برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : يکشنبه 25 تير 1396
کد 4756

معاون درمان وزارت بهداشت در اجلاس معاونین درمان دانشگاههای علوم پزشکی کشور:

راه اندازی کلینیک‌ های ویژه در 128 شهر محروم کشور / انجام 130میلیون بار ویزیت در بخش دولتی و با نرخ دولتی در حوزه خدمات سرپایی

یش از آغاز طرح تحول سلامت 77 درصد خانوارهای ایرانی دچار هزینه‌های کمرشکن می شدند
 
معاون درمان وزارت بهداشت در تشریح اقدامات حوزه درمان در دولت یازدهم گفت: پیش از آغاز طرح تحول سلامت 77 درصد خانوارهای ایرانی دچار هزینه‌های کمرشکن می شدند و اکنون از آنها حمایت مالی می شود.

به گزارش وبدا، دکتر محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت، در همایش معاونین درمان دانشگاه‌ های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: بیش از سه سال از اجرای طرح تحول نظام سلامت سپری شده و ما شاهد دستاوردهای مهم آن هستیم.


وی افزود: در جشنواره عمران سلامت که با حضور رئیس جمهور برگزار شد ، ایشان درمورد طرح تحول سلامت با نگاهی دقیق و عمیق صحبت کردند و ضمن حمایت‌ از این طرح اعلام کردند که طرح تحول نظام سلامت زنده است و با قوت ادامه پیدا خواهد کرد.

دکتر آقاجانی خاطرنشان کرد: جای خوشحالی است که دستاوردهای این طرح بزرگ اجتماعی که در ابتدای دولت یازدهم آغاز شد، کام مردم را شیرین کرده و نظر سیاستگذاران را نیز جلب کرده است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: برنامه‌های طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم باید با اشکالات کمتر و حساب شده ‌تری ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: در طرح تحول نظام سلامت، در حوزه خدمات بخش دولتی بحث کاهش هزینه‌ ها به عنوان اولین هدف طرح مطرح شد که بر اساس آن شاهد کاهش پرداختی مردم از 37 درصد به کمتر از هشت درصد و در مجموع بازار سلامت از 54 درصد به 40 درصد بودیم.


دکتر آقاجانی با بیان اینکه هر یک درصد کاهش هزینه نیازمند 1000 میلیارد تومان اعتبار است، تصریح کرد: در عین حال هنوز هم با هدف برنامه پنجم توسعه که کاهش 30 درصدی را در نظر داشت، فاصله داریم.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه پیش از آغاز طرح تحول سلامت 77 درصد خانوارهای ایرانی دچار هزینه‌های کمرشکن می شدند، اما اکنون از آنها حفاظت مالی می شود، افزود: در حوزه خدمات سرپایی طی سه سال گذشته 130میلیون بار ویزیت در بخش دولتی و با نرخ دولتی انجام شده که وضعیت خوبی را برای مردم ایجاد کرده است.

وی همچنین درخصوص توسعه زیرساخت هایی نظیر ایجاد کلینیک های ویژه خاطرنشان کرد: 4000 مطب جدید در کلینیک‌های جدید راه اندازی شد و 280 پروژه جدید از پروژه‌ های پنجگانه طرح تحول سلامت که شامل ایجاد کلینیک‌ های جدید، بخش‌ های اورژانس، بخش ‌های زایمان و بخش‌ های سرطان هستند تا شهریورماه امسال به بهره برداری می‌ رسند.

دکتر آقاجانی همچنین گفت: در 128 شهر محروم کشور کلینیک‌ های ویژه راه اندازی شده است که اقدام بزرگی در جهت ارائه خدمات به مردم محروم بود و تا پایان سال نیز 239 پلی کلینیک دیگر راه اندازی می شود.

وی درخصوص طرح های توسعه زیرساختی زایمان نیز گفت: در بحث ترویج زایمان طبیعی 541 هزار زایمان طبیعی به صورت رایگان در کشور انجام شد و سزارین نیز به میزان 6 و نیم درصد مطلق و معادل 11.6 درصد پایه کاهش یافت.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در این راستاد نیز 1800 واحد اختصاصی زایمان در 366 بیمارستان برای تکریم مادران باردار، بهبود کیفیت خدمات، ارتقاء سلامت مادر و نوزاد و کاهش عفونت ها ساخته شد.

دکتر آقاجانی گفت: در زمینه درمان ناباروری نیز 15 مرکز درمان ناباروری راه اندازی شد که با این اقدام رشد 60 درصدی مراکز ناباروری نیز اتفاق افتاد و همچنین 85 درصد هزینه‌های درمان ناباروری تحت پوشش طرح تحول قرار گرفت تا شرایط بهتری برای 2 میلیون زوج نابارور ایجاد شود و البته جهت ارائه بیشتر خدمات به زوج‌ های نابارور پوشش بیمه‌ ای باید افزایش پیدا کند.

وی درباره بحث توسعه زیرساخت ‌ها در طرح تحول سلامت گفت: 45 هزار تخت بیمارستانی کشور و 2.5 میلیون متر مربع فضای بستری و همچنین ناوگان تجهیزات پزشکی کشور نوسازی شد و 69 هزار قلم تجهیزات پزشکی جدید وارد بیمارستان‌ های موجود و جدیدالاحداث شد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: یکی از بزرگترین اقدامات اضافه شدن 21 هزار تخت بیمارستانی در کشور بود که تقریبا یک چهارم تخت ‌های موجود را به ظرفیت تخت های بیمارستانی کشور اضافه کردیم.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: برای بهبود کیفیت خدمات درمانی، نسل نوین اعتباربخشی را در 900 بیمارستان کشور با نگاه به بحث ایمنی بیماران ، افزایش کیفیت خدمات و افزایش بهره وری اجرا کردیم که کارنامه‌ های آن برای بیمارستان‌ها ارسال شده و به بیمارستان‌ها نیز فرصت اعتراض داده شده است. در نتیجه اعتباربخشی بیمارستانها از درجه یک عالی تا درجه یک، دو، سه و چهار مشخص می‌ شوند.

دکترآقاجانی در پایان گفت: اعتباربخشی راه مستمری برای افزایش کیفیت است و نقشه راهی بر
ای بیمارستان‌ های کشور به شمار می‌ آید، تا نقاط ضعف ‌شان را شناسایی و برای رفع آن برنامه ریزی کنند./207
  • نوشته شده
  • توسط پروین جوادی
  • تعداد بازدید 1168
  • تایید شده
  • در 1396/04/25
  • ساعت 7:51