 و 94 رسیده است و ایران تنها کشوری است که توانسته است بیش از 10 درصد از نسبت پرداختی از جیب مردم را در یک سال کاهش دهد.

یکی دیگر از اقدامات شاخص دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان مردم، تامین امکانات و زیر ساختهای لازم برای ارائه خدمات از قبیل تخت بیمارستانی و مراکز بهداشتی درمانی در شهر و روستا بود بطوری که در انتهای دولت قبل از لحاظ تخت بیمارستانی، به ازای هر هزار نفر ایران رتبه 17 از 22 کشور منطقه را داشت و فقط از کشورهایی مثل افغانستان و پاکستان دارای رتبه بهتر بود.

بر اساس این گزارش، دولت قبل سالانه به طور متوسط 1700 تخت بیمارستانی ساخته است که به سختی تکافوی جایگزینی تختهای فرسوده را می کرد. دولت فعلی، 21 هزار تخت به مجموع 80 هزار تخت موجود دولتی کشور اضافه کرده است. هم زمان 2550000 متر مربع فضای بیمارستانی و 45 هزار تخت بیمارستانی موجود را با کیفیت مناسب نوسازی شده است. در همین زمینه 2285 تخت ICU ، 1800 واحد اختصاصی زایمان و 1000 تخت روانپزشکی اضافه شده است. در این بیمارستانها 69 هزار قلم تجهیرات پزشکی سرمایه ایی و 130 هزار قلم تجهیزات هتلینگ تامین و توزیع شده است.

این گزارش حاکیست اقدامات بسیار مهم عمرانی در حوزه بهداشت نیز انجام شده است، به نحوی که 2700 واحد بهداشتی جدید با صرف اعتباری بالغ بر 7500 میلیارد ریال ساخته شد و علاوه بر این 6200 واحد بهداشتی با اعتبار 42000 میلیارد ریال در حال ساخت است. هم چنین 20 هزار واحد بهداشتی در کشور با اعتباری بالغ بر1000 میلیاردریال تعمیر، تجهیز و استانداردسازی شده اند.

بر پایه این گزارش، تامین دارو و لوازم طبی با قیمت مناسب و رفع بحران دارویی، توجه ویژه به بهداشت و درمان مناطق روستایی و عشایری، ارائه خدمات بهداشتی درمانی مناسب در حاشیه شهرها و مناطق شهری، تاکید بر پیشگیری و اصلاح مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، پرونده الکترونیک سلامت ، افزایش رضایت مردم و پاسخگویی نظام سلامت و اولویت بخشی به سلامت مردم و تقبل مسئولیت واقعی دولت در امور سلامت و بیمه های درمانی از مهمترین وعده هایی بود که رییس جمهوری محقق کرد.

  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 578
  • تایید شده
  • در 1396/05/12
  • ساعت 7:32