برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز Tabriz University of Medical Sciences

فهرست اصلی
تاریخ : چهارشنبه 3 خرداد 1396
کد 4471

اجلاس مشترک کلان منطقه 2 آمایشی در خصوص برنامه‌های پرستاری جامعه‌نگر برگزار شد

اجلاس مشترک کلان منطقه 2 آمایشی در خصوص برنامه‌های پرستاری جامعه نگردر دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در این اجلاس گفت: برخلاف انتقادات و نظریه های ناشیانه و مغرضانه که بر علیه طرح تحول نظام سلامت مطرح شد، این طرح با روند بسیار خوبی پیشرفت کرد و مورد رضایت مردم قرار گرفت.
وی همچنین گفت: متاسفانه برخی افراد با حاشیه‌سازی، سعی کردند دید پرستاران و کادر بیمارستانی را به پزشکان مخدوش کنند،چنین مسائل باعث منفی شدن جو روانی جامعه نسبت به نظام سلامت می‌گردد.باید بدانیم هیچ کس حق ندارد صرفا از روی داده‌ها و اطلاعات غلط، چنین مسائلی را در جامعه طرح و جو روانی جامعه را به هم بریزد.
وی خاطرنشان کرد: بایستی تلاش کنیم انشقاق و بدبینی که بین برخی پرستاران نسبت به جامعه پزشکی ایجاد شده از بین برود، در حال حاضر وضعیت نظام سلامت وضعیت مناسبی است و جامعه اعتماد خوبی به ما دارد، باید هر مشکلی داریم با هم مطرح کرده و حل کنیم.
صومی با بیان اینکه معتقدم بی عدالتی منجر به از هم گسیختن جامعه می‌شود، ابراز امیدواری کرد؛ با کمک هم باید کمک کنیم خلاءها و نیازهای جامعه رفع شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با طرح برنامه‌های پرستاری جامعه‌نگر، جامعه پرستاری بارهای سنگین‌تری از روی دوش نظام سلامت برخواهد داشت.
معاون پرستاری وزارت بهداشت:
راه‌اندازی موسسات مراقبت پرستاری در منزل نیاز نظام سلامت است
معاون پرستاری وزارت بهداشت در مورد سطح‌بندی خدمات پرستاری و اهمیت پرستاری جامعه‌نگر بر ایجاد اعتماد توسط کادر پرستاری در سطح جامعه تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، محمد میرزابیگی در اجلاس مشترک کلان منطقه 2 آمایشی در خصوص برنامه‌های پرستاری جامعه‌نگر گفت:در سال‌های اخیر گروه پرستاری چه به لحاظ خدمت و چه به لحاظ سواد علمی نسبت به دهه 75-85 ارتقا پیدا کرده و از نظر آمار نیز، تعداد پرستاران در حدود دو برابر شده است.
وی با بیان اینکه خدمات پرستاری در دو سطح حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای سطح بندی شده است،گفت: تربیت 10 هزار کمک پرستار با وجود 60 هزار دانشجو و 140 هزار فارغ التحصیل پرستاری یک نیاز بود،باید پذیرفت که نمی‌شود همه کارها را به پرستاران سپرد، در همین راستا نیز تقسیم بندی خدمات حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای خدمات پرستاری نیز ضرورت داشت.
وی افزود: صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری به عنوان عامل تعیین کننده در سنجش شاخصه‌های شغل پرستاری است، سلامت روحی، روانی و سواد علمی پرستاری که در بالین بیمار حاضر می‌شود و یا در منزل بیمار به مراقبت از وی می‌پردازد، باید مورد سنجش قرار گیرد.
وی با اشاره به ابلاغ آئین نامه بالینی‌سازی آموزش‌های پرستاری به دانشکده‌های پرستاری، خاطرنشان کرد: دانشجویان پرستاری صرفا با آموزش‌های تئوری نمی‌توانند به سواد حرفه‌ای لازم برسند، لازم است آموزش‌‍‌های پرستاری بالینی ‌سازی شود.
میرزابیگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هویت بخش‌ترین راه برای ساماندهی و ایجاد وحدت رویه در روش مراقبت پرستاری،روش case method است که به هویت بخشی و برجسته‌سازی خدمات پرستاری منجر می‌شود.
وی گفت: در حوزه مراقبت های پرستاری در سطح دنیا اقدامات متعددی صورت گرفته است به طوریکه میزان رضایتمندی بیماران و مردم در هرکدام از این روش ها به طور قابل توجهی افزایش یا کاهش یافته چرا که رضایتمندی بیماران در وهله اول در تمام بیمارستان های دنیا به شیوه های مراقبت و بعد به سایر خدمات بستگی دارد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سطح‌بندی خدمات پرستاری و اهمیت پرستاری جامعه‌نگر بر ایجاد اعتماد توسط کادر پرستاری در سطح جامعه تأکید کرد و با ارائه توضیحاتی در مورد اهمیت راه‌اندازی موسسات مراقبت پرستاری در منزل و بیان مزایای این طرح اشاره کرد
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز:
طرح پرستاری جامعه‌نگر با تداوم کاهش پرداحتی از جیب مردم انجام می‌شودمدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: برنامه‌های طرح پرستاری جامعه نگر، با تداوم کاهش پرداختی از جیب مردم انجام خواهد گرفت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، قهرمان شیرزاد در اجلاس مشترک کلان منطقه 2 آمایشی در خصوص برنامه‌های پرستاری جامعه‌نگر گفت: پرستاری جامعه نگر بدین مفهوم است که پرستاران نباید صرفا در محیط بالینی مشغول به فعالیت باشند، بلکه به بیمارانی که نیاز به خدمت پرستاری دارند ولی نیازی به بستری شدن در محیط بیمارستان را ندارند، نیز ارائه خدمت بکنند.
وی اضافه کرد: با فعالیت مراکز مراقبت‌های بالینی در منازل ( home care )، درصد اشغال تخت‌های بیمارستانی کاهش می‌یابد.
وی یادآور شد: هدف کلی از تاسیس این مراکز تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت مددجویان و بیماران بصورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق ارایه مراقبت های پرستاری مبتنی بر نیاز جامعه در زمینه های مراقبتی- مشاوره‌ای، آموزشی، درمانی، توانبخشی و تامین نیروی انسانی کارآمد با تاكید بر افزایش سلامتی و کاهش تأثیر ناتوانی در بیماران و در منازل است
وی اضافه کرد: اثربخشی این روش بالا است، با اجرای این طرح نه هزینه اضافی ناشی از بستری شدن غیر ضروری بیمار، به بیمارستان‌ها و نه به خانواده‌ها تحمیل می‌شود .
شیرزاد گفت: در این روش از سطوح اولیه غیرحرفه‌ای تا سطح حرفه‌ای خدمات پرستاری به بیمار در منزل، ارائه خدمت خواهد شد.
وی اضافه کرد: در بحث مراکز مراقبت‌های بالینی در منازل مکاتبات لازم انجام گرفته و با عقد قرارداد بین مراکز با بیمارستان‌ها، بیمارانی که نیاز به بستری ندارند به این مراکز معرفی شده و خدمات پرستاری دریافت خواهند کرد.
وی تاکید کرد: این طرح در تداوم کاهش پرداختی از جیب مردم در نظام سلامت صورت می‌گیرد، وقتی این بیماران به دلیل عدم نیاز به بستری از بیمارستان منفک شده و در منزل شخصی خود خدمات می‌گیرند، هزینه‌ها کاهش می‌یابد

 
آلبوم تصاویراجلاس مشترک کلان منطقه 2 آمایشی در خصوص برنامه‌های پرستاری جامعه‌نگر برگزار شد

8
8
7
7
6
6
5
5
4
4
3
3
2
2
1
1
  • نوشته شده
  • توسط فاطمه دایی
  • تعداد بازدید 321
  • تایید شده فاطمه دایی
  • در 1396/03/06
  • ساعت 9:44